Będziemy więcej płacić za opakowania? Ministerstwo Środowiska planuje wprowadzić opłaty produktowe!

ak
Henryk Kowalczyk, minister środowiska, w jednym z ostatnich udzielonych wywiadów powiedział, że może zostać wprowadzona opłata produktowa, która spowoduje wzrost cen opakowań. Jakie może mieć skutki?
Henryk Kowalczyk, minister środowiska, w jednym z ostatnich udzielonych wywiadów powiedział, że może zostać wprowadzona opłata produktowa, która spowoduje wzrost cen opakowań. Jakie może mieć skutki? fot marek szawdyn/polska press
Według regulacji Unii Europejskiej, do 2020 roku Polska powinna osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu szkła, tworzyw sztucznych, papieru i metali. Tymczasem w 2016 było to 28% i pojawiły się głosy, że naszemu krajowi będzie trudno osiągnąć wyznaczony przez UE cel. Ministerstwo Środowiska pracuje nad nowymi przepisami, zgodnie z którymi mogą pojawić się nowe opłaty, tzw. produktowe. Czy będziemy więcej płacić na codziennych zakupach?

O pomyśle wprowadzenia nowych opłat dowiedział się portal Prawo.pl, który przeprowadził wywiad z Henrykiem Kowalczykiem. Minister środowiska przyznał w rozmowie, że wdrożone mogą zostać opłaty produktowe:

Pracujemy nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dotyczącą uszczelnienia systemu odbioru odpadów komunalnych oraz rozpoczynamy prace nad transpozycją pakietu nowelizacji 6 dyrektyw odpadowych, w tym wprowadzeniu zmian w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, co obejmuje też system opłat produktowych – mówi w rozmowie z Prawo.pl

Wyższe opłaty produktowe za butelki i inne opakowani – środki na recykling

Opłaty produktowe miałyby powodować, że producent, który wypuszcza na rynek produkt w opakowaniu bądź samo opakowanie, płaciłby za jego zagospodarowanie w przyszłości jako odpadu, którym się stanie. Środki uzyskane dzięki nowej opłacie, mogłyby wspierać recykling. Jako przykład, minister środowiska podał butelkę plastikową – w jej cenie powinna być opłata, z której dofinansowano by recykling. Oczywiście opłata produktowa miałaby dotyczyć wszystkich rodzajów opakowań, m.in. puszek czy kartonów.

Wszystkie plusy polityków. Musisz je zobaczyć!

Wszystkie plusy polityków. ZOBACZ programy rządowe "z plusem...

Opłata produktowa – sposób na zmianę zachowań konsumenckich?

Zdaniem ministra środowiska, wprowadzenie takie opłaty nie powinno być zauważalne i odczuwalne. Jako potwierdzenie, podaje przykład foliowych reklamówek, których cena mocno poszła w górę od początku 2018 roku: w efekcie wielu ludzi zaczęło chodzić na zakupy z ekotorbami wielokrotnego użytku. Wyższa cena reklamówek spowodowała zatem zmianę zachowań konsumenckich i przede wszystkim taki efekt chciałoby uzyskać Ministerstwo Środowiska za pomocą opłaty produktowej. Mogłaby ona też spowodować, że producenci wprowadzą zmiany w produkcji opakowań, które staną się bardziej ekologiczne i oszczędne.

Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]

Krytyczne głosy w sprawie opłaty produktowej

Plany, którymi podzielił się Henryk Kowalczyk, portal Prawo.pl omówił także z ekspertami, którzy odnieśli się wobec nich raczej krytycznie. Ekspert Pracodawców RP zwrócił uwagę na to, że ewentualne wdrożenie pomysłu w życie będzie kosztowne dla przedsiębiorców i może odbić się na wynikach sprzedaży. Z kolei prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań uważa, że nowe podatki środowiskowe mogą negatywnie wpłynąć na koszty zakupów i w konsekwencji zasobność portfeli Polaków, a także na konkurencyjność gospodarki, natomiast niekoniecznie przełożą się na zwiększenie efektywności systemu.

Prace nad projektem dotyczącym m.in. wprowadzenia opłaty produktowej powinny ruszyć jesienią. Czy opłata wejdzie w życie i czy odczują ją konsumenci? Jak sądzicie?

Źródło: prawo.pl

Ile zarabiają parlamentarzyści?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Będziemy więcej płacić za opakowania? Ministerstwo Środowiska planuje wprowadzić opłaty produktowe! - Gazeta Współczesna

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Joanna
Dokladnie o tym samym pomyslalam...jaka oplata produktowa za opakowanie skoro juz placicmy za kazdy KG wprowadznych opakowań..... dziwne/
C
Celina

Ale Polak przecież potrafi. Założysz sobie na dachu turbinę to prąd sprzedasz, do tego jakiś tani internet jak na przykład z a2mobile, a jak masz internet to po co Ci telefon? Przecież można przez skype czy messengera dzwonić. 

L
Lucek

Wszędzie gdzieś jakieś podwyżki i opłaty dodatkowe. Ostatnio coś chodzą słuchy, że ma znów pójść do góry cena produktów rolnych, bo niby rok słaby. A jak jest rok dobry to wcale te ceny jakoś w dół nie lecą. tak samo gaz i prąd. Do tego doliczyć trzeba jeszcze inne rachunki jak telefon czy internet. Ech odechciewa sie wszystkiego. 

b
bezsens

przecież jest już opłata produktowa od producentów i na tym powinni się skupić bo jest praktycznie jedną z najniższych w Europie (o ile nie najniższa), ale nie, lepiej walić po kieszeni konsumenta

G
Gość
W dniu 15.08.2018 o 08:53, tak napisał:

za komuny był taki wynalazek jak "skup butelek" i napoje "z kaucją za butelkę"

Komuna ci się śni tam wszystko było złe.Teraz jest dobro i raj.

Trzeba było to niszczyć i po co wracać? Po co ludziom się wmawiało ,że był syf ? Szkoda pisać starsze pokolenia odchodzą zostaną "znafcy"

J
Jeremiasz

  Niemcy 25 lat temu wprowadziły zakaz sprzedaży produktów i napojów w opakowaniach jednorazowych. Butelki z grubego plastiku są za kaucją, również opakowania szklane, ale technologię i maszyny do produkcji petów najwidoczniej sprzedali do Polski i cwaniaczki do dzisiaj klepią kasę. Co stało na przeszkodzie, aby uchwalić zakaz produkcji opakowań jednorazowych? Uchwałę w sprawie sądów można przegłosować w jedną noc a tu od 25 lat walają się reklamówki w lasach, wiszą na drzewach(popatrzcie tylko jak opadną liście) pełne rzeki i jeziora plastikowego śmiecia, spływa to potem do morza, w oceanie dryfuje wyspa plastiku wielkości Anglii. Zwlekajcie jeszcze dłużej a zobaczymy jaki świat zostawicie swoim dzieciom i wnukom!

J
Jeremiasz

  Niemcy 25 lat temu wprowadziły zakaz sprzedaży produktów i napojów w opakowaniach jednorazowych. Butelki z grubego plastiku są za kaucją, również opakowania szklane, ale technologię i maszyny do produkcji petów najwidoczniej sprzedali do Polski i cwaniaczki do dzisiaj klepią kasę. Co stało na przeszkodzie, aby uchwalić zakaz produkcji opakowań jednorazowych? Uchwałę w sprawie sądów można przegłosować w jedną noc a tu od 25 lat walają się reklamówki w lasach, wiszą na drzewach(popatrzcie tylko jak opadną liście) pełne rzeki i jeziora plastikowego śmiecia, spływa to potem do morza, w oceanie dryfuje wyspa plastiku wielkości Anglii. Zwlekajcie jeszcze dłużej a zobaczymy jaki świat zostawicie swoim dzieciom i wnukom!

k
kaczyński666

Będą mieli jeszcze więcej kasy dla Rydzyka, a my zapłacimy za to w cenie produktów. 

t
tak

za komuny był taki wynalazek jak "skup butelek" i napoje "z kaucją za butelkę"

S
SAW
Co za brednie, minister nie zna obowiązujących przepisów czy Polaska Times nie wie o czym pisze? Opłata produktowa funkcjonuje od 2002 roku, producencji i importerzy już płacą za opakowania do swoich towarów, do tego dochodzi finansowanie publicznych kampanii edukacyjnych.
g
gość co ma dość

Podatek nałożą.

Zeżrą go między sobą.

Śmieci będą dalej płonąć albo po lasach leżeć.

A nie, do tego czasu lasy wytną.

G
Gość
wodę i mleko? A może od razu na pole wydoić krowę bo jak nie uzbiera się z opakowań okrągła sumka to następny podatek od transportu produktu, od załadunku, rozładunku i co tam solidarnym strzeli do makówki. K... w PRL jakie zacofanie było w gazety się pakowało , butelki zwracało. Zakłamane b******** m***** ! P******** obrońcy narodu. Wykopać to szkodnicze towarzystwo które od 30 lat dewastuje kraj i ludzi !!!
Wróć na i.pl Portal i.pl