Beksiński w Warszawie. Wystawa prac wybitnego artysty w Koneserze. Część z nich powstała w stolicy

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Beksiński w Warszawie
W sobotę 26 czerwca zaczęła się w Centrum Praskim Koneser wystawa „Beksiński w Warszawie”. Jak mówią sami organizatorzy, to wydarzenie bez precedensu. Zaprezentowane zostaną prace artysty, które dotychczas były wyłącznie w prywatnych kolekcjach, ale także oczywiście zbiory Muzeum Historycznego w Sanoku, które jest właścicielem większości prac artysty.

Do Warszawy prace Beksińskiego jechały specjalną kolumną ochranianą przez służby. Prace artysty są wysoko cenione, a na aukcjach ich cena zbliża się już do sześciocyfrowych. Mecenas wystawy, Radosław Kwaśnicki, zauważył, że dzień przed konferencją prasową otwierającą wydarzenie niebo nad Warszawą przypominało to z kilku obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Tytuł wystawy to "OCZEKIWANIE... Postscriptum". Nawiązuje do wystawy obrazów Zdzisława Beksińskiego z 1973 roku zorganizowanej przez Janusza Boguckiego. Bogucki poprosił artystę o nadanie obrazom nazw, czego ten nie zwykł czynić. Beksiński zdecydował się całą serię obrazów nazwać właśnie "OCZEKIWANIE". Na "OCZEKIWANIE... Postscriptum" znajdą się prace z różnego okresu twórczości artysty. Jest nawet jedna rzeźba.

Motyw śmierci w malarstwie, czyli jak namalować ostateczność...

Łącznie w Centrum Praskim Koneser zobaczymy ponad 70 oryginalnych dzieł Beksińskiego. Zyskał on miano jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów z Polski, jeśli chodzi o drugą połowę XX wieku. Wiele z nich powstało w mieszkaniu na warszawskim Służewcu gdzie przeprowadził się wraz z rodziną w latach 70. XX wieku. Tam miał też swoją pracownię. To także tam na przełomie XX i XXI wieku zaczął swoje próby z grafiką komputerową i fotokopiarką.

Niektóre z jego prac wyglądają wręcz jak reprodukcje

Obrazy, które są płaskie niczym plakaty, nie widać na nich grudek farby. Jak mówiła Dorota Szomko-Osękowska: Beksiński nieco zazdrościł innym artystom takiego zamachu malarskiego, sznytu na obrazie. Z drugiej strony jego perfekcjonizm sprawiał, że musiały być kompletnie płaskie i wyrównane.

Niewątpliwą gratką dla miłośników twórczości Beksińskiego będą pokazy filmów oraz spotkania z gośćmi związanymi z artystą. Filmy, których dodajmy autorem jest sam Zdzisław Beksiński. Kamera była jego hobby i zamiłowaniem. Lubił filmować swoją rodzinę, wyjmował ją czasem nawet w niezręcznych sytuacjach jak na pogrzebie. Niektóre z tych nagrań będzie okazja zobaczyć podczas wystawy. Wystawa potrwa do 5 września 2021 roku.

GODZINY OTWARCIA

Dni powszednie: 11:00 - 21:00
Weekendy: 10:00 - 21:00

CENY BILETÓW

Dorośli: 35 PLN
Dzieci/studenci/seniorzy: 25 PLN

Beksiński w Warszawie. Wystawa prac wybitnego artysty w Kone...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl