Beach Pro Tour - cztery polskie pary na podium w Warszawie

fb/pap
W turnieju Beach Pro Tour Futures w Warszawie podium w rywalizacji siatkarzy zostało zdominowane przez Polaków, a najlepsi byli Michał Kądzioła i Marcin Ociepski. W zmaganiach siatkarek wygrały Ukrainki Angelina Czmil i Tetiana Łazarenko przed Katarzyną Kociołek i Martą Łodej.

Zawody Futures to najniższy poziom rozgrywek Beach Pro Tour pod egidą Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB), które od tego roku zastąpiły cykl World Tour. Pierwszy turniej tej rangi w 2022 roku w Polsce został rozegrany pod koniec czerwca w Białymstoku.

Do rywalizacji od razu w turnieju głównym w Warszawie przystąpiło dziewięć polskich zespołów, w tym pięć par męskich i cztery damskie. Dodatkowo dwa duety wzięły udział w eliminacjach siatkarzy - Martin Chiniewicz i Michał Korycki oraz Piotr Groszek i Kamil Warzocha. Oba awansowały do turnieju głównego.

Do ćwierćfinałów doszły dwie pary siatkarek oraz cztery pary siatkarzy. W rywalizacji pań doszło na tym etapie do bratobójczego starcia - Agata Ceynowa i Patrycja Jundziłł musiały uznać wyższość Kociołek oraz Łodej w trzech setach. Spośród panów do półfinału nie awansował jedynie duet Chiniewicz, Korycki. Kądzioła i Ociepski wygrali w dwóch setach z Chińskim zespołem Jiaxin Wu, Likejiang Ha, Miłosz Kruk i Mikołaj Miszczuk 2:1 z Norwegami Markusem Molem i Sveinem Solhaugiem, natomiast Piotr Janiak i Jędrzej Brożyniak 2:0 z Holendrami Samem van Der Loo oraz Quintenem Groenewoldem.

W półfinale para Kociołek, Łodej trafiła na chiński duet Lvwen Yuan, Jie Dong, z którym bez problemów wygrała 2:0. W finale natomiast Polki musiały się zmierzyć ze srebrnymi medalistkami turnieju w Białymstoku i mistrzyniami Europy U20, Ukrainkami Czmil, Łazarenko. Po zaciętym, trzysetowym meczu ostatecznie lepsze okazały się siatkarki z Ukrainy. Brąz wywalczyły Chinki.

W rywalizacji mężczyzn w pierwszym półfinale doszło do starcia Kruk, Miszczuk - Kądzioła, Ociepski, w którym pewnie triumfowała ta druga, bardziej doświadczona para. Janiak i Brożyniak zmierzyli się z Litwinami Robert Juchnevic, Artur Vasiljev i, podobnie jak wcześniej Kądzioła i Ociepski, zdominowali rywali i bez problemów awansowali do wielkiego finału.

W meczu o 3. miejsce Kruk i Miszczyk stoczyli długą walkę z Litwinami, z której ostatecznie wyszli obronną ręką, zdobywając brąz. W finale obyło się bez większych emocji - pewnie w dwóch setach Kądzioła i Ociepski wygrali z Janiakiem i Brożyniakiem.

Kolejny turniej Beach Pro Tour Futures w Polsce rozegrany zostanie od 28 do 31 lipca w Mysłowicach.