1/8
6 czerwca po trzymiesięcznej przerwie mają zostać otwarte...

Otwierają baseny. Oto zasady. Co z maseczkami?

6 czerwca po trzymiesięcznej przerwie mają zostać otwarte siłownie, kluby fitness oraz baseny - zarówno te kryte, jak i na wolnym powietrzu. Rząd nie ogłosił jednak dotąd wytycznych w tym zakresie. Portal GazetaWroclawska.pl dotarł do wstępnego opracowania zasad, jakie mają obowiązywać na basenach po ich otwarciu. Jak będzie wyglądało korzystanie z pływalni? Czy konieczne będzie zasłanianie ust i nosa? Ile osób będzie mogło być jednocześnie w basenie? Czy z basenów będą mogli korzystać seniorzy? I przede wszystkim - czy w wodzie wirus może się rozprzestrzeniać?

Zobacz na kolejnych slajdach szczegóły z przygotowanego na zlecenie ministerstwa zdrowia specjalnego opracowania dotyczącego działalności basenów w czasie epidemii. Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.



[b]Polecamy także:

Przymusowe urlopy, niższe pensje - nowa tarcza dotknie zwłaszcza pracowników

2/8
Wytyczne dotyczące funkcjonowania basenów, spa, jacuzzi i...

Podstawowe zasady na basenie

Wytyczne dotyczące funkcjonowania basenów, spa, jacuzzi i wodnych placów zabaw przygotował dla ministerstwa zdrowia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

Z wytycznych wynika, że liczba osób korzystających z basenu w jednym czasie musi być na tyle mała, by możliwe było utrzymywanie minimalnej odległości od innych osób wynoszącej 2 metry, także podczas pływania w basenie. W praktyce wynika z tego, że z jednego toru pływackiego będzie mogła korzystać tylko jedna osoba. - Pożądane jest, aby rozmieszczenie osób kąpiących się lub pływających w niecce basenowej było w miarę równomierne. W dużych obiektach, jeśli jest to trudne do osiągnięcia, można rozważyć podział powierzchni basenu za pomocą lin/pływaków na mniejsze fragmenty - czytamy.

- Konieczność przestrzegania zasady zachowywania tej minimalnej odległości dotyczy całego obiektu - nie tylko niecki basenowej, ale także jej otoczenia: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika. Szczególnej uwagi wymagają szatnie i przebieralnie, będące z reguły stosunkowo niewielkimi pomieszczeniami, w których często przebywa jednocześnie spora liczba osób i panuje tłok. Umożliwienie utrzymania powyższej odległości między wszystkimi użytkownikami obiektu oraz członkami personelu przez cały czas korzystania z obiektu jest podstawą dla określenia liczby osób, jaka w obecnych warunkach może w nim przebywać. Można to osiągnąć poprzez kontrolę przy kasie, działania zastosowane w strefie przebieralni oraz odpowiedni nadzór.

Czy na basenie będą obowiązkowe maseczki? Co z zajęciami grupowymi? Czy w wodzie można się zarazić? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.


Polecamy również:
KIedy koniec maseczek? Ministerstwo podaje szczegóły

3/8
Kąpiel i pływanie w basenie nie są możliwe w maseczce –...

Pływanie w maseczce? Nie! Zostaje w szatni!

Kąpiel i pływanie w basenie nie są możliwe w maseczce – powinna być ona zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć maseczkę w pomieszczeniu przebieralni.
Zaleca się, aby pobyt w obiekcie ograniczyć do czasu kąpieli w basenie i po jej zakończeniu i przebraniu się nie przedłużać czasu spędzonego na pływalni.
Na pływalniach nie powinny być obecnie organizowane różnego rodzaju imprezy, gromadzące większą liczbę uczestników oraz widzów, jak gry zespołowe, zawody i pokazy.

Przy wejściu na teren obiektu powinna być zamieszczona czytelna informacja, zwracająca uwagę użytkowników na:
niekorzystanie z pływalni w razie objawów ostrej infekcji, złego samopoczucia lub podwyższonej ciepłoty ciała,
stałego utrzymywania odległości ok. 2 m od innych odwiedzających pływalnię na całym obszarze obiektu, nie tylko w samym basenie kąpielowym, zasłanianie ust i nosa łokciem w razie kaszlu lub kichania, konieczność mycia i dezynfekcji rąk po kontakcie z często dotykanymi elementami wyposażenia (klamki, uchwyty szafek, kontaktu, krany itp.),b innych istotnych zakazach lub obostrzeniach obowiązujących w danym obiekcie, które są spowodowane stanem pandemii.

Co z zajęciami grupowymi? Czy w wodzie można się zarazić? Czy będą czynne sauny? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.

4/8
- Nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2...

Czy w wodzie można zarazić się koronawirusem?

- Nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji - piszą autorzy opracowania, powołując się na dane "licznych instytucji zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WGO i CDC"

Koronawirusa zabija m.in. chlor - wystarczą jego standardowe dawki stosowane na basenach, by zarazek zginął w wodzie.

- Zwykła procedura uzdatniania i dezynfekcji wody stosowana w pływalniach publicznych jest wystarczająca dla zapewnienia odpowiedniej jakości mikrobiologicznej wody, w tym eliminacji SARS-CoV-2 - czytamy. - Niezbędne jest jedynie staranna kontrola właściwego przebiegu procesu uzdatniania i dezynfekcji wody basenowej oraz niezwłoczna korekta w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Dotyczy to także specjalnego typu basenów, jak whirlpoole, spa, jacuzzi, w których wymagane stężenie wolnego chloru w wodzie jest wyższe niż w wodzie typowego basenu kąpielowego, umożliwiając eliminację cząstek omawianego wirusa z wytwarzanego w nich aerozolu wodnego. Nie jest więc konieczne wprowadzanie zmian w dotychczasowych zasadach uzdatniania i dezynfekcji wody na pływalniach, jedynie staranna ich kontrola - podkreśla Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Zobacz też:
Czy kąpiel w jeziorze lub morzu jest bezpieczna? Zapytaliśmy fachowców


Co z zajęciami grupowymi? Czy będą czynne sauny? Czy z basenów będą korzystały osoby starsze? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Zabójstwo w bloku. Kobieta miała szukać schronienia przed mordercą w windzie

AKTUALIZACJA
Zabójstwo w bloku. Kobieta miała szukać schronienia przed mordercą w windzie

Ważne spotkanie. Czego dotyczyły rozmowy rządów Polski i Ukrainy?

AKTUALIZACJA
Ważne spotkanie. Czego dotyczyły rozmowy rządów Polski i Ukrainy?

Zobacz również

Szokujący film policji z pomorskich dróg. Milimetry od tragedii

Szokujący film policji z pomorskich dróg. Milimetry od tragedii

Ważne spotkanie. Czego dotyczyły rozmowy rządów Polski i Ukrainy?

AKTUALIZACJA
Ważne spotkanie. Czego dotyczyły rozmowy rządów Polski i Ukrainy?