Bardzo ważne śledztwa ucierpią wskutek decyzji Adama Bodnara. W praktyce chce odsunąć prokuratorów od ważnych spraw

Robert Szulc
Robert Szulc
Prokuratura zaznacza, że decyzja Adama Bodnara wywoła groźne skutki
Prokuratura zaznacza, że decyzja Adama Bodnara wywoła groźne skutki fot. Karolina Misztal
Sprawa wyborów korespondencyjnych, reprywatyzacji warszawskich nieruchomości, oszustw finansowych za pomocą platform inwestycyjnych czy afery wizowej - to tylko niektóre ze śledztw warszawskiej Prokuratury Regionalnej, które ucierpią z powodu decyzji Adama Bodnara o zakończeniu delegacji prokuratorów.

Spis treści

Znamienna decyzja ministra: wycofanie wysoko kwalifikowanych śledczych

4 stycznia 2024 r. Prokurator Generalny uznał za niezbędne zakończenie delegacji do Prokuratury Krajowej prokuratorów prokuratur rejonowych oraz okręgowych (94 osób), jak również prokuratorów prokuratur rejonowych z prokuratur regionalnych (50 osób), z zachowaniem przewidzianych okresów wypowiedzenia” – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w mediach społecznościowych.

https://twitter.com/MS_GOV_PL/status/1742882205720858717[/twitter]

Śledczy: to wpłynie negatywnie na działalność prokuratury regionalnej

O tej decyzji negatywnie wypowiadają się śledczy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Zaznaczają, że to poważny cios, który może udaremnić wiele ważnych postępowań.

"Decyzja o odwołaniu z delegacji prokuratorów prokuratury okręgowej i rejonowych, wpłynie niezwykle negatywnie na działalność Prokuratury Regionalnej w Warszawie, na szczeblu której prowadzone są sprawy o najwyższym ciężarze gatunkowym. Prowadzone przez prokuratorów – delegatów śledztwa mają charakter złożony i wielowątkowy, jak również są skomplikowane pod względem prawno-karnym. Wymagają one ze strony prokuratora ścisłego, bezpośredniego nadzoru oraz osobistego zaangażowania w ich prowadzenie" - alarmuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Skończy się przewlekłością lub uniknięciem odpowiedzialności winnych

Śledczy zaznaczają, że znaczny stopień zaawansowania prowadzonych postępowań – w wypadku ewentualnej zmiany referenta i konieczności zapoznawania się przez nowego prokuratora z obszernym materiałem dowodowym zawartym w liczących nawet kilkaset tomów aktach - spowoduje wystąpienia rażącej przewlekłości, a może nawet doprowadzić do niemożności skutecznego zabezpieczenia niezbędnych dowodów i w konsekwencji również do uniknięcia odpowiedzialności karnej osób uczestniczących w przestępczych procederach.

Czym zajmują się prokuratorzy, którzy mają być wycofani przez ministra Bodnara? Wykonują obowiązki w 1 Wydziale ds. Przestępczości Gospodarczej w Dziale ds. Cyberprzestępczości, który w swojej właściwości ma prowadzenie najpoważniejszych śledztw w sprawach przestępstw gospodarczych oraz dotyczących cyberprzestępczości; realizują na polecenie Prokuratora Generalnego czynności na potrzeby sejmowej Komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

Jest spec od spraw gospodarczych

Jeden z prokuratorów obecnie prowadzi m.in. skomplikowane międzynarodowe śledztwo ws. oszustw na platformach inwestycyjnych, w ramach którego powstał międzynarodowy zespół śledztwa (JIT) wspólnie z prokuraturą litewską i łotewską, a którego jest kierownikiem. Śledztwo dotyczy wyłudzenia ponad 100 mln zł na szkodę obywateli wielu państw, w tym Polski, jak również prania pieniędzy pochodzących z oszustw internetowych na skalę międzynarodową.

Prokurator jest również członkiem zespołu śledczego w sprawie nieprawidłowości w podmiotach gospodarczych związanych z grupą kapitałową Idea Bank S.A., a także szeregu innych postępowań z zakresu cyberprzestępczości, w ramach których współpracuje z Europolem i Federalnym Biurem Śledczym Stanów Zjednoczonych. Podkreślić przy tym należy, że ma unikalne doświadczenie związane z wcześniejszą pracą w jedynym w Polsce dziale zajmującym się ściganiem przestępczości giełdowej, jak również ukończyła z najwyższym możliwym wynikiem Szkołę Prawa Amerykańskiego prowadzoną przez Uniwersytet Warszawskiego, Emory School of Law oraz Georgia State University College of Law, a także jest doktorantem Uniwersytetu Warszawskiego mając otwarty przewód doktorski w zakresie prawno-karnych aspektów obrotu instrumentami finansowymi.

Prokurator nadto zajmuje obecnie stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a nie prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie. W tej sytuacji nie należy do kategorii prokuratorów, o których mowa w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości z 4 stycznia br. Nie jest więc prokuratorem prokuratury rejonowej delegowanym do prokuratury regionalnej, a jej ewentualne odwołanie stałoby w sprzeczności z ww. komunikatem Ministerstwa Sprawiedliwości.

Inny zajmuje się aferą wizową

Inny prokurator prowadzi śledztwo w sprawie tzw. afery wizowej, a także kilka skomplikowanych śledztw dot. tzw. DarkNetu związanych z organizowaniem prania pieniędzy, handlem dokumentami i kradzieżą tożsamości. Ponadto prokurator jest doktorantem czwartego semestru studiów doktorskich w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie członkiem zespołu naukowego realizującego projekt „Kamery nasobne w pracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości”, który finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Wskazani powyżej prokuratorzy wykonują obowiązki w powstałym w 2023 r. specjalistycznym Dziale ds. Cyberprzestępczości, który liczy łącznie 5 osób. Odwołanie dwojga z nich (40% składu osobowego) sparaliżuje de facto pracę tej komórki.

Kolejny prokurator w ramach obowiązków w 6 Wydziale Sądowym prowadzi szereg postępowań cywilnych związanych ochroną osób pokrzywdzonych w największych śledztwach prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Zwrócić należy uwagę, że oprócz wykonywania bieżących obowiązków służbowych związanych ze specyfiką Wydziału Sądowego, ww. jest kierownikiem „Zespołu prokuratorów do analizowania materiałów i podejmowania działań z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego w sprawach związanych z roszczeniami obligatariuszy i innych osób wobec GetBack S.A. w restrukturyzacji z siedzibą we Wrocławiu oraz w stosunku do innych osób”. Ponadto prokurator zgłosiła udział w toczących się postępowaniach cywilnych lub wytoczyła powództwa na rzecz poszkodowanych przez IDEA Bank S.A. Jej doświadczenie i wiedza o ww. sprawach ma charakter wyjątkowy, a z uwagi na ich obszerność i stopień skomplikowania, zastąpienie prokurator przez inne osoby w sposób wyjątkowo negatywny odbije się na efektywności działań pozakarnych Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Jest też specjalista od reprywatyzacji warszawskich

Jeszcze inny z kolei prokurator wykonuje obowiązki z 6 Wydziale Sądowym, w tym jest członkiem „Zespołu prokuratorów powołanych do analizowania materiałów i podejmowania działań w zakresie prawa administracyjnego oraz cywilnego w sprawach związanych z prywatyzacją gruntów warszawskich zawisłych w prokuraturach obszaru właściwości Prokuratury Regionalnej w Warszawie”. Podkreślić należy, że wiedza zdobyta przez Pana prokuratora w ramach działalności zespołu ds. reprywatyzacji ma charakter unikatowy, ponieważ problematyka, którą zajmuje się Zespół, wymaga znajomości przepisów i orzecznictwa z zakresu gospodarki nieruchomościami, a także praktyki ich stosowania i struktury administracji na przestrzeni ostatnich 70 lat.

Inny śledczy ma uprawnienia sędziowskie i prokuratorskie w Niemczech

Następny z prokuratorów zajmuje się sprawami z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego (w tym prawa bankowego, prawa spółek, zwalczania nieuczciwej konkurencji) z elementami jurysdykcji międzynarodowej wymagającymi analizy dokumentów źródłowych sporządzonych w językach angielskim, francuskim i niemieckim. Prokurator posiada unikalne kompetencje – w 2007 r. uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu sędziego i prokuratora na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Wykonując obowiązki służbowe prokurator m.in. zastępował Prokuraturę Regionalną w Warszawie w sprawie C – 520/21 Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (w tym bezpośrednio na rozprawie) dotyczącej roszczeń banku o zwrot przez konsumenta wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Jego wysoce merytoryczne wystąpienia spotkały się nie tylko z ogromnym uznaniem jego przełożonych, środowiska poszkodowanych konsumentów, ale były przede wszystkim skuteczne, przekonując ostatecznie sędziów TSUE do argumentacji tut. Prokuratury. Jego ewentualne odwołanie z delegacji wyrządzi niepowetowane szkody dla poszkodowanych w tzw. sprawach frankowych.

Decyzja nie ma merytorycznego uzasadnienia

Zakończenie delegowania wskazanych prokuratorów do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, mając na względzie ich wysokie kompetencje, jak również biorąc pod uwagę wagę prowadzonych przez nich spraw, nie leży w interesie Prokuratury i nie znajduje merytorycznego uzasadnienia. Byłoby to także wysoce szkodliwe dla dobra, sprawności i efektywności postępowań, które prowadzą oraz dla interesów osób pokrzywdzonych w sprawach, którymi się zajmują.

Decyzja taka byłaby także rażąco krzywdząca osobiście dla tych prokuratorów, rodząc w pełni uzasadnione podejrzenie o ich celową dyskryminację i szykanowanie, szczególnie iż nadal delegowanymi do Prokuratury Regionalnej w Warszawie pozostawałoby 4 prokuratorów z tytułami prokuratorów prokuratur rejonowych. Nadto arbitralnie odwołany zostałby z delegacji prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie, co stałoby w sprzeczności ze stanowiskiem Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego, nadto nosiłaby znamiona działania uznaniowego i pozamerytorycznego - zaznacza Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl