Będziemy kibicować fair play! Rusza VI edycja programu "Szkoła bez przemocy"

Redakcja
Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice - rozpoczynamy VI edycję programu "Szkoła bez przemocy", który prowadzi "Polska The Times" wraz z Fundacją Orange. Patronem honorowym jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W nadchodzącym roku odbędą się w Polsce mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Dlatego chcielibyśmy wraz ze szkołami włączyć się aktywnie w przygotowanie do tego wydarzenia poprzez promocję idei kibicowania fair play.

Podobnie jak w przypadku działań podejmowanych wobec problemu przemocy szkolnej propagować będziemy pozarestrykcyjne sposoby zmniejszania przemocy wśród kibiców. Naszym zasadniczym celem będzie pokazanie, że na polskich stadionach można kibicować bezpiecznie, a przemoc i agresję można zmniejszać podobnie jak w szkołach. I właśnie szkoły chcemy zaangażować w propagowanie idei przewodniej "Kibicuję fair play". W celu wzmocnienia działań naszego programu i podkreślenia idei kibicowania fair play powołana zostanie Loża Ambasadorów, w skład której wejdą: mistrz olimpijski Tomasz Majewski - aktualny ambasador programu - i osoby związane ze światem sportu.

List otwarty o kibicowaniu

Akcja zbierania podpisów "Kibicuję fair play" to nowa inicjatywa mająca na celu aktywizację społeczności szkolnych, zaangażowanie ich w działania na rzecz bezpiecznego kibicowania i zasad fair play oraz zwrócenie uwagi opinii publicznej i decydentów na występujący problem bezpieczeństwa na stadionach. Akcja będzie miała charakter inicjatywy obywatelskiej adresowanej do szkół (uczniów, rodziców, nauczycieli), które będą mogły podpisać się pod listem otwartym z apelem o utrzymanie bezpieczeństwa na stadionach.

Granty rozdamy, wybierzemy Wychowawcę Roku

Konkurs na Wychowawcę Roku odbędzie się już po raz czwarty. Nagrodą w konkursie będzie weekendowy wyjazd integracyjno-szkoleniowy dla 16 finalistów konkursu.
Doświadczenie pokazało, że w zwycięzcach konkursu na Wychowawcę Roku tkwi bardzo duży potencjał. Inicjatywa, jaką podjęli Wychowawcy Roku 2010 - napisanie poradnika "(Nie) przeciętnego wychowawcy" - pokazuje, że warto w nich inwestować i zachęcać do współpracy, integracji i dzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Szkoły, które zgłoszą się do programu, będą mogły wziąć udział w programie grantowym. Jego celem jest aktywizacja i wsparcie społeczności szkolnych w podejmowaniu działań zmniejszających poziom agresji i przemocy w szkołach. Z każdej szkoły mogą zostać zgłoszone maksymalnie trzy projekty, po jednym przez każdą z grup (nauczycieli, uczniów, rodziców). Każdy złożony projekt musi mieć akceptację dyrektora szkoły. Nagrodzone w programie projekty otrzymają środki finansowe na ich realizację (2 tysiące złotych). W sumie nagrodzonych zostanie 48 projektów.

Tydzień Wolontariatu i Dzień Szkoły bez Przemocy

Mimo że tegoroczna edycja poświęcona jest idei kibicowania, to ten element związany z wolontariatem ze względu na duże zainteresowanie i realizację ciekawych inicjatyw przez szkoły wpisał się już na stałe w nasze działania, podobnie jak Dzień Szkoły bez Przemocy. W tym roku szkolnym uczniowie szkół uczestniczących w programie będą mogli także zaprezentować podejmowane przez społeczności szkolne działania wolontaryjne. Nasze stałe wydarzenie podsumowujące każdą edycję programu, czyli Dzień Szkoły bez Przemocy, ze względu na organizację Euro 2012 odbędzie się w tym roku pod koniec maja 2012. Tradycyjnie już społeczności szkolne będą mogły zjednoczyć się we wspólnym świętowaniu i wyrażaniu sprzeciwu wobec przemocy i agresji w szkole.

W tym roku szkolnym w związku z ideą przewodnią edycji do propozycji inicjatyw podejmowanych przez szkoły (happeningi, marsze, konkursy) proponujemy dodatkowy element: zawody sportowe.

Czekamy na zgłoszenia szkół

Do szkół drogą mejlową wysłano informacje i zaproszenie do udziału w VI edycji programu "Szkoła bez przemocy". Szkoły poinformowano o idei VI edycji i działaniach, jakie są planowane w roku szkolnym 2011/2012. W tym roku szkoły, które chcą uczestniczyć w programie, będą się musiały zobowiązać do realizacji przynajmniej trzech z poniższych działań:

- zainicjowania przedsięwzięcia promującego ideę kibicowania fair play z udziałem co najmniej jednej trzeciej uczniów szkoły,
- zorganizowania spotkania na temat profilaktyki agresji z rodzicami,
- wprowadzenia programu integracji nowych uczniów i rodziców,
- przeprowadzenia zajęć profilaktycznych (przemocy, uzależnienia) dla co najmniej jednej trzeciej uczniów,
- zorganizowania warsztatów dla pracowników szkoły na temat profilaktyki i agresji,
- zorganizowania Dnia Szkoły bez Przemocy (maj 2012).

Szkoły dodatkowo muszą przesłać do biura programu podpisaną przez dyrektora, przedstawiciela organu prowadzącego oraz przedstawicieli uczniów, nauczycieli i rodziców zgodę na przyjęcie i przestrzeganie kodeksu "Szkoły bez przemocy".

Ostateczny termin rejestracji internetowej upływa 31 października.

Każda szkoła, która przystąpi do programu, otrzyma zestaw materiałów promocyjnych: plakaty, naklejki i list do rodziców. Informacje i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.szkolabezprzemocy.pl.

Na kłopoty mamy psychologa

Program "Szkoła bez przemocy" zapewnia wszystkim potrzebującym pomocy profesjonalne doradztwo psychologa.

Każdy, kto jest ofiarą lub też świadkiem przemocy szkolnej czy łamania podstawowych praw do bezpieczeństwa w szkole, może zgłosić się z prośbą o pomoc.

Na www.szkolabezprzemocy.pl (w dziale: Kontakt) dostępny jest formularz kontaktowy dla ofiar przemocy. Wszystkie zgłoszenia są dokładnie sprawdzane i dla każdego przypadku podejmowana jest odpowiednia forma interwencji.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie