Awantura o pomnik Władysława Bartoszewskiego w Białymstoku. Radni PiS: Okres pandemii to zły czas na debatowanie o pomnikach

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
W projekcie uchwały jest mowa o tym, że prof. Władysław Bartoszewski był więźniem obozu niemieckiego Auschwitz, żołnierzem AK, uczestnikiem powstania warszawskiego, działaczem opozycji antykomunistycznej, historykiem, dyplomatą oraz przeciwnikiem dwóch totalitaryzmów:nazistowskiego i komunistycznego. Anatol Chomicz
To była chyba najdłuższa dyskusja w tej kadencji rady miasta. Radni PiS apelowali do prezydenta o wycofanie uchwały o budowie w Białymstoku pomnika prof. Bartoszewskiego. Ten wyjaśniał, że pomnik powstanie tylko wtedy jeśli znajdą się mieszkańcy, którzy złożą taki wniosek do budżetu obywatelskiego.

Powinniśmy szukać pieniędzy i dbać o ludzi żyjących, a nie w czasie trwania pandemii debatować o stawianiu pomników - apelowała Katarzyna Ancipiuk z PiS.

Jej klubowi koledzy komentowali podobnie. - Okres w jakim się znaleźliśmy jest wyjątkowy. Ludzie proszą o wsparcie i rozwiązania kryzysowe. Wielkim nietaktem jest dyskutowanie nad stawianiem pomnika działaczowi politycznemu akurat w czasie, gdy nasze życie paraliżowane jest przez epidemię - mówił Zbigniew Klimaszewski z PiS.

Czytaj też: [b]Czytaj też: Na sesji o pomniku dla prof. Bartoszewskiego. Prezydent Truskolaski: To głosowanie pokaże, kto jest przyzwoity[/b]

Chodzi o - zgłoszony przez prezydenta - projekt uchwały w sprawie postawienia w Białymstoku pomnika prof. Władysława Bartoszewskiego. W uzasadnieniu projektu jest mowa o tym, że "pomnik wraz z tablicą memoratywną oraz zagospodarowanie otoczenia, zostanie wykonany ze środków gminy". Co w dobie szukania oszczędności w budżecie wywołało oburzenie radnych PiS. Ale też radnego niezależnego Macieja Biernackiego, który stwierdził, że w żadnych okolicznościach nie powinno się budować pomników z budżetu miasta.

Czytaj też: [b]Czytaj też: Białystok i awantury o pomniki. Kłótnia o Lecha Kaczyńskiego, walka o napis Bóg-Honor-Ojczyzna. Teraz o Władysława Bartoszewskiego [TOP 10][/b]

Prezydent Tadeusz Truskolaski wyjaśnił, że pomnik powstanie tylko wtedy jeśli znajdą się mieszkańcy, którzy zgłoszą go do budżetu obywatelskiego i mieszkańcy, którzy poprą projekt w głosowaniu. Radni PiS zachodzili w głowę po co więc prezydent zgłosił projekt uchwały. - Mieszkańcy zgłosiliby projekt, przegłosowali i projekt byłby w ramach BO realizowany - dziwił się przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski.

Natomiast jego klubowy kolega Paweł Myszkowski podkreślał, że Władysław Bartoszewski nie był postacią krystaliczną. Wspomniał chociażby o określeniu "dyplomatołki", którego profesor użył swego czasu wobec PiS-owskich dyplomatów.

Podczas dyskusji pojawiło się sporo ataków personalnych. Paweł Myszkowski mówiąc o wspomnianych "dyplomatołkach" stwierdził, że obserwując konferencje władz miasta w czasach pandemii i ataki jakie są podczas tych konferencji prowadzone wobec oponentów politycznych, wie już skąd władze czerpią inspiracje. Wiceprezydent Rafał Rudnicki nie będąc dłużnym przytoczył tweet radnego wojewódzkiego PiS Sebastiana Łukaszewicza, w którym ten nazwał prezydenta Tadeusza Truskolaskiego "chamem z Kapic, który traci rezon" i oskarżył Myszkowskiego, że przekazał ten tweet dalej. Kiedy Paweł Myszkowski stwierdził, że tego nie zrobił, wiceprezydent przyznał, że mógł popełnić błąd, ale stwierdził, że wiele razy radny Myszkowski lajkował w sieci inne niepochlebne wobec prezydenta treści. Kiedy Rafał Rudnicki zaczął wzywać również Henryka Dębowskiego do opowiedzenia się, czy popiera wpis Łukaszewicza, głos zabrał prezydent Tadeusz Truskolaski.

- Prosiłbym już prezydenta Rudnickiego, by przestał mnie tak zaciekle bronić. Bo tak naprawdę do historii przeszedł ten co się trzy razy zaparł, a nie ten co trzy razy bronił. Skóra musi być gruba, szkoda tylko że mieszkańcy miejscowości, w której się urodziłem zostali też obrażeni, że są jacyś gorsi. Nazywam się Tadeusz Truskolaski, urodziłem się 62 lata temu w Kapicach Starych i jestem dumny z miejscowości, w której się urodziłem. I z tego co w życiu osiągnąłem będąc chłopcem ze wsi - stwierdził.

Według niego, jego wiejskie pochodzenie może tylko podkreślać drogę jaką przeszedł. - Tak samo zresztą jak bohater dyskusji - prof. Bartoszewski, który miał bardzo trudne, ale i piękne życie. Tak naprawdę nie dorośliśmy do tego, by to życie oceniać - mówił.

Odniósł się też do twierdzenia radnych PiS, że w dobie pandemii nie powinno się zajmować dyskutowaniem o pomnikach. - Nie znaczy to, że zajmujemy się obecnie tylko upamiętnieniem, a inne rzeczy zostaną zarzucone. To żaden argument. Czasu, który poświęcamy miastu wystarczy i na jedno i na drugie - mówił Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Ulica Władysława Bartoszewskiego w Białymstoku? Burzliwa dyskusja na sesji Rady Miasta Białystok

Do dyskusji włączył się też poseł Krzysztof Truskolaski, który przypomniał, że w 2017 roku grupa ponad 1000 mieszkańców zgłosiła się do większościowego wówczas w radzie miasta PiS z uchwałą obywatelską, by upamiętnić prof. Bartoszewskiego poprzez przyjęcie nazwy ulicy. A radni PiS odmówili przyjęcia takiej uchwały.

- Prof. Bartoszewski tworzył najnowszą historię. Był więźniem Auschwitz, działał we Froncie Odrodzenia Polski, Związku Walki Zbrojnej czy Armii Krajowej. Współorganizował Radę Pomocy Żydom "Żegota", brał udział w powstaniu warszawskim, otrzymał od dowództwa AK Srebrny Krzyż Zasługi oraz Krzyż Waleczny - wyliczał.

Radny KO Marcin Moskwa przypomniał zaś, że dla radnych PiS kontrowersyjna była nawet nazwa ulicy Wisławy Szymborskiej (w lutym przeciw uchwale głosował Paweł Myszkowski, a jego klubowi koledzy się wstrzymali - przyp. red.). - Państwo z niechęcią odnosicie się do wszelkich postaci historycznych. Chyba jedynym wyjątkiem jest Zbigniew Herbert. Dochodzę do wniosku, że nie macie w swoich szeregach osób o takim potencjale i zasługach jak prof. Bartoszewski - mówił.

Podkreślał też, że pomnik zostałby zrealizowany z budżetu obywatelskiego, który jest częścią budżetu miasta. - Natomiast wydzielenie części wydatków gminy na potrzeby BO jest ustawowym obligiem - stwierdził radny Moskwa.

Ostatecznie większościowe KO przyjęło projekt uchwały.

Tu oglądasz: Prywatne testy na koronawirusa możliwe, ale drogie

🔔🔔🔔

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 maja, 12:56, Gość:

Czy tzw radny Myszkowski, a właściwie politruk PISuarowy i jego banda z nadania kaczego oburzając sie na wypowiedź Pana Bartoszewskiego o ,,dyplomatolach" które to wg myszkowskiego eliminuje Go z uzasadnionej zasady postawienia Mu pomnika zapomniał o przerazliwym krzyku z trybuny sejmowej kaczek gęby o ,,kanaliach", ,,zdradzieckich mordach" i innych obrzydliwisciach. Czy myszkowski i jego krzykacze wystąpią teraz również o zamknięcie kaczek gęby do willi na Żoliborzu aż do jego ostatnich dni?. Jakież to polskie wiedzieć źdźbło w oku przeciwnika A nie widzieć,,dwóch wiez" we własnym.

ty należysz do bydła, to do takich jak ty Misiejuk bartoszewski apelował odpowiednio: ''bydło głosować"" i jak widac jesteś bydlakiem, a bydleta przepraszam, bo ten ludzki bydlak, wykolejeniec i zboczeniec niż siedzi niz wy bydlątka.

G
Gość

Pomnik dla typa, który podczas kampanii prezydenckiej Komorowskiego, z piana na ustach zawył: ''''bydło głosować''? Co pomnika chce Krzysio syn T.Truskolaskiego, obaj z PO? może im pasowałe takie określenie 'bydło', dla Polaków nie, i zadnego pomnika dla tego typa nie bedzie. Stale siedział u Niemców i obrażał cały polski Naród.

G
Gość

Czy przeczytałeś coś napisał? Jak możesz Duracza czy Chetnika stawiać w jednym szeregu z Bartoszewskim. Nie przejmuj się. Znaczenia Bartoszewskiego dla Polski nie będziesz musiał szukać w Internecie nawet za 100 lat, w odróżnieniu od innych zasłużonych obecnej ,,jedynie słusznej wladzy" np. takich jak macierewicz czy Sasin.

G
Gość

Pomniki to propaganda. Za sto lat znajdą się jakieś mocne kwity na Bartoszewskiego i trzeba będzie burzyć pomnik. Szkoda forsy na to. Nazywanie ulic nazwiskami też jest bez sensu. Kto za 50 lat będzie wiedział, kim był Bartoszewski. Ktoś z was wie, kim byli na przykład Chętnik Adam, czy Duracz Teodor? Większość ludzi, bez sprawdzenia w necie nie wie, ja też nie wiem, ale oni właśnie mają swoje ulice w naszym mieście.

G
Gość

Czy tzw radny Myszkowski, a właściwie politruk PISuarowy i jego banda z nadania kaczego oburzając sie na wypowiedź Pana Bartoszewskiego o ,,dyplomatolach" które to wg myszkowskiego eliminuje Go z uzasadnionej zasady postawienia Mu pomnika zapomniał o przerazliwym krzyku z trybuny sejmowej kaczek gęby o ,,kanaliach", ,,zdradzieckich mordach" i innych obrzydliwisciach. Czy myszkowski i jego krzykacze wystąpią teraz również o zamknięcie kaczek gęby do willi na Żoliborzu aż do jego ostatnich dni?. Jakież to polskie wiedzieć źdźbło w oku przeciwnika A nie widzieć,,dwóch wiez" we własnym.

G
Gość

Zajmijcie się w końcu spełnianiem obietnic !!! Gdzie obiecane drogi osiedlowe ???

G
Gość

jeden Truskolaski, tzw. Poseł chce ulicy Bartoszewskiego, a drugi pomnika dla Bartoszewskiego

R
Roman Mikołajczuk
25 maja, 21:34, Roman Mikołajczuk:

wszyscy politycy są siebie warci,cwaniacy i chwieje,nie jestem za Pis ani PO ani resztą sfory....bo to jest to samo zatrute jabłko tylko w innym opakowaniu...ale jeśli są stawiane pomniki kaczorowi ...no i pewnie z różnych względów słusznie to i innym to powinno się należeć

26 maja, 6:43, Gość:

czyli bartoszewski miał rację, że należysz tylko do bydła.....bydło głosować. "Nie bałem się Niemców, tylko Polaków", ale tu zył i pluł na Polaków, nie chciał mieszkać u Niemców

bydło to też pożyteczne zwierzęta o wiele bardziej jak ludzie......ty może nie jesteś bydłem ale takim myślącym inaczej który nie ma nic ciekawego do powiedzenia

R
Roman Mikołajczuk

wszyscy politycy są siebie warci,cwaniacy i chwieje,nie jestem za Pis ani PO ani resztą sfory....bo to jest to samo zatrute jabłko tylko w innym opakowaniu...ale jeśli są stawiane pomniki kaczorowi ...no i pewnie z różnych względów słusznie to i innym to powinno się należeć

R
Roman Mikołajczuk

Józef Piłsudzki...

do polityki garną się ludzie ,którzy nic nie osiągneli a więc nieudacznicy i darmozjady.Polityka to dla nich deska ratunku ,mogą żyć godnie nie dając w zamian nic

G
Gość
25 maja, 17:45, Gość:

Temat zastępczy bo sztab czyli prezydent i jego słudzy nie maja pomysłu na kampanię. Czym mają promować trzaskowskiego złamanymi obietnicami czy podwyżkami? Tadzio jedno i drugie dobrze zna bo identycznie rządzi. Więc ruszamy temat zastępczy.

25 maja, 17:33, Gość:

masz rację, identycznie oni wszedzie rządzą, a Czosnkowski vel Czajkowski to 'ludzik' Sorosa, a Hołownia - jak pisza Blogerzy to człowieczek tych z WSI.

duuppa to czyj czlowiek? pisza ze Putlera

G
Gość
25 maja, 15:37, Gość:

Ci co chca pomnik wystawić Bartoszewskiemu sa antypolakami, bo Polacy pamietaja jak Bartoszewski zaapelował aby głosowano na Komorowskiego: '''BYDŁO GŁOSOWAĆ''. Trzeba nie miec honoru, żeby temu typowi stawiac pomnik albo jak chciał niejaki POseł K.Truskolaski.

25 maja, 18:28, Gość:

a ten od "spie...rzaj dziadu", "maupa w czerwonym", "irasiadu", sluzalczy pacholek od "panie prezesie, melduje wykonanie zadania" itp itd to ile pomnikow ma? Trzeba nie miec honoru, żeby temu typowi stawiac pomniki.

o kremowkowym obroncy pedofilow nie wspomne - ten powinien smarzyc sie w piekle a jego pomniki powinny byc opluwane i oszczywane

25 maja, 17:30, Gość:

Powiedział to do starego esbeka matole. Ty widocznie należysz do bydła, daj datek na pomniczek dla Bartoszewskiego, polonofoba.

wlasnie powiedzialem - do ciebie

G
Gość
25 maja, 15:49, Gość:

Czyżby POwrócił 'seryjny morderca" pytaja Polacy w związku ze smiercią Ewy Żarskiej, która pisała książke o pedofilach? Ewa pisała, że wkrótce pojedzie nad morze, miała plany i marzenia i nagle zmarła. Seryjny morderca działał za czasu rządów PO, ale to Polacy pamietają doskonale... i znów się zjawił?

czy to ten sam co samozabil Kosteckiego w wiezieniu? o samosmierci Leppera nie wspominajac

G
Gość

Temat zastępczy bo sztab czyli prezydent i jego słudzy nie maja pomysłu na kampanię. Czym mają promować trzaskowskiego złamanymi obietnicami czy podwyżkami? Tadzio jedno i drugie dobrze zna bo identycznie rządzi. Więc ruszamy temat zastępczy.

o
obywatel_G

Uważam, że nie powinno się stawiać pomników osobom wzbudzającym niejednoznaczne opinie mieszkańców, a tacy są m.in. politycy...

Jestem stanowczo przeciwny stawianiu pomników lub nazywaniu ulic i skwerów postaciami "niejasnymi", czy jest to Bartoszewski, czy Kaczyński, czy Morawiecki, czy Iosif Dżugaszwili, czy Łupaszko...

W ogóle czym szczególnym dla miasta zasłużył się wspomniany profesor, że musi mieć pomnik, którego nie ma nawet Roman Dmowski???

Ponadto GŁUPOTĄ I HIPOKRYZJĄ jest robić to z pieniędzy miasta, równocześnie z szukaniem oszczędności gdzie się da (i także z podwyżkami cen m.in. wywozu śmieci czy biletów BKM)!

Dodaj ogłoszenie