Berlin ostrzega Rosję, ale Ukrainie broni nie da

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Ukraińskie wojsko potrzebuje nowoczesnej broni, aby oprzeć się Rosji
Ukraińskie wojsko potrzebuje nowoczesnej broni, aby oprzeć się Rosji Ministry of Defense of Ukraine
Podczas swej pierwszej wizyty w Kijowie szefowa dyplomacji w nowym niemieckim rządzie podkreśliła poparcie dla integralności i suwerenności Ukrainy. Padły słowa ostrzeżenia pod adresem Rosji. Ale w kwestii dostaw broni dla Ukraińców Niemcy zdania nie zmieniają także po zmianie rządu.

Annalena Baerbock podkreśliła po rozmowach z ukraińskim szefem dyplomacji Dmytro Kułebą, że jedynym sposobem na zmniejszenie napięcia w relacjach z Rosją jest dyplomacja. Przy czym reprezentantka Zielonych – których uważa się za najmniej przychylnie nastawionego członka obecnej niemieckiej koalicji rządzącej – ostrzegła Moskwę, że każde dalsze agresywne działanie będzie miało dla niej „wysoką cenę gospodarczą, strategiczną, polityczną”.

Niemiecka minister wyraziła chęć „zrestartowania i ożywienia” formatu normandzkiego w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja). Z kolei szef MSZ Ukrainy docenił, że Berlin i Paryż nie podejmują decyzji w sprawie Kijowa za jego plecami. Po wizycie na Ukrainie Baerbock będzie we wtorek gościła w Moskwie.

Nie będzie broni

Po rozmowach Kułeba poinformował, że dialog między Ukrainą i Niemcami w sprawie dostaw uzbrojenia będzie kontynuowany. Baerbock stwierdziła natomiast, że pozycja Berlina w tej kwestii jest niezmienna. Już wcześniej rzeczniczka MSZ Niemiec Andrea Sasse oświadczyła, że Niemcy nie zmieniły stanowiska w kwestii dostarczenia Ukrainie broni defensywnej (nie wspominając nawet o ofensywnej) i spróbują udowodnić stronie ukraińskiej swe racje podczas kijowskiej wizyty Annaleny Baerbock. Jednocześnie, jak podkreśliła Sasse, Niemcy pomagają Ukrainie w innych związanych z obronnością obszarach, m.in. leczeniu rannych w Donbasie żołnierzy, budowie szpitala wojskowego i dostarczaniu środków medycznych.

Strona ukraińska nie kryje rozczarowania stanowiskiem Niemiec. Rząd Angeli Merkel nie tylko nie zamierzał dostarczać czy sprzedawać jakiejkolwiek broni, nawet o wybitnie obronnym charakterze, ale też starał się blokować taką pomoc wojskową dla Ukrainy na poziomie NATO czy UE. Kijów liczył na to, że po zmianie ekipy w Berlinie, zmieni się też niemieckie podejście do tej sprawy. W obliczu zagrożenia rosyjską inwazją dla ukraińskiej armii ważna jest każda pomoc, przede wszystkim chodzi oczywiście o broń. Najwięcej już od czasów Donalda Trumpa dostarczają Ukrainie uzbrojenia Amerykanie. Ostatnio nawet mówi się o wyrzutniach Stinger, wcześniej Trump zerwał z polityką Baracka Obamy, który nawet po agresji rosyjskiej w 2014 nie zgadzał się, by dostarczać Kijowowi broń śmiercionośną. Ukraińcy otrzymali z USA m.in. przeciwpancerne wyrzutnie Javelin. Amerykanie i Brytyjczycy wspomagają Ukrainę w odbudowie floty wojennej. Ostatnio broń dostarczyła Estonia, a taki zamiar wyraziły m.in. Łotwa i Kanada.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl