Beata Szydło – czym tak naprawdę zajmuje się wicepremier i szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Anna Kaczmarz/ Polska Press
„Szydło nie robi nic” - to tylko jeden z wielu internetowych komentarzy. - Jestem wicepremierem, który ma dużo obowiązków i dużo pracy – zapewnia Beata Szydło. Sprawdziliśmy, co w ostatnich tygodniach robiła wiceprezes Rady Ministrów i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Dyskusja na temat obowiązków wicepremier powróciła po październikowej kolizji drogowej z udziałem limuzyny, którą podróżowała właśnie Beata Szydło. Media informowały, że Szydło jechała do domu i że już w czwartek zaczyna weekend. „To nie był wyjazd na weekend, ale na spotkania z wyborcami. Nie pamiętam, kiedy miałam cały weekend dla rodziny” - ripostowała Szydło w rozmowie z „Super Expressem”.

Gdy w grudniu 2017 roku Beata Szydło podała się do dymisji powierzono jej funkcję wicepremier oraz przewodniczącej Komitetu Społecznego Rady Ministrów. Próżno jednak szukać rozporządzenia premiera „w sprawie szczegółowego zakresu działania” wicepremier Szydło, ponieważ Mateusz Morawiecki go nie wydał. Sama Szydło przekonuje, że szef rządu nie miał takiego obowiązku, mimo że mają je inni wicepremierzy czy minister bez teki – Beata Kempa. O jej zadaniach można przeczytać natomiast w zarządzeniu premiera w sprawie Komitetu Społecznego Rady Ministrów – Szydło m.in. kieruje pracami Komitetu, zwołuje też jego posiedzenia.

Ale co konkretnie robi Beata Szydło? Wysłaliśmy w tej sprawie maila do KPRM. Na odpowiedź Centrum Informacyjnego Rządu nie musieliśmy długo czekać: „Wszystkie aktywności pani wicepremier Beaty Szydło publikowane są na bieżąco na portalach społecznościowych pani wicepremier oraz Komitetu Społecznego Rady Ministrów”. W związku z tym przeanalizowaliśmy wpisy z ostatnich dwóch miesięcy na kontach Szydło i komitetu na Facebooku oraz Twitterze.

Kalendarz Beaty Szydło był w ostatnich miesiącach przepełniony spotkaniami wyborczymi. We wrześniu i październiku wicepremier uczestniczyła w prawie 60 spotkaniach (po kilka jednego dnia) z mieszkańcami takich miast jak Kraków i Lublin czy Garwolin i Zwoleń. Nieliczne z nich wiązały się z obszarem działalności Szydło, czyli sprawami społecznymi. Tak było tylko np. na Podkarpaciu, gdzie wicepremier rozmawiała z dyrektorami lokalnych domów pomocy społecznej czy w Raciążu na Mazowszu, gdzie spotkała się z samotną matką wychowującą siedmioro dzieci.

Mimo że w zarządzeniu premiera czytamy, że Komitet Społeczny Rady Ministrów zbiera się w stałych terminach to od początku września odbyły się tylko trzy posiedzenia – 3 i 24 października oraz 7 listopada. Na ostatnim z nich rozmawiano o szczepieniach i zachorowaniach na odrę.

27 września wicepremier wzięła udział w III Spotkaniu Seniorów w MRPiPS, a 25 października w spotkaniu NSZZ Solidarność w Częstochowie. Wcześniej uczestniczyła w Forum Ekonomicznym w Krynicy oraz Forum Prawo dla Rozwoju w Krakowie.

Pod adresem wicepremier padają zarzuty, że nie wspierała protestujących rodziców i ich niepełnosprawnych dzieci w Sejmie czy tymczasowo zwolnionych pracowników PLL LOT albo policjantów. Jak tłumaczyła, były to protesty polityczne. Brała za to udział w odsłonięciu pomników – np. 15 września (sobota) w Strachocinie (z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości), 17 września w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie uhonorowano Rotmistrza Witolda Pileckiego czy 10 listopada (sobota) w Warszawie, gdzie powstał pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Uczestniczy również w posiedzeniach Rady Ministrów i spotkaniach kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. 16 listopada spotkała się w Budapeszcie z premierem Viktorem Orbanem.

Beata Szydło przyznała niedawno w radiu RMF, że „ma dużo obowiązków i dużo pracy”. Po analizie jej aktywności można ocenić, że jest to prawdą, jednak należy zauważyć, że wiele ze spotkań czy wydarzeń, w których bierze udział wicepremier, nie jest związanych bezpośrednio z jej główną funkcją, czyli szefowaniem KSRM.

Beata Szydło prawdopodobnie wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl