Avi Felder: Izrael jest gotowy dzielić się z Polską doświadczeniami militarnymi [WYWIAD]

Bogusław Mazur
Współpraca przemysłowa i wojskowa to sprawdzony sposób na umacnianie i pogłębianie przyjaźni między narodami - mówi Avi Felder, prezes izraelskiej firmy zbrojeniowej IMI Systems.

„Współpraca wojskowa jest bardzo dobra. Liczę, że teraz zostanie ona wzmocniona” – powiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas kwietniowej wizyty w Izraelu. Pana zdaniem, na czym może polegać wzmocnienie współpracy?
Współpraca wojskowa między armiami będzie się pogłębiać poprzez poszerzenie zakresu rozmów, wymianę informacji i dzielenie się doświadczeniami a także poprzez czerpanie nauki z doświadczeń w wykorzystywaniu zaawansowanych systemów uzbrojenia, takich jak rakiety firmy IMI Systems.
 
Jakie znaczenie dla Izraela ma obopólna współpraca wojskowa, oczywiście poza sprzedażą uzbrojenia?
Znaczenie tej współpracy dla Izraela znalazłoby odzwierciedlenie w umocnieniu jego międzynarodowej pozycji a także zwiększeniu jego potęgi militarnej w wyniku wymiany informacji, wspólnych ćwiczeń wojskowych czy współpracy wywiadów.

Izrael ma szczególne doświadczenia militarne. Które z nich mogą dla Polski najbardziej cenne w epoce rosnącego zagrożenia terroryzmem, wojną hybrydową a nawet groźbą wybuchu wojny konwencjonalnej?
Co się tyczy scenariusza opisanego w pytaniu, doświadczenia Izraela szczególnie ważne dla Polski odnoszą się głównie do wykorzystywania pocisków i rakiet oraz umiejętności przenoszenia strefy wojennej na terytorium wroga. Izrael ma rozległe zdolności w zakresie działań antyterrorystycznych i doświadczenia operacyjnego.

Do jakiego stopnia w wykorzystywaniu tych doświadczeń Polska mogłaby liczyć na współpracę z izraelskimi specjalistami?
Aby transfer technologii był możliwy specjaliści izraelscy muszą otrzymać odpowiednie zezwolenia, co w wypadku Polski, która jest członkiem NATO i UE jest zdecydowanie ułatwione. Dodatkowo, stosunki między Polską a Izraelem są bardzo pozytywne, Polska może więc liczyć na to, że Izrael w maksymalnym stopniu podzieli się z nią swoimi doświadczeniami.

IMI Systems zamierza wpisać się w realizowany przez Polskę program Homar, który zakłada budowę zestawów rakietowych ziemia – ziemia dalekiego zasięgu, oferując zakup systemu LYNX wyposażonego w systemy rakietowe EXTRA i PREDATOR HAWK. Dlaczego Polska ma kupić właśnie akurat te systemy, co je ma tak szczególnie wyróżniać?
Podejście IMI System oczywiście polega na tym, aby sprostać wymogom określonym przez polski program Homar a tym samym zaspokoić potrzeby polskiej armii i polskiego przemysłu w długiej perspektywie czasowej

IMI Systems oferuje kombinację najnowocześniejszych i ekonomicznych rozwiązań z otwartością na transfer swojej technologii do odnośnych gałęzi polskiego przemysłu. EXTRA, który jest niezwykle precyzyjnym pociskiem na odległość 150 km - zasięg dwa razy większy od konkurencji - oraz Predator Hawk, który może precyzyjnie uderzyć w cel na odległość do 300 km, to najbardziej opłacalne pociski obecnie dostępne w branży. Gdy dodamy do tego LYNX, autonomiczną wielozadaniową wyrzutnię, która może wystrzeliwać każdy z oferowanych pocisków, otrzymujemy najbardziej zaawansowany i ekonomiczny system pocisków w porównaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami. Uważamy, że taka kombinacja czyni ofertę IMI Systems najodpowiedniejszą dla Polski w oparciu o wymogi określone przez program Homar.
 
Czy system LYNX oraz systemy rakietowe EXTRA i PREDATOR HAWK były już zakupione przez którąś z armii na świecie? Były testowane w warunkach bojowych?
Te rozwiązania zostały nabyte - IMI Systems ma zlecenia zakupu - przez inne armie i niektóre z nich zostały nawet sprawdzone w walce.
 
Polski rząd przykłada dużą wagę do „polonizacji” zakupionego od zagranicznych producentów sprzętu. Do jakiego stopnia polski przemysł obronny mógłby sam unowocześniać i modyfikować oferowane przez Izrael produkty?
Jako, że IMI Systems przekazuje rozległą wiedzę oraz wszechstronne technologie produkcji, polski przemysł będzie miał technologiczne zdolności do dokonywania modernizacji i modyfikacji.

Czy polskie ośrodki badawczo-rozwojowe związane z przemysłem obronnym mogłyby liczyć na stałą współpracę z naukowcami izraelskimi z branży zbrojeniowej? I jak daleko mogłaby być posunięta ta współpraca, skoro każde państwo chroni swój najcenniejszy know-how?
Jako to określają wymogi Programu Homar, całe niezbędne wsparcie w zakresie szeregu różnych kwestii zostanie zaoferowane i dostarczone przez pod nadzorem izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W oparciu o już uzyskane zgody w celu sprostania tym wymaganiom oraz ze względu na to, że Izrael dzieli się technologicznymi i operacyjnymi aktywami ze swoimi sojusznikami, można za pewnością założyć, że współpraca będzie na najwyższym poziomie.

Ile szacunkowo może być warty know-how który Izrael mógłby przekazać Polsce?
Na to pytanie nie można odpowiedzieć posługując się liczbami. Know-how ma strategiczną wartość obronną.

W jakim stopniu wspólne doświadczenia historyczne wpływają na obraz Polski w oczach Izraelczyków, których część, podobnie jak część środowisk żydowskich na świecie, oskarża Polaków o udział w holocauście oraz przypisuje im wrodzony antysemityzm?
Firma IMI Systems oraz inne firmy izraelskie z szeregu różnych gałęzi przemysłu współpracowały, współpracują i będą współpracować z Polską. Można powiedzieć, że istnieje tylko bardzo niewielki – albo nawet żaden - wpływ przeszłości na obecne stosunki z Polską. Natomiast możemy potwierdzić, że szereg Polaków uratowało wielu Żydów podczas Holocaustu ryzykując własnym życiem.

Polacy jeżdżą do Izraela głównie na pielgrzymki, Izraelczycy przyjeżdżają do Polski najczęściej w poszukiwaniu śladów z przeszłości. Wojskowa współpraca może spowodować, że powstaną inne skojarzenia niż „Izrael – pielgrzymka” „Polska – holocaust”?
Współpraca przemysłowa i wojskowa to sprawdzony i cenny sposób na umacnianie i pogłębianie przyjaźni międzyludzkich.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Axel
Izrael ma świetny sprzęt i ogromne doświadczenia wojenne, powinniśmy szybko skorzystać z oferty bo się robi coraz bardziej gorąco.
G
Gość
prezes izraelskiej firmy zbrojeniowej IMI Systems.
Dodaj ogłoszenie