Będzie nowy program ochrony powietrza w Małopolsce. Jakie czekają nas zmiany?

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Fot: Adam Wojnar/Polwska Press
„Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” zostanie zaktualizowany. Do końca marca każdy może zgłosić uwagi, wnioski i propozycje dotyczące walki ze smogiem. Po ich przeanalizowaniu powstanie kolejna wersja programu walki ze smogiem, który sejmik zatwierdzi w styczniu przyszłego roku.

Jak zapewnia wicemarszałek Tomasz Urynowicz, nie będą zmieniane zapisy uchwał antysmogowych. A to oznacza, że w Krakowie zostanie utrzymany całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, zaś w całej Małopolsce najgorsze piece muszą być wymienione do końca 2022 roku. I to wszystkie.

Po pierwsze - edukacja

- Najważniejsze wyzwanie, jakie przed nami stoi, to zintensyfikowanie edukacji antysmogowej - twierdzi wicemarszałek.

Jak pokazują badania Krakowskiego Alarmu Smogowego, 70 proc. mieszkańców naszego województwa coś tam słyszało o uchwałach antysmogowych. Ale tylko 20 proc. wie, jakie obowiązki one narzucają. Trudno się więc dziwić, że w ciągu ostatnich trzech lat stare piece wymieniło na nowe 30 tys. osób.

- Program ochrony powietrza zakładał, że zniknie 250 tysięcy kopciuchów - przypomina Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Zdecydowana większość w Krakowie, gdzie świadomość zapisów uchwał antysmogowych jest największa. W małych gminach mało kto wie, że musi pozbyć się starego kopciucha - dodaje lider Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Pomoc dla gmin i firm

Oprócz edukacji skuteczność działań antysmogowych ma zapewnić także wsparcie Urzędu Marszałkowskiego wydatków na eskertów w gminach. Tak jak obecnie samorządy mogą liczyć na pieniądze na tzw. pomoc techniczną przy unijnych projektach, tak samo trafią do nich pieniądze na analizy i opracowania antysmogowe.

Ekodoradcy trafią też do małych i średnich firm. Z jednej strony nowy program antysmogowy ma wprowadzić instrumenty większej kontroli nad emisją zanieczyszczeń z przemysłu, z drugiej - zapewni przedsiębiorcom pomoc fachowców, zwłaszcza tam, gdzie przepisy są skomplikowane i utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej.

Kolejną nowością będzie powołanie wojewódzkiej rady ds. czystego powietrza, która stanie się forum wymiany doświadczeń między samorządami.

Konieczna współpraca

A współpraca wszystkich samorządów, a także rządu to jeden z podstawowych warunków skutecznej walki ze smogiem. Jak mówi Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze”, bez tej współpracy nie odczujemy poprawy jakości powietrza.

Sygnałem pokazującym, że jest ona jak najbardziej możliwa, może być porozumienie zawarte pomiędzy pełnomocnikiem premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, województwem małopolskim i stowarzyszeniem Krakowski Alarm Smogowy.

Dzięki niemu prowadzone będą pomiary pyłu zawieszonego PM10 i benzo(a)pirenu w powietrzu w dwóch dodatkowych miejscowościach w naszym regionie - Mszanie Dolnej i Skale. Do badań zostanie wykorzystany sprzęt spełniający wymogi państwowego monitoringu środowiska. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odpowiedzialny będzie za ważenie filtrów z poborników pyłowych oraz wykonywanie oznaczeń benzo(a)pirenu z filtrów dostarczonych przez Krakowski Alarm Smogowy. Na jego stronie publikowane będą wyniki badań.

Zgłoś swój pomysł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Będzie nowy program ochrony powietrza w Małopolsce. Jakie czekają nas zmiany? - Dziennik Polski

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
K.
Kiedy wszyscy zrozumieją, że to nie wina samochodów, czy plastiku - owszem, są świnie, które je palą, ale myślę, że są w zdecydowanej mniejszości. Samochody w jakimś nieznacznym procencie też się dorzucają do tego, ale nie w takim, jak niektórzy chcą nam powiedzieć. Największym przekleństwem tego kraju jest "czarne złoto" i kurczowe trzymanie się Polski tego źródła energii od lat. To przekleństwo, od którego w tym momencie ciężko się oderwać, ze względu na lata zaniedbań i alternatyw. Dlaczego w lecie problem smogu jest niewielki, lub go nie ma? Nie każdy pali śmieci w piecu, ale prawie każdy w Małopolsce ma kocioł zasilany paliwem stałym. Do tego dodajmy metodę tego spalania - 50°C na piecu, sterownik dozuje dmuchawą powietrze i "tłamsi" ogień, by utrzymać temperaturę na zadanym poziomie. Dopóki się nie uwolnimy od węgla, to nie będziemy mieć czystego powietrza. I niech mi nikt nie wmawia, że to czarne coś to dobrodziejstwo tego kraju. Mamy XXI wiek, a nie XIX....Wielkiej Brytanii jakoś się dało uwolnić, a u nas jak zwykle...
B
Bobo
Zielonki po Skale to NAJGORSZY SYF. Nie pojmuje kto o zdrowym umyśle chce tam mieszkac? Na śląsku maja dużo lepsze powietrze niż w tej ŚMIERDZACEJ Zielonkowej norze.
G
Gm
Oscienne wsie truja krakow. Przejedz sie na takie Zielonki, Brzezie, Skale. Pluca mozna stracic!
K
Kwi
Uwielbiam tak ograniczonych ludzi umysłowo. Wyjeżdżacie na wieś odpoczywać, smiecicie i jezdzicie samochodami, nie płacicie za parkingi. Większość Krakusow uwielbia aktywny wypoczynek więc aktywnie wypoczywajcie na plantach i bulwarach a nie pchajcie się na wiochy. A jak chcesz drogi kolego wyjechać zza murów swojego grodu Kraka to plac 10 ziko za godzine spędzoną poza Krakowem. Burak pewnie słoik w mieszkaniu na kredyt we frankach wielki mieszkaniec Krakowa !
G
Gazownik
Walcza ze smogiem a po cichutku wpuszcza w krakow zachodnia obwodnice zielonek 40tys aut na dobe i beda nas truc truc truc!!!!!!ludzie walczcie z takimi absurdami!!!!
O
Ore
I tak samo dla pseudo krakusów myto za wyjazd z Kraka..niech siedzą latem w tych gettach haha
O
Optimus
Po pierwsze zmniejszyć wiazd pojazdów ( kmi kra kwi I tak dalej za parking liczyć 10 zł za godzinę ) do Krakowa. zanieczyszczenie też powstaje z palenie w kominkach po za Krakowa czym popadnie i wyrzucają różne śmieci do lasów , jak najwięcej pojazdów elektrycznych i rowery
M
Miś
I mycie nic nie da bo Ciężkie metale zostają w wodzie i w rzekach. zmniejszyć wiazd { kra kwi kmi i tak daleji naliczać za parking 10 zł za godzinę } do Krakowa jak najwięcej pojazdów elektrycznych
R
Radek
A dlaczego nikt nie wpadł na pomysł mycia ulic i chodników w Krakowie. Przecież te pyły opadają na ziemię i wystarczy mały wiaterek i wszystko wraca do atmosfery. Oczywiście że to kosztuje ale zdrowie jest bezcenne więc może czas zacząć po prostu sprzątać zamiast debatowac nad programami. Panie Majchrowski może Pan by jako pierwszy wyszedł dla przykładu że szlaufem I umyl kawałek ulicy przed swoją posesją. W innych krajach regularnie myje się ulice a u nas nie. Najwyższy czas zacząć. Przecież jasno widać że wystarczy mały deszczyk w Krakowie i już poprawiają się warunki do oddychania. Nie czekajcie. To proste rozwiązanie a sukces pewny.
M
M.
Nieprawdą jest ze kocioły gazowe emitują dużo PM. Nieprawdą jest również że w domu jest wyższe stężenie pyłów.
C
Czarno widzę
dioksyn i innych rakotwórczych substancji i jest zabójcze. A świadomość Wolaków taka jak z tymi bakteriami na rękach co to ich nie ma bo nie widać.
o
opalanie
brak pojęcia istoty sprawy pokaż kto pali śmieciami i jaki jest tego efekt jakie śmieci się pali , papiery czy co można spalić i jaki przyniesie efekt tylko zatkany komin i uciążliwe czyszczenie ale natomiast jakość węgla jest tutaj najistotniejsza ilość popiołu i sadzy wydalanej z komina to jest problem który należy zlikwidować tylko co w zamian oczywiście ekologia ale nie gaz uważam że solary , fotowoltanika oraz pompy ciepła to jest przyszłość i trzeba ją wdrożyć natychmiast.
J
Ja
Głównym źródłem PM w Małopolsce jest emisja z Huty, Elektrociepłowni. itp. Dlaczego nikt o tym nie mówi zamiast bredzić o domowych piecach. W Krakowie zostało ich kilka tysięcy, więc jak temu "ekologowi" wyszło, że miasto ma większość z 250 tys. w Małopolsce? Dlaczego nikt nie mówi o emisji PM z pieców gazowych, które nie produkują sadzy i dymu za to dużo PM? Dlaczego nikt nie uświadomi ludziom, że w ich pomieszczeniach jest więcej PM niż na zewnątrz, nawet podczas "alarmów smogowych"?
o
olo
O! Kolejny program antysmogowy! Super! Ile tym razem w górę pójdą ceny biletów na komunikację publiczną?
g
gosc
ale jeszcze raz powtórzę glownym czynnikiem powodujacym smog jest spalanie opalu o niskiej wartosci typu float mial weglowy oraz piece zwane kopciuchami ktore sa beznadziejnej konstukcji zbyt pojemne za mocne dmuchawy ale to nie ja sobieje wymyslilem nie ja zaprojektowalem nie ja wyprodukowalem moim problemem jest ze go kupilem. Wiec moj pomysl jest taki ze koszt wymiany piecow powinni rowniez producenci kotlow zalozenie nowy kociol 10tys ja oddaje im to gowno co mi sprzedali za 5 tys reszta inne dofinansowania.
Smieci pala sie szybko i spalane sa incydentalnie oczywiscie patologia i w tym przypadku moze sie zdarzyc ale wtedy ktos musi miec staly dostep do smieci ale to latwo wylapac.
Wróć na i.pl Portal i.pl