Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 23godz.
  • 45min.
Odwiedź serwis wyborczy 

"Bajki Wilde" w Teatrze Andersena. Gdy każda szlachetność ma swoją szpetność

Sylwia Hejno
Sylwia Hejno
Był celebrytą swoich czasów i buntownikiem, który rzucił wyzwanie wiktoriańskiej kulturze. Oscar Wilde to i dziś postać ikoniczna, a Teatr Andersena zaprezentuje spektakl oparty o jego bajki.

„Bajki Wilde - O Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach” to pierwsza w naszym kraju próba ujęcia kilku jego utworów w jednym przedstawieniu. Autorem adaptacji i reżyserem jest Daniel Adamczyk.

„Oscar Wilde żył tak, jak gdyby życie było jeszcze jednym utworem do napisania. Budował je jak utwór, poddawał całe tej samej idei, która przenikała jego eseje, bajki czy komedie (...) Z całym swym estetyzmem i pozorną zabawą w paradoksy był Wilde w gruncie rzeczy nieustępliwym moralistą” - pisał tłumacz Juliusz Żuławski we wstępie do „Esejów, opowiadań, bajek” Wilde’a z 1957 r.

„Ludzie nie zdają sobie sprawy, ile prawdy, mądrości i powagi kryje się pod tą maską żartownisia” - pisał z kolei Andre Gide.

Dzikie bajki
Jego poetyckie bajki zachwycają stylem, drwiną, paradoksem. Jednocześnie są urocze i wzruszające, opowiadają o zawsze aktualnych sprawach, jak dwoistość ludzkiej duszy, skłonność do zła. Bajki Oscara Wilde’a ukazywały się w wielu młodopolskich czasopismach. Chwalono wyrafinowaną fantazję autora, ze względu na pewne nawiązania porównywano z Andersenem, doceniano ich moralny przekaz.

- Są to utwory pisane oryginalnym językiem o uniwersalnych wartościach jak przyjaźń, miłość i poświęcenie, a także o ludzkiej niesprawiedliwości, chciwości - czyli innymi słowy o świecie, w którym na każdą szlachetność przypada jakaś szpetność. W tym odwiecznym konflikcie tkwi prawda i siła, a wraz z nimi morał - podkreślają twórcy spektaklu.

Będzie on miał formę szkatułkową, spotkamy w nim niesforną Jaskółkę o dobrym sercu, poznamy historię pewnego Olbrzyma Ludojada i Samoluba, wzniesiemy się w powietrze razem z Plejadą Kolorowych Rakiet. Przez te historie, za pomocą teatru lalkowego, przedmiotu, cieni czy aktorów, poprowadzi publiczność grupka przyjaciół-narratorów, którzy przybyli z pewnego tajemniczego dzikiego miejsca.

Spektaklowi towarzyszą rodzinne warsztaty „Wyspa Oskara Wilde’a”, na których będzie można w twórczy sposób wsłuchać się w utwory słynnego Lorda Paradoksa.

„Bajki Wilde - O Jaskółce, Księciu, Olbrzymach i Niesamowitych Rakietach ” reż. Daniel Adamczyk Premiera: 8.06 (sobota), godz. 17; 9.06 (niedziela): godz 12.00, bilety 30 zł. Warsztaty rodzinne niedziela, g. 10-12, od 5 lat, bilety 10 zł.

Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Wideo

Materiał oryginalny: "Bajki Wilde" w Teatrze Andersena. Gdy każda szlachetność ma swoją szpetność - Kurier Lubelski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Hej przed chwilą wróciłam ze sklepu. Musze się pochwalić, że udało mi się wygrać darmowe zakupy do rossmanna. Trzeba było tylko podać email, w zasadzie nic nie miałam do stracenia więc wpisałam, a po trzech dniach dostałam tam instrukcje jak odebrać darmowe zakupy do rossmanna. Macie tutaj linka mam nadzieje, ze wam też się uda http://konkurs-rossmann.site

Dodaj ogłoszenie