Banki wycofują się z usług medycznych

  Banki wycofują się z usług medycznych

  Marta Rakowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Banki wycofują się z usług medycznych

  ©FOT. GRZEGORZ JAKUBOWSK / POLSKAPRESSE

  Programy medyczne porównywalne z abonamentami w prywatnych przychodniach proponuje obecnie na naszym rynku już tylko pięć banków. Ich lista w ostatnich miesiącach mocno się skurczyła - wynika z analizy przeprowadzonej przez Idea Expert na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych banków.
  Banki wycofują się z usług medycznych

  ©FOT. GRZEGORZ JAKUBOWSK / POLSKAPRESSE

  Z podpisywania nowych umów o pakiety medyczne zrezygnowały BGŻ, Nordea Bank i Polbank, a nieco wcześniej - BOŚ. - Zaprzestaliśmy oferowania pakietów medycznych z uwagi na wypowiedzenie umowy przez dostawcę tych usług. Naszym klientom zapewniliśmy inne, korzystne rozwiązania, z których mogli skorzystać już bez pośrednictwa banku - mówi Joanna Krawczyk-Golba z Nordea Banku.

  Przystąpić do grupowych polis zapewniających finansowanie prywatnej opieki lekarskiej mogą obecnie posiadacze kont osobistych w BNP Paribas, Crédit Agricole, mBanku i MultiBanku. Citi Handlowy proponuje z kolei jedynie wykupienie za pośrednictwem banku abonamentu medycznego.

  - Sięgając po bankowe propozycje, trzeba przede wszystkim bardzo dokładnie sprawdzić, jaki jest ich zakres. Pod nazwą "pakiet medyczny" może się kryć zarówno możliwość korzystania z usług medycznych w prywatnych przychodniach za zryczałtowaną, miesięczną opłatą, jak i znacznie skromniejsza usługa assistance. Tego typu pakiet będzie oczywiście znacznie tańszy, ale też płynące z niego korzyści mniejsze - mówi Piotr Ceregra z Idea Expert. Sama usługa assistance nie sfinansuje nam na przykład zwykłych wizyt lekarskich - czy to u lekarza pierwszego kontaktu, czy u specjalistów.

  Jak sprawdzili analitycy Idea Expert, za możliwość korzystania z opieki medycznej oferowanej przez bank trzeba zapłacić miesięcznie od 28 zł do 299 zł. Najmniej będzie nas kosztował najprostszy indywidualny abonament proponowany przez Citi Handlowy - i to pod warunkiem aktywnego korzystania z usług banku. Prawie 300 zł miesięcznie zapłacą z kolei posiadacze kont w mBanku i MultiBanku, którzy zdecydują się na wykupienie najszerszej dostępnej ochrony nie tylko dla siebie, ale także dla członków rodzin.

  Cena oferowanych pakietów rodzinnych jest z reguły stała niezależnie od tego, czy korzysta z nich tylko klient banku i jego dziecko, czy klient, jego żona i trójka dzieci. Inaczej jest tylko w Citi Handlowym, który pozwala objąć ochroną maksymalnie trzy osoby bliskie i dodatkowo pobiera za każdą z nich zryczałtowaną opłatę. Można tam za to wybrać nie tylko rodzaj pakietu zależny od liczby dostępnych lekarzy specjalistów i procedur medycznych, ale też przychodnie, z których usług chciałoby się korzystać.
  Z bankowych programów medycznych nie skorzystają jednak seniorzy. Maksymalny wiek, w jakim można wnioskować o objęcie ochroną, to - w zależności od banku i ubezpieczyciela - 65 lub 70 lat.

  - Firmy kierują się tu brutalną kalkulacją: starsze osoby zazwyczaj korzystają z usług medycznych znacznie częściej, więc podpisywanie z nimi umów byłoby nieopłacalne. Gdy osoba już objęta ochroną przekroczy graniczny wiek, zazwyczaj traci prawo do korzystania z usług - tłumaczy Piotr Ceregra. Wyjątek stanowią mBank i MultiBank, w których klienci nawet po ukończeniu 70. roku życia dalej podlegają ochronie.

  W usługach proponowanych przez banki jest jeszcze jedno ograniczenie - pakiety medyczne nie działają od samego momentu ich wykupienia. W skrajnym wypadku na objęcie ochroną trzeba poczekać nawet ponad miesiąc.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak nie ma chętnych to się wycofują.

  beta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 22

  też musiałam zrobić małą reorganizację w firmie i dlatego wzięłam w getinie kredyt gotówkowy. zmiany wyszły na plus, tak jak się spodziewałam, a kredyt kosztował mnie mniej niż w innych bankach.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo