Badaj profilaktycznie nerki, a będziesz dłużej cieszył się zdrowiem

Materiał informacyjny DaVita
Nerki to narząd cichy i pracowity, ale również wrażliwy na działanie różnych czynników. Najczęściej w ogóle nie bolą, więc nie wysyłają sygnału alarmowego, że zaczyna się choroba.
Nerki to narząd cichy i pracowity, ale również wrażliwy na działanie różnych czynników. Najczęściej w ogóle nie bolą, więc nie wysyłają sygnału alarmowego, że zaczyna się choroba.
„Lepiej się nie badać, bo jeszcze coś mi znajdą”. Jeśli to Twoja dewiza życiowa, przeczytaj ten tekst czym prędzej. Dowiesz się, jak niewiele potrzeba, by nie dać się zaskoczyć przewlekłej chorobie. Wystarczy skorzystać z akcji bezpłatnych, podstawowych badań przesiewowych dla pacjentów z grup ryzyka w kierunku przewlekłej choroby nerek, prowadzonych od 1 kwietnia przez ogólnopolską sieć stacji dializ DaVita.

Dwie nerki dorosłego człowieka – filtr całego organizmu – umiejscowione są na tylnej ścianie jamy brzusznej. Z kształtu przypominają ziarna fasoli, ale wielkością dorównują mango. Gdy są zdrowe, w ogóle nie pamiętamy, że pracują dla nas dzień i noc. Mimo tego, że w ciągu 24 godzin produkują od 180 do 200 litrów moczu pierwotnego (z czego wydalamy jedynie około dwóch litrów), działają bezszmerowo. Wraz z moczowodami, pęcherzem i cewką stanowią cześć układu moczowego.

Podstawową jednostką czynnościową nerki jest nefron. Składa się z kłębuszka nerkowego i cewki nerkowej. W każdej ludzkiej nerce jest ponad milion nefronów! Nerki oczyszczają krew, regulują ilość wody, a także minerałów, takich jak np. sód i potas. Usuwają z krwi produkty przemiany materii i toksyny. Utrzymują równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową, a także wydzielają hormony.

Lepsza dieta niż dializa

Nerki to narząd cichy i pracowity, ale również wrażliwy na działanie różnych czynników. Mogą same zachorować, mogą też zostać uszkodzone przez inne choroby, które toczą ludzki organizm. Najczęściej w ogóle nie bolą, więc nie wysyłają sygnału alarmowego, że zaczyna się choroba. Eksperci szacują jednak, że na przewlekłą chorobę nerek w kraju choruje ponad cztery miliony osób. Co gorsza, uważa się, że większość z nich nie ma o tym pojęcia! U 35 proc. chorych przyczyna przewlekłej choroby nerek jest nieznana, u pozostałych doprowadza do niej cukrzyca (25 proc. przypadków) i kłębuszkowe zapalenia nerek, a także nefropatia nadciśnieniowa. Niewykryta przewlekła choroba nerek (PChN) prowadzi do nieodwracalnych zmian. Gdy jest zaawansowana, czasem jedynym ratunkiem jest przeszczepienie nerki lub leczenie dializami.

*
Wystarczy raz w roku wykonać dwa proste badania – analizę moczu i oznaczenie kreatyniny we krwi, by chronić swoje nerki. Niewykryta przewlekła choroba nerek (PChN) prowadzi do nieodwracalnych zmian, czasem jedynym ratunkiem jest przeszczepienie nerki lub leczenie dializami.

Sztuczna nerka ratuje życie

Dializy to zabieg ratujący życie. Gdy nerki nie pracują tak, jak powinny, szybko może dojść do zatrucia organizmu (mocznica). Dlatego jeśli okaże się, że w przebiegu choroby doszło do nieodwracalnych i zaawansowanych zmian, pacjent jest podłączany do sztucznej nerki. Podczas zabiegu hemodializy dochodzi do oczyszczania krwi z toksyn i zbędnych elementów przemiany materii i usuwania nadmiernej, niewydalonej przez chore nerki ilości wody. Podczas dializy krew pacjenta wielokrotnie pobierana jest do dializatora (filtr), oczyszczana w nim i z powrotem przetaczana do układu krążenia. W organizmie człowieka znajduje się średnio od 4 do 5 litrów krwi; w trakcie hemodializy przechodzi ona kilkanaście razy przez dializator.

Aby krew pacjenta mogła zostać oczyszczona w dializatorze i powrócić do jego ustroju, wcześniej musi mieć wykonany odpowiedni dostęp naczyniowy. Może to być: przetoka tętniczo-żylna, przetoka z użyciem protezy naczyniowej lub cewnik naczyniowy umieszczony w jednej z żył centralnych. Najlepszym dostępem, bo najbezpieczniejszym i najtrwalszym, jest przetoka tętniczo-żylna z naczyń własnych.

Przed każdym zabiegiem dializy pielęgniarka sprawdza podstawowe parametry życiowe pacjenta (ciśnienie tętnicze i czynność serca), a także waży go, aby ocenić zmianę ilości wody od ostatniego zabiegu. Następnie pacjent podłączany jest do odpowiednio dla niego zaprogramowanego aparatu sztucznej nerki. Zabieg dializy trwa najczęściej około 4-5 godzin. Wykonywany jest zwykle trzy razy w tygodniu.

*
Niewydolność nerek pogarsza przebieg innych przewlekłych chorób: miażdżycy, choroby wieńcowej, cukrzycy, nowotworów, infekcji. Nieleczona, nierozpoznana choroba nerek pogarsza stan zdrowia, a w konsekwencji skraca życie.

Nie sprawdzasz, a choroba może postępować

Okazuje się jednak, że wystarczy raz do roku zanieść próbkę moczu do laboratorium i uzyskać wyniki dwóch prostych badań: badania ogólnego moczu i oznaczenia stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Lekarz rodzinny bez problemu stwierdzi, czy należy pogłębić badania (np. zlecić USG), czy wysłać na dalszą diagnozę do nefrologa. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie może pomóc ujarzmić chorobę nerek na długi czas. Część chorób leczy się antybiotykami, część lekami immunosupresyjnymi (hamującymi układ odpornościowy, np. steroidami), część lekami wpływającymi na układ krążenia (np. leki obniżające ciśnienie tętnicze), lekami przeciwcukrzycowymi (np. flozyny). Wychwycony w porę nowotwór nerki jest w zupełności wyleczalny.

Jeśli jednak nie będziemy badać naszych nerek, możemy zupełnie nieświadomie „wyhodować” chorobę, która da nam znać dopiero w bardzo zaawansowanym stadium. Choroby nerek przez całe lata mogą nie dawać żadnych objawów. Nawet nowotwory nerek na wczesnym etapie rozwoju nie sprawiają bólu. Ale jest też grupa schorzeń nerek, w których właśnie ból jest pierwszym objawem. To zakażenie układu moczowego i kamica nerkowa. Dolegliwości zlokalizowane są w dole brzucha, towarzyszą im gorączka, bolesność przy oddawaniu moczu i zmiany w osadzie moczu, takie jak duża liczba leukocytów. Schorzenia nerek w postaci kłębuszkowych zapaleń nerek charakteryzuje pienienie się moczu, obrzęki kończyn dolnych, a w badaniu moczu białkomocz lub erytrocyturia (za dużo czerwonych krwinek w osadzie moczu).

Do szczególnie zagrożonych chorobami nerek i układu moczowego należą ludzie chorujący na cukrzycę (nefropatia cukrzycowa) i na nadciśnienie tętnicze (nefropatia nadciśnieniowa). Leki mogą działać nefrotoksycznie – działanie takie mają antybiotyki, środki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Niewydolność nerek pogarsza przebieg innych przewlekłych chorób: miażdżycy, choroby wieńcowej, cukrzycy, nowotworów, infekcji. Nieleczona, nierozpoznana choroba nerek pogarsza stan zdrowia, a w konsekwencji skraca życie.

*

Zbadaj stężenie kreatyniny

Od 1 kwietnia ogólnopolska sieć stacji dializ DaVita razem z siecią laboratoriów medycznych Diagnostyka oferują podstawowe badanie oceniające czynność wydalniczą nerek dla pacjentów z grup ryzyka (osoby z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca). Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach akcji edukacyjno-profilaktycznej uświadamiającej konieczność dbania o nerki. Badania są dostępne dla pacjentów z województw mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Akcja będzie kontynuowana i rozszerzana na cały kraj.

Aby przeprowadzić badanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi, należy poprosić o jego wykonanie przy okazji realizacji innych badań w wybranym punkcie pobrań Diagnostyki.

Sygnałem wskazującym na konieczność pogłębionej konsultacji naszego stanu zdrowia z lekarzem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), który może nas skierować do nefrologa, jest występowanie białka w moczu i/lub podwyższone stężenie kreatyniny w surowicy krwi (eGFR < 60 ml/min).

Badania w ramach akcji DaVita i laboratoriów Diagnostyka odbywają się na terenie placówek Diagnostyki od 1 kwietnia. Aby przeprowadzić bezpłatne badanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi, należy poprosić o jego wykonanie przy okazji realizacji innych badań w wybranym punkcie pobrań sieci Diagnostyka w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Lista placówek, w których realizowane są badania, dostępna jest na stronie: https://diag.pl/katalogi/placowki/ (filtr: „Realizuje e-commerce”).

Materiał oryginalny: Badaj profilaktycznie nerki, a będziesz dłużej cieszył się zdrowiem - Dziennik Zachodni

Dodaj ogłoszenie