Będzie ogólnopolska debata „Wspólnie dla zdrowia”. Minister Łukasz Szumowski: „Zapytajmy Polaków, czego oczekują”

Leszek Rudziński
Krzysztof Szymczak
Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski przestawił w środę założenia ogólnopolskiej debaty „Wspólnie dla zdrowia”, która ma wystartować w czerwcu.

Minister podkreślił, że dyskusja na temat zdrowia ma być „ rzeczywistą i szeroką konsultacją, która przygotuje system do zmian”. Zaznaczył, że oprócz ekspertów należy w debatę zaangażować obywateli, bo to ich zmiany w funkcjonowaniu ochrony zdrowia bezpośrednio dotkną.

- Wierzę, że Polacy to mądry naród. Do tej pory jako obywatel, jako lekarz miałem wrażenie, że system ochrony zdrowia i regulacje w zakresie systemu ochrony zdrowia odbywają się niejako w gronie ekspertów w wieży z kości słoniowej. To czas, żeby wyjść do ludzi, czas żeby zapytać Polaków, czego każdy z was oczekuje od nas, jako osób odpowiedzialnych za zorganizowanie służby zdrowia, ochrony zdrowia - mówił minister.

Zdaniem szefa resortu mamy obecnie „bezprecedensowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia”, ponieważ nowa rządowa ustawa o służbie zdrowia zakłada w latach 2018-2014 przeznaczanie na zdrowie 830 mld zł. - Ustawa jest czymś, czego nie było do tej pory w Polsce - przekonywał.

Dodał, że owy wzrost nakładów jest na tyle istotny, że trzeba „rozmawiać ze wszystkim na temat wydatkowania tych pieniędzy”. - Bo jeżeli nie osiągniemy konsensusu, w jaki sposób najlepiej dla pacjenta, dla nas wszystkich spożytkować te pieniądze, to będzie jak z tym młodym winem w starych bukłakach - one wyciekną. I nie osiągniemy tyle, ile moglibyśmy - tłumaczył.

Dziennikarze zapytali ministra także o termin wejścia w życie e-zwolnień. Ten odpowiedział, że wszystko zależy od minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej oraz od premiera Mateusza Morawieckiego. Przypomniał, że lekarze wnosili aby wprowadzenie zwolnień elektronicznych odsunąć w czasie (po 1 lipca b.r.). Argumentowali to tym, że część lekarzy w wieku emerytalnym może mieć kłopot z wystawianiem e-zwolnień. - Jednocześnie prowadzimy bardzo intensywne prace z minister Rafalską, aby odciążyć lekarzy z tych administracyjnych czynności i pozwolić, aby to asystenci medyczni i sekretarki medyczne je wypisywały. Prace legislacyjne w tym kierunku już się toczą i myślę, że szybko będą pokazane - zapewniał minister zdrowia.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl