Będzie koniec papierowych paragonów. Kasa wyśle sms na smartfona. Rząd zdecydował i na początek, już teraz możesz pobrać kod QR [19.10.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Pilnowanie paragonów pomaga zmniejszać tzw. „szarą strefę”, przez którą tracimy wszyscy jako obywatele. Warto jednak pamiętać, że dokument ten zabezpiecza także nasz prywatny interes. Przede wszystkim ułatwia złożenie reklamacji, ale również dzięki niemu porównamy ceny i sprawdzimy, czy transakcja została rozliczona prawidłowo. Łatwiej też będzie oddać zakupiony towar, np. gdy okaże się wadliwy.
Pilnowanie paragonów pomaga zmniejszać tzw. „szarą strefę”, przez którą tracimy wszyscy jako obywatele. Warto jednak pamiętać, że dokument ten zabezpiecza także nasz prywatny interes. Przede wszystkim ułatwia złożenie reklamacji, ale również dzięki niemu porównamy ceny i sprawdzimy, czy transakcja została rozliczona prawidłowo. Łatwiej też będzie oddać zakupiony towar, np. gdy okaże się wadliwy. Aneta Żurek/Polska Press
E-paragony mają być powszechne i całkowicie zastąpić te papierowe, które teraz dostajemy od sprzedawców na finał transakcji. Fiskusowi ułatwi to walkę z szarą strefą, nam kontrolę wydatków i zarządzanie domowym budżetem. Wszystkim - oszczędności w wydatkach na papier, w pośrednio także ułatwi ograniczanie śladu węglowego, przyczyni się więc do pozytywnych zmian klimatycznych. Pierwszy krok został już wykonany i bez trudu dostaniemy w wielu miejscach w wersji cyfrowej paragon dzięki kodom QR. Jak to działa?

Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów dotyczącymi wprowadzenia e-paragonów, korzystanie z tej innowacji ma być jak na razie dobrowolne zarówno dla sklepów, jak i kupujących. Po spodziewanym wejściu w życie stosownego rozporządzenia, oprogramowanie kilkuset tysięcy kas online działających w polskich sklepach będzie wymagało niezbędnych aktualizacji, co zapewne zajmie nieco czasu. Wyzwanie stanowią też kwestie logistyczne. Nim paragony cyfrowe staną się jedynymi zgodnymi z prawem, już teraz Ministerstwo Finansów wdrożyło aplikację e-paragon i zachęca do jej korzystania!

Co z wystawiania paragonów ma budżet państwa

Cyfryzacja naszego życia jest nieunikniona. Choć daje wymierne korzyści, na wstępie wymaga inwestycji. To jedna z barier, przez którą często proces ten nie postępuje tak szybko, jak można by oczekiwać. Drugą zaś stanowi nasza mentalność – nikt nie lubi zmian, nawet jeśli perspektywy co do ich skutków są korzystne; po prostu obawiamy się ryzyka związanego ze zmianami, w tym nawet podświadomie odczuwanego lęku czy będziemy sobie w stanie z nim poradzić.

Dlatego pewne zmiany, także w zakresie cyfryzacji, trzeba inicjować lub przyspieszać administracyjnie. Tak jest właśnie z odejściem od drukowanych paragonów. Korzyści ogromne, zwłaszcza dla środowiska, ale i dla fiskusa – łatwiej kontrolować to co jest cyfrowe, dostępne online w czasie rzeczywistym, a nie zadrukowanym, dużo łatwiejszym do fałszerstw lub deformacji, dokumentem materialnym.

[/b]Cyfryzacja jest nieunikniona nie tylko w biznesie i procesach produkcyjnych, ale w każdej innej dziedzinie naszego życia. Ot, choćby tak powszechnej i praktycznie codziennej jak robienie zakupów. Zarówno w kontekście wygody, bezpieczeństwa jak i… walki z ocieplaniem się klimatu. Pora więc zastąpić paragony papierowe, na potrzeby których codziennie trzeba wycinać tysiące drzew Polsce na paragony cyfrowe. Z czasem zresztą znikną pewnie całe nasze tradycyjne „materialne’ portfele, by ustąpić miejsca cyfrowym portmonetkom. Jakie znamy z zakupów w sklepach internetowych i z kart bankowych służących do obsługi takich transakcji.

Paragon, choć może wydawać się mało ważnym kawałkiem papieru, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także „jako podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT.

Po co paragon klientowi

Pilnowanie paragonów pomaga zmniejszać tzw. „szarą strefę”, przez którą tracimy wszyscy jako obywatele. Warto jednak pamiętać, że dokument ten zabezpiecza także nasz prywatny interes. Przede wszystkim ułatwia złożenie reklamacji, ale również dzięki niemu porównamy ceny i sprawdzimy, czy transakcja została rozliczona prawidłowo. Łatwiej też będzie oddać zakupiony towar, np. gdy okaże się wadliwy.

Już są dostępne paragony w aplikacji!

W zapanowaniu nad stosami paragonów na pewno pomoże aplikacja e-Paragony, przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Za jej pomocą w bezpłatny i anonimowy sposób możesz:

  • zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji),
  • dokumentować swoje wydatki,
  • przeglądać statystyki,
  • uzupełniać informację o gwarancjach,
  • sprawdzać paragony z kodem QR, wystawione przez kasy,
  • zgłaszać nieprawidłowości (np. brak paragonu, nieprawidłowy paragon).

W przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy np. przez sms czy przez Bluetooth.

Aby pobrać aplikację na telefon:
z systemem iOS, wejdź na stronę apps.apple.com,
z systemem Android, wejdź na stronę play.google.com/store.

Podstawa prawna: czy każdy sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon?

Obowiązek wystawienia paragonu ma zdecydowana większość podmiotów sprzedających towary i usługi osobom fizycznym. Jest jednak lista podmiotów, które nie muszą rejestrować sprzedaży na kasie fiskalnej i wydawać paragonów m.in.:

  • rolnicy ryczałtowi, jeśli sprzedają produkty pochodzące z własnej działalności rolniczej (podatek płacą w wysokości zależnej od posiadanej ziemi uprawnej);
  • właściciele sklepów internetowych, jeśli zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku, lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej;
  • sprzedający produkty i usługi, jeśli ich roczna sprzedaż osobom fizycznym nie przekracza 20 tys. zł (Uwaga! Zwolnienie to nie dotyczy wielu branż. Bez względu na wysokość obrotów paragony fiskalne zawsze muszą wystawiać np. sprzedawcy m.in. papierosów, komputerów, perfum, gazu płynnego, a także usług – np. taksówkarskich, fryzjerskich, kosmetycznych czy gastronomicznych).

Nie każdy paragon musi mieć postać wydruku z kasy fiskalnej. Od 2020 r. sprzedawca posiadający kasę online może przesłać klientowi e-paragon mailem lub sms-em.

Szczegóły reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442); wyłączenia ze zwolnienia z par. 3 ust. 1 pkt 1 i 2:paragraf 4. powołanego wyżej rozporządzenia.

Jak KAS sprawdza przedsiębiorców

Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi stałe działania mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego. Jednym z wielu narzędzi są nabycia sprawdzające – pracownicy KAS incognito nabywają towary lub usługi w celu sprawdzenia, czy sprzedaż jest rejestrowana na kasie fiskalnej, a paragon wydawany klientowi. Zgodnie z art. 94k ustawy o KAS mają oni możliwość prowadzenia sprawdzenia wszystkich podmiotów zobowiązanych do rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych – od ulicznych straganów oraz małych punktów handlowych i gastronomicznych po duże hotele, drogie restauracje i salony SPA i innych. Wobec prawa wszystkie podmioty są równe i tak samo sprawdzane.

W okresie od 4 lipca 2022 r. do 28 sierpnia 2022 r. KAS przeprowadziła 32 227 kontroli w formie nabycia sprawdzającego. Wystawiono 7666 mandatów na kwotę prawie 9 mln zł. Niestety, co czwarte (25,1 proc.) nabycie wykazało nieprawidłowości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie koniec papierowych paragonów. Kasa wyśle sms na smartfona. Rząd zdecydował i na początek, już teraz możesz pobrać kod QR [19.10.2022] - Strefa Biznesu

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A kiedy pora na chipa w d...e i likwidacje gotowki?!
G
Gość
18 września, 11:09, Gość:

Analfabeci zawyli z rozpaczy. Czekają ich te same klęski, co przy budowie kolei, elektryczności, czy 5G.

Wtórują im oszuści, którym kończy się możliwość zatajania dochodów.

Chyba nie wiesz co to rosnące koszty.

Koszty przerzuca się na klientów i wiele rzeczy staje się dla obu stron nieopłacalne.

W działalności gospodarczej jedzie się na niskiej rentowności i wtedy ważna jest stabilność.każde zachwianie na rynku czyli zmiana mody, zakłócenie dostawy, pandemia ,zmiana przepisów powoduje ze tracisz płynność finansowa.

Wtedy wpadasz w łapy banków a kłopoty ze spłaceniem kredytu zamieniają się w lichwę i albo przejmują twój biznes widząc w nim perspektywiczne dochody lub sprzedadzą majątek za bezcen słom podstawionym osobom i każdy komornik w to wchodzi

G
Gość
Zaraz, zaraz. A jak to wszystko się ma do anonimowości zakupów? To teraz każdy paragon będzie powiązany z moim numerem telefonu? Na jakiej zasadzie?
G
Gość
19 września, 10:43, Gość:

Powinniście się cieszyć z takich ułatwień.US i wszelkie inne służby będą dokładnie wiedziały co, gdzie i kiedy kupiliście. Wspaniały pomysł.

A jeszcze lepszym pomysłem jest likwidacja pieniądza papierowego.

Będziecie niegrzeczni to wam się zablokuje dostęp do konta/karty. Perspektywa jak u Orwella...

ile to miejsc pracy dla biurw?

G
Gość
29 września, 09:53, Gość:

Co za bzdury.Nie można zbierać cudzych paragonów bo bez NIP na paragonie nie można wystawić faktury.

Nie wszyscy maja smartfony a nawet jak mają to nie muszą z nimi wszędzie chodzić zatem papierowych paragonów nie mogą zlikwidować

Po trzecie to paragon wystawia się szybko dużo szybciej niż fakturę.

Mało prawdopodobne aby handl zgodził się na mozolne wklepywanie numerów ale aby ludzie zgodzili się na udostępnianie numerów telefonów bo to dane wrażliwe i mogą być zasypywania spamem a numery telefonów łatwo się klonuje a także służą do inwigilacji.

Takie informacje mogą ulatwic przestępcom robotę bo telefony służą do autoryzacji. Jest masa kredytów nielegalnych w oparciu o nie zweryfikowanie czy nr przynależy do osoby na wniosku kredytowym a numery telefonów są traktowane jako ważniejsze niż sprawdzenie autentyczności dowodu osobistego.

I choć wiele osób udowadnia że w tym czasie było np w innym kraju to banki nie chcą unieważnić kredytów

Już samo połączenie numeru telefonu z adresem jest niebezpieczne.

Np złodziej może testować czy jestesmy w domu słuchając dzwonka

Nie ma lepszego sposobu tak jak hitlerowcy tatuujący numery w Oświęcimiu .aby połączyć osobę z jakimś numerem a to ważny krok do pełnej inwigilacji bo skarbówka już nie musi pytać o zgodę aby przeglądać konta bankowe ( tajemnica bankowa sic!) i można sprawdzić po latach gdzie kto był w każdej minucie śledząc logowania komórek.Takie dane operatorzy są zobowiązani magazynować

Pełna inwigilacja i mając znajomości złodziej czy żona (policja) może pozyskać wrażliwe dane gdzie kto kiedy był

Co z kasowaniem smsów w telefonie czy z błędami archiwizacji bo wiele dysków i komputerów mi padło,parę komórek zgubiłem i parę komórek mi wysiadło

Jak po latach wykazać że księgowość jest pełna?

Jaka ochrona danych kto co i kiedy kupował bo za takie informacje handel juz dziś płaci sporo kasy?

Samo google ostatnio zapłaciło 5 mld euro kary za handlowanie takimi danymi a to pewnie wierzchołek góry lodowej

Czy to spisek bangsterski aby zlikwidować pieniądz i w przyszłości płacić pieniądzem wirtualnym?

Kto pokryje straty jak nie będzie zasiegu?

Juz po powodzi zakazano sprzedawać chleba powodzianom bo kasy nie działały

producenci terminali już ręce zacierają bo co kilka lat nowa generacja kas

Jeszcze parę lat temu był obowiazek sprawdzania kas co 6 miesiecy i pan serwisant za postukanie w klawiaturę brał 200zł.

To co piszą o drzewach to bzdura.

Niech zmniejsza etykiety i kartony

Dzis nie mogą inwigilować pozycji po płatnościach karta płatniczą to wymyślili siedzenie telefonów.

Żadnych podatków nie zwiększa bo eparagony niczym się nie różnią od zwykłych poza tym ze dochodzą koszty netu i smsów

będą 50 lat funkcjonować papierowe i elektroniczne paragony no chyba ze będą ludziom rozdawać za darmo smartfony,.

Na starych telefonach są limity 30 sms i wiele osób nie potrafi zgrywać smsów na komputery wiec jak to archiwizować np do gwarancji za towar czy dla skarbówki? Jak sąsiadka robiącą zakupy dla innej osoby będzie się rozliczać z pieniędzy?

m

Mało kto wie jak wielka jest inwigilacja.Na ilu to filmach detektywi prywatni maja wejścia do oficjalnych systemów jak i nieoficjalnych danych i potrafią na podstawie karty ubezpieczenia zdrowotnego, płatniczej i innych szybko zlokalizować poszukiwana osobę?

Z ilu to poważnych serwisów i baz danych wykradziono dane

dzis wystarczy koło tzw pikokomórki czyli np supermarkecie zamontować kamerę z oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy i już można łączyć wygląd twarzy z nr telefonu czyli sprawdzić czy z twoim telefonem chudziłeś ty czy ktoś inny.Maja dostęp do nazwisk przypisanych do telefonu juz mamy bazę danych biometrycznych powiązanych z nazwiskiem. Zatem jak wejdziesz kiedyś do sklepu albo będziesz w pobliżu to dostaniesz smsa z promocja w sklepie

Z czasem mandaty będą nie na podstawie tablic a np na podstawie tempa przesuwania się telefonu

G
Gość
Co za bzdury.Nie można zbierać cudzych paragonów bo bez NIP na paragonie nie można wystawić faktury.

Nie wszyscy maja smartfony a nawet jak mają to nie muszą z nimi wszędzie chodzić zatem papierowych paragonów nie mogą zlikwidować

Po trzecie to paragon wystawia się szybko dużo szybciej niż fakturę.

Mało prawdopodobne aby handl zgodził się na mozolne wklepywanie numerów ale aby ludzie zgodzili się na udostępnianie numerów telefonów bo to dane wrażliwe i mogą być zasypywania spamem a numery telefonów łatwo się klonuje a także służą do inwigilacji.

Takie informacje mogą ulatwic przestępcom robotę bo telefony służą do autoryzacji. Jest masa kredytów nielegalnych w oparciu o nie zweryfikowanie czy nr przynależy do osoby na wniosku kredytowym a numery telefonów są traktowane jako ważniejsze niż sprawdzenie autentyczności dowodu osobistego.

I choć wiele osób udowadnia że w tym czasie było np w innym kraju to banki nie chcą unieważnić kredytów
G
Gość
Powinniście się cieszyć z takich ułatwień.US i wszelkie inne służby będą dokładnie wiedziały co, gdzie i kiedy kupiliście. Wspaniały pomysł.

A jeszcze lepszym pomysłem jest likwidacja pieniądza papierowego.

Będziecie niegrzeczni to wam się zablokuje dostęp do konta/karty. Perspektywa jak u Orwella...
G
Gość
Nie widziałem jeszcze lekarza który by za wizytę prywatną wystawił paragon.
G
Gość
15 września, 12:38, Ehh:

To jest dobre.Jest to ułatwienie, tak samo jak konto w banku, czy płatność bezgotówkowa.Problem taki,że najłatwiej dostosowywuja sie do takich rozwiazan choćby LICHWIARZE i Aparatczyki,typu komornicy na uslugach LICHWARZY.Dodatkowy element kontroli i tyle ,no ale kto używa smartfona, chyba juz sie z tym obyl ,że jest śledzony, ze kazdy komentarz niby anonimowy, anonimowym nie jest .Przez chwilę anonymus poskakalo ale od tego czasu wiele sie pętli zacislo.A dobro wspólne polega na tym ,ze ta krowa, która dużo je a malo mleka daje jest ...eliminowane ze stada.No oczywiście ekonomiści, politycy,to nie ...hodowcy. No ale jak ALGORYTM wykaże, że zrobiłeś 1000 zlotych a wydales 1200 ,to automatycznie stajesz sie...podejrzany .

17 września, 18:36, Gość:

Piedrolisz przygłupie

Cudowna riposta ale czy nie ma innego wyrażenia poza knajackim ?

G
Gość
Analfabeci zawyli z rozpaczy. Czekają ich te same klęski, co przy budowie kolei, elektryczności, czy 5G.

Wtórują im oszuści, którym kończy się możliwość zatajania dochodów.
v
vkorviony
17 września, 12:23, ObywatelR:

Państwo polskie to lichwiarski związek przestępczy,w którym uczciwi ludzie muszą płacić za to że pracują i są ambitni.

Obecnie cała armia nierobów od zwykłych nygusów przez strażników miejskich na urzędnikach kończąc jest utrzymywana przez nas.

A Kaczyński ? a Ziobro? a Koniowalski novy vce min roniStwa??

Z czego to chamstwo jest opłacane ??

O
ObywatelR
Państwo polskie to lichwiarski związek przestępczy,w którym uczciwi ludzie muszą płacić za to że pracują i są ambitni.

Obecnie cała armia nierobów od zwykłych nygusów przez strażników miejskich na urzędnikach kończąc jest utrzymywana przez nas.
G
Gość
Nie zmusić ludzi do kupna smartfona wbrew ich woli. Czyli smartfony będzie rozdawać państwo?
H
Hejter
14 września, 16:29, Gość:

" Wobec prawa wszystkie podmioty są równe i tak samo sprawdzane" - bądźcie poważni, przecież to nie Prima Aprilis.

Oprócz państwa które stoi ponad prawem i jeszcze je ustanawia. A prawo to coś co się odkrywa, a nie ustanawia. Prawo jest czymś uniwersalnym, niezmienniczym i obiektywnym. To co mamy to parodia prawa produkowana przez organizacje terrorystyczną jaka jest państwo.

E
Ehh
To jest dobre.Jest to ułatwienie, tak samo jak konto w banku, czy płatność bezgotówkowa.Problem taki,że najłatwiej dostosowywuja sie do takich rozwiazan choćby LICHWIARZE i Aparatczyki,typu komornicy na uslugach LICHWARZY.Dodatkowy element kontroli i tyle ,no ale kto używa smartfona, chyba juz sie z tym obyl ,że jest śledzony, ze kazdy komentarz niby anonimowy, anonimowym nie jest .Przez chwilę anonymus poskakalo ale od tego czasu wiele sie pętli zacislo.A dobro wspólne polega na tym ,ze ta krowa, która dużo je a malo mleka daje jest ...eliminowane ze stada.No oczywiście ekonomiści, politycy,to nie ...hodowcy. No ale jak ALGORYTM wykaże, że zrobiłeś 1000 zlotych a wydales 1200 ,to automatycznie stajesz sie...podejrzany .
Wróć na i.pl Portal i.pl