AWS DeepComposer, pierwsza na świecie klawiatura muzyczna z funkcją uczenia maszynowego!(Wideo)

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
materiały Amazon
Na AWS re: Invent w Las Vegas przedstawiono nowinkę technologiczną. Była nią muzyczna klawiatura dająca możliwość komponowania z wykorzystaniem funkcji uczenia maszynowego (ML- machine learning).

Pewnie tradycją każdej kolejnej konferencji AWS re: Invent organizowanej w „mieście grzechu”, czyli w Las Vegas staną się prezentowane na tej gigantycznej imprezie nowinki technologiczne.

O ile w ubiegłym roku Amazon Web Services przedstawił coś do zabawy, to w tym roku było coś dla ducha.

W roku 2018 pokazano sterowany drogą radiową miniaturowe, samojezdne autko wyścigowe AWS DeepRacer. Wyposażony on został w procesor Intel Atom, 4-megapikselową kamerę o rozdzielczości 1080p, porty USB oraz baterię, która zapewnia dwugodzinną jazdę, do tego mechanizmy machine learning Amazon SageMaker.

Gwiazdą tegorocznej edycji natomiast była AWS DeepComposer, czyli muzyczna klawiatura dająca możliwość komponowania z wykorzystaniem funkcji uczenia maszynowego (ML- machine learning).

Urządzenie przypominające zabawkę ma pomóc deweloperom (programistom) w nauce i nabywaniu praktycznych umiejętności w zakresie wykorzystywania uczenia maszynowego, ma też zarazem dostarczać im wiele przyjemności.
Skorzystają zapewne z tej 32-klawiszowej, 2-oktawowej klawiatury programiści, którzy będą zajmowali się generatywną sztuczną inteligencją, umożliwia ona korzystanie z wytrenowanych już wcześniej modeli albo własnych  kompozycji.

AWS DeepComposer jest zachwalana jako pierwsza na świecie klawiatura muzyczna z funkcją uczenia maszynowego! Nie jest tajemnicą, że uczenie maszynowe (ML) wymaga sporo matematyki, informatyki, kodów i całej infrastruktury. Tematy te są bardzo ważne, ale przytłaczają wielu początkujących programistów ML, a czasem – czego nie kryją specjaliści tej materii – są po prostu nudne.

-AWS DeepComposer wykorzystuje stosunkowo nowy mechanizm sztucznej inteligencji – tzw. GAN – który przez wielu określany jest jako jedna z najciekawszych i najbardziej obiecujących nowości w świecie sztucznej inteligencji ostatniej dekady. Opiera się ona bowiem na wykorzystaniu dwóch sieci neuronowych – które rywalizują ze sobą – jedna próbując tworzyć pewne dzieło – jak np. obraz czy też utwór muzyczny – a druga próbuje odszyfrować na ile wygenerowany utwór przypomina prawdziwy. Ta gonitwa dwóch sieci – gdzie jedna próbuje tworzyć jak najbardziej realny byt, a druga stara się przechytrzyć i odgadnąć ‘fałsz’ – stwarza niesamowite możliwości w świecie AI – możliwości generowania rzeczy zupełnie nowych – wcześniej niespotykanych - mówi Tomasz Stachlewski, CEE Solutions Architecture Manager w AWS.

Aby więc pomóc wszystkim w nauce machine learning (ML) i czerpać z tego również przyjemność, wprowadzono takie właśnie urządzenie.
DeepComposer ma klawiaturę MIDI, jak i oprogramowanie, i współpracuje z platformą chmurową AWS (AWS). Grając melodię na klawiaturze obserwujemy ze zdumieniem, jak uczenie maszynowe pomaga przekształcać ją w kompletny układ.
DeepComposer używa tzw. Generative AI,(to najnowszy „wynalazek” w rozwoju sztucznej inteligencji, który można użyć do stworzenia czegoś nowego). DeepComposer jest wyposażony w kilka gatunków muzycznych - rock, pop, jazz i muzyka klasyczna a każdy z nas może też tworzyć własne.

Ścieżki można przesyłać bezpośrednio z AWS DeepComposer do SoundCloud, można je też wysyłać jako MIDI, aby potem je rozwijać w DAW. Oprócz standardowych funkcji, (sterowanie odtwarzaniem i nagrywaniem), klawiatura zawiera arpeggiator (od włoskiego arpeggio -szybkie granie osobnych nut) i funkcję Auto-Chord dla osób nie będących graczami

Pokaz urządzenia wykazuje, że ono naprawdę działa i pokazuje jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe coraz mocniej wchodzą w muzykę. AWS DeepComposer będzie kosztował 99,99 USD i będzie oferowany z trzymiesięczną wersją próbną usług w chmurze.

Nie pierwszy i nie drugi raz zaskoczono nad nowinką na AWS re: Invent. Podczas takiej imprezy w roku 2017 zaprezentowano AWS DeepLens. Była to pierwsza na świecie kamera z funkcją „głębokiego uczenia”, która pomaga programistom dowiedzieć się o machine learning (ML) do postrzegania komputerowego.
W ubiegłym roku był AWS DeepRacer, w pełni autonomiczny samochód wyścigowy w skali 1/18 napędzany przez machine learning, w tym roku poprzeczka znów została podniesiona.Czym nas zaskoczy AWS re: Invent 2020?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl