Będą zmiany w dopłatach do materiału siewnego? Resort rolnictwa pracuje nad stałymi stawkami, mają być wyższe od obecnych

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Resort prowadzi prace legislacyjne nad określeniem stałych stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym w kategoriach elitarnej lub kwalifikowanej.
Resort prowadzi prace legislacyjne nad określeniem stałych stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym w kategoriach elitarnej lub kwalifikowanej. pixabay.com/NinaCzapska/zdjęcie ilustracyjne
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym (kategorii elitarny lub kwalifikowany) lub ekologicznym materiałem siewnym tych samych kategorii. W założeniu stawki te mają być stałe i wyższe od dotychczasowych.

Wybór materiału siewnego wpływa na wysokość plonów

Na problem tegorocznych stawek dopłat do materiału siewnego i regulacji przepisów od kilku tygodni zwraca uwagę branża rolnicza. W połowie sierpnia Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wystosował do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka pismo z prośbą o interwencję w tej sprawie.

- Część producentów staje przed wyborem – kupić (droższy) kwalifikat, tym samym gwarantując sobie lepsze plony, ale jednocześnie zrujnować budżet gospodarstwa, czy postawić na swój materiał siewny, ryzykując niepewnymi, a zazwyczaj niższymi zbiorami - przekonywali producenci.

Zmiany w dopłatach do materiału siewnego. MRiRW pracuje nad przepisami. Ile wyniosą nowe stawki?

Wykaz rządowych prac wskazuje, że rolnicy doczekają się zmian w dopłatach do materiału siewnego. Z informacji wynika, że w projektowanym rozporządzeniu określone zostały stałe stawki dopłat w miejsce dotychczasowego corocznego ustalania stawek. Ponadto, dopłaty do 1 hektara gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wyprodukowanego zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego będą wyższe niż dopłaty podstawowe.

To, ile wyniosą stawki dopłat, będzie uzależnione od wielkości budżetu i dostępności środków w ramach pomocy de minimis.

- Stawki zostały zaproponowane w takiej wysokości, aby w ramach dostępnych środków wsparcie otrzymali wszyscy wnioskodawcy - podano.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl