Będzie trudniej o kredyt. Banki zaostrzą kryteria udzielania kredytów - wynika z ankiety NBP

mz, money.pl
Będzie trudniej dostać kredyt: zarówno konsumpcyjny, jak i mieszkaniowy.
Będzie trudniej dostać kredyt: zarówno konsumpcyjny, jak i mieszkaniowy. Tomasz Czachorowski/zdjęcie ilustracyjne
Trudniej będzie wziąć kredyt - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli banków przez NBP. Kryteria udzielania kredytów mają zostać zaostrzone. Zobaczcie, co może się zmienić w kwestii udzielania kredytów.

Raport NBP

Na podstawie przeprowadzonych ankiet NBP opublikował raport o sytuacji na rynku kredytowym. Wyniki raportu przeanalizował portal money.pl. Wnioski nie są optymistyczne dla potencjalnych kredytobiorców.

Osoby, które znajdują się w trudnym położeniu materialnym, a także rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne i starsze, mogą w Polsce skorzystać z różnych zasiłków. Prezentujemy najpopularniejsze rodzaje zasiłków, o które można się starać, spełniając określone kryteria.

Tyle pieniędzy można dostać od państwa. Jakie zasiłki i komu...

Będzie trudniej o kredyt

Banki zapowiadają bowiem zaostrzenie warunków udzielania niektórych kredytów. Niektóre z nich mogą także zmienić warunki ich udzielania - niestety, na niekorzyść kredytobiorców.

Co dokładnie wynika z raportu NBP?

Na czwarty kwartał 2019 banki przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych i spadek popytu - raport NBP

Zmiany dotkną różnych rodzajów kredytów:

  • mieszkaniowych,
  • konsumpcyjnych.

W czwartym kwartale 2019 roku banki przewidują spadek popytu na kredyty mieszkaniowe. Jednocześnie, badanie zdolności do spłaty zobowiązań ma następować na bardziej restrykcyjnych zasadach. Banki dokładniej będą sprawdzać wypłacalność klientów. Zaostrzenie polityki kredytowej spowoduje, że w praktyce trudniej będzie dostać kredyt. Może to oznaczać, że wiele osób będzie się musiało pożegnać z marzeniami o własnym mieszkaniu, ponieważ banki nie udzielą im kredytu.

Jedyną pozytywną informacją dla osób starających się o kredyt mieszkaniowy może być fakt, że o ile zmienią się kryteria udzielania kredytów, warunki kredytów nie powinny ulec istotnym zmianom. Oznacza to, że choć trudniej będzie dostać kredyt, warunki, na jakich zostanie on udzielony (np. oprocentowanie) nie pogorszą się.

Bardziej restrykcyjne warunki napotkają również osoby starające się o kredyt konsumpcyjny. I choć tutaj banki przewidują nieznaczny wzrost popytu, taki kredyt również trudniej będzie dostać.

Więcej na ten temat czytaj w materiale na money.pl: Banki planują zaostrzyć politykę kredytową. Będzie trudniej pożyczyć pieniądze

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 11

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie trudniej o kredyt. Banki zaostrzą kryteria udzielania kredytów - wynika z ankiety NBP - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Baca

Jakieś szczegóły? Jakie warunki? Ten artykuł to dno, plotki i przypuszczenia. Tak jak większość wiadomości w Polsce- zero faktów.

B
Bankowiec

Przecież to jest proste : jak kogoś nie stać na kredyt , to niech mieszka z rodzicami. Dla swojego dobra.

Wróć na i.pl Portal i.pl