Beata Szydło. Znajomi mówią na nią: generał. Ona o sobie:...

  Beata Szydło. Znajomi mówią na nią: generał. Ona o sobie: kobieta z prowincji

  Katarzyna Kachel

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Oto ona: Beata Szydło, szefowa sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w kampanii prezydenckiej
  1/2
  przejdź do galerii

  Oto ona: Beata Szydło, szefowa sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w kampanii prezydenckiej ©Fot. PIOTR SMOLIŃSKI

  Nie lubi kamer, salonów i rozmów o duperelach. Nienawidzi pozować do zdjęć i uśmiechać się na zawołanie. Niektórych drażni monotonnymi wypowiedziami. Bywa wierna. Przed najważniejszymi momentami kampanii fryzurę robiła u pani Kasi w Brzeszczach, a o 10.30 każdej niedzieli siedziała w swojej ławce w parafialnym kościele w Przecieszynie. Ma zagorzałych fanów i wrogów. Ci pierwsi świętują i głośno opiewają jej zalety, ci drudzy właśnie nabrali wody w usta. Jaka jest i co skrzętnie ukrywa Beata Szydło?
  Gdyby ksiądz proboszcz Jacek Paweł Przybyła miał określić swoją parafiankę jednym słowem, powiedziałby: skromna. Gdyby musiał dwoma, rzekłby: skromna i religijna. Gdyby trzeba było dodać jeszcze jedno, najbardziej ze wszystkich pasowałoby mu: merytoryczna. Właśnie taka.

  – Jest, a jakoby jej nie było – parafrazuje melancholijnie i ożywia się. – W telewizji to Beata jeszcze jako tako wygląda – zauważa.
  – Oko jej zrobią, podmalują. Na co dzień ona nie potrzebuje takich fajerwerków. Jest zwyczajna, choć mogłaby gwiazdorzyć. Gdyby pani weszła na mszę, toby pani zobaczyła jak inni się noszą. Pokazują. Nie ona.

  Grzechów pani poseł Szydło ksiądz zdradzić nie może. Tajemnica spowiedzi. Że wrogów ma, dobrze wie, bo „przecież jeszcze się taki nie narodził, który by wszystkim dogodził”. I cały czas jest pod wielkim wrażeniem.

  WIDEO: Beata Szydło: To sukces całej drużyny. Ta fala dobrej energii poniesie nas do jesiennych wyborów

  Źródło: TVN24/x-news

  – Jak ona to robiła, że podczas kampanii, co niedzielę, była na swoim miejscu na mszy świętej, a później, dosłownie za parę godzin, już ją w telewizji widziałem w różnych miejscach w Polsce? No jak?

  Zrozumieć tego nie sposób, bo w jej dar bilokacji nawet księdzu trudno uwierzyć.

  Od kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Przecieszynie do Beaty Szydło będzie parę kilometrów. Najpierw drogą betonową, potem kamienistą i dziurawą. Rodzina posłanki mieszka pod lasem. W niebieskim domu, wśród równo przyciętych drzew sadzonych latami przez Edwarda, męża pani Beaty, człowieka lubianego w całej gminie.

  Zapalonego myśliwego i pszczelarza. Dodajmy: inteligentnego i rubasznego. Mariola Polak, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przecieszy­nie: – Jak on pięknie potrafi dzieciom opowiadać o polowaniach i pszczołach! Otwierają buzie i słuchają bez mrugnięcia powiekami. Sama zresztą często daje się mu zaczarować.

  Raz w roku, zwykle na początku wakacji, w ogrodzie domu państwa Szydłów jest impreza dla ministrantów. Przychodzą wszyscy, a pani poseł wraz z mężem robią grilla i serwują różne przysmaki. – O jakim gwiazdorstwie tu mowa? Normalna, zwyczajna gospodyni – mówią sąsiedzi. I dodają, że czasem to nawet widywali ją w gumiakach.

  Obok domu posłanki stoi drugi, mniejszy z czerwonym dachem. Mieszka w nim mama pani Beaty, Wiktoria. O córce nie chce rozmawiać, bo tak się umówiły. Pewne rzeczy są przed obcymi skrzętnie skrywane. Tak więc cicho sza o dzieciństwie, także o karierze, którą zrobiła ta twarda kobieta z górniczej gminy.

  Czerwone paski na świadectwie i romantyczna dusza

  Nie siedział z nią w jednej ławce, ale chodzili do tej samej klasy. Zdzisław Filip, dziś przewodniczący Zarządu PiS w okręgu oświęcimskim, Beatę Szydło zna od 1970 roku. Wtedy rozpoczęli naukę w podstawówce w Brzeszczach. Klasa była zżyta: razem się uczyli, popołudniami bawili na podwórkach.

  – Kumpelka. Tak bym ją określił. Nie szefowa, liderka, która ma ochotę rządzić, rozstawiać po kątach, ale koleżanka. Równy druh – mówi.

  Prymuska. Uczennica z czerwonym paskiem, ale nie zadzierająca nosa. Jak trzeba było, dała odpisać zadanie.

  – Wymagająca od siebie i niesamowicie ambitna – dodaje Teresa Jankowska, była burmistrz Brzeszcz, koleżanka Beaty ze szkoły i przez kilka lat współpracowniczka.

  Czytali „Trylogię”, „Krzyżaków”, wierzyli w moc literatury romantycznej. – Bo to całkiem inne pokolenie było – zauważa Filip.

  Zamiłowanie do książek, zaszczepione Beacie Szydło przez mamę, pracownicę opieki społecznej, zostało w niej do dziś. Zawsze zresztą podkreślała w wywiadach, że niestraszne były jej nawet te lektury, przez które jej koledzy z humanistycznej klasy nie potrafili przebrnąć. Choćby „Lalka”.

  – Z drugiej strony pasjonował ją sport. Beata uwielbiała biegi, narty, pływanie – wymienia Teresa Jankowska. – No i oczywiście góry. Mieliśmy zgraną grupę, z którą wyruszaliśmy na tydzień w nasze ukochane Tatry. By się zmęczyć. Beata zakładała trapery, dresy. Ceniła sobie wygodę, nie lubiła się stroić. Malować? Nigdy.

  Studia rozpoczęła na Uniwersytecie Jagiellońskim. Etnografia była wówczas elitą: tylko piętnaście osób, tak więc trzeba było być wiecznie przygotowanym. Coś dla niej.– Była to wówczas oaza wolności. Wybitni profesorowie uczyli nas myśleć – mówiła kilka lat temu w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego”, wspominając z ognikami w oczach historię sztuki z Tadeuszem Chrzanowskim i filozofię z księdzem Józefem Tischnerem.

  Swojego przyszłego męża poznała w Krakowie, studiował historię. – Duży, wesoły, erudyta, oddany pracy. Ciepły i rubaszny – wylicza Zbigniew Starzec, starosta oświęcimski. Na dodatek kapitan drużyny szczypiornistów i zapalony piłkarz. Ślub wzięli w 1987 roku, mieszkali w bursie. Beata Szydło pisała doktorat na Wydziale Filozoficzno-Historycznym i pracowała w dziale folkloru Muzeum Historycznego. Organizowała między innymi konkurs tradycyjnych szopek i pochody Lajkonika.

  Doktoratu nie napisała, a muzeum przestało jej wystarczać. W połowie lat 90. Szydłowie wrócili do Przecieszyna, gdzie wybudowali niebieski dom z wielkim ogrodem (oczko w głowie pana Edwarda) i rozdzielili role. Mąż zajął się pracą w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, myślistwem i pszczelarstwem, ona powoli zaczęła angażować się w sprawy samorządowe.

  W 1998 roku została burmistrzem. Najmłodszym w Małopolsce (miała wówczas 35 lat) i pierwszą kobietą na czele gminy górniczej.

  – Tworzyliśmy bardzo fajny zespół. Byli w nim ludzie, którzy chcieli coś dobrego zrobić dla regionu. To nie była jeszcze polityka, tak tego nie nazywaliśmy, ale autentyczna praca samorządowa. Służba – wspomina ten okres Teresa Jankowska, wówczas dyrektorka Ośrodka Kultury w Brzeszczach.

  Do dużej polityki Beata Szydło dopiero dojrzewała.

  Buster Keaton sceny politycznej

  Potrafiła doskonale dzielić obowiązki między pracę i dom, urząd i dwóch synów, Tymoteusza i Błażeja. Problemów wychowawczych raczej z nimi nie miała.

  – Bo to świetni uczniowie byli, błyskotliwi, inteligentni, brali udział w konkursach, spektaklach, Tymek prowadził kabaret. Nie musieliśmy nigdy wzywać rodziców do szkoły – opowiada dyrektorka Mariola Polak. – Za to państwo Szydłowie chętnie angażowali się w życie podstawówki. Zawsze aktywni, skorzy do pomocy, bez żadnego przymusu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo