Benedykt XVI był „mistrzem wiary i nadziei”. Franciszek I o zmarłym papieżu

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Ciało Benedykta XVI zostało wystawione w kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae w Watykanie
Ciało Benedykta XVI zostało wystawione w kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae w Watykanie Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
„Dziękujemy Bogu za to, że dał nam w darze papieża Benedykta XVI” – napisał papież Franciszek we wstępie do książki-zbioru wypowiedzi i tekstów zmarłego emerytowanego papieża. Przedmowę do tomu „Bóg jest zawsze nowy” publikują w środę dzienniki „La Repubblica” i „La Stampa”.

Benedykt XVI był „mistrzem wiary i nadziei”

W tekście zamieszczonym w gazetach w przeddzień uroczystości pogrzebowych emerytowanego papieża Franciszek nazwał go „mistrzem wiary i nadziei”.

„Sposób, w jaki Benedykt XVI umiał sprawić, by współdziałały ze sobą serce i rozum, myśl i uczucia, racjonalność i emocje stanowi owocny model tego, jak opowiadać wszystkim o przełomowej sile Ewangelii" – podkreślił.

Papież Bergoglio zwrócił też uwagę na sugestywne słowa swego poprzednika o Kościele: „Nie jesteśmy centrum produkcyjnym, nie jesteśmy firmą nastawioną na zysk, jesteśmy Kościołem”.

Franciszek I wspomina zmarłego papieża

„Potrafił skoncentrować się na fundamentalnych odniesieniach naszego życia chrześcijańskiego, przede wszystkim na osobie i słowie Jezusa Chrystusa, a ponadto na cnotach teologicznych, czyli miłości, nadziei, wierze. I za to cały Kościół jest mu wdzięczny. Na zawsze” – dodał Franciszek.

Zauważył też: „ileż razy mówił o pięknie używając wzruszających słów”. Przypomniał, jak wielkie znaczenie dla Benedykta XVI miał dialog z kulturą, a zwłaszcza muzyka.

Ale to – jak dodał – „nie odwracało jego uwagi od wielkich i drażliwych kwestii naszych czasów, obserwowanych i analizowanych ze świadomym osądem i odważnym duchem krytycznym”.

Czego nauczył nas Benedykt XVI

„Dziękujemy Bogu za to, że dał nam w darze papieża Benedykta XVI: swoimi słowami i swoim świadectwem nauczył nas tego, że za sprawą refleksji, myśli, studiów, słuchania, dialogu i przede wszystkim modlitwy możliwe jest służenie Kościołowi i niesienie dobra całej ludzkości” – napisał Franciszek.

Zdaniem papieża jego poprzednik miał zawsze tę samą intencję: „wejść w dialog ze wszystkimi, by szukać razem dróg, dzięki którym można spotkać Boga”.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl