"Autostrady rozjechały rynek mieszkaniowy": Od deregulacji do problemów ze zdobyciem własnego M

Artur Osak
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Na początku marca 2012 roku Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin ogłosił listę zawierającą 49 zawodów, które wejdą w skład pierwszego pakietu deregulacyjnego. Wśród ogłoszonych profesji są zawody pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Federacje zrzeszające w swoich strukturach te zawody domagają się konsultacji społecznych w związku z planowanymi zmianami w uwalnianiu zawodów w Polsce.

W zorganizowanej 14 marca w Warszawie konferencji pt. "Autostrady rozjechały rynek mieszkaniowy" uczestniczyli przedstawiciele dziewięciu organizacji zrzeszających pośredników w obrocie nieruchomościami, zarządców nieruchomości oraz rzeczoznawców majątkowych. Wyrazili oni głębokie zaniepokojenie brakiem działań rządu na rzecz zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ludności w Polsce.

Czytaj też: Pośrednicy i przewodnicy walczą o zachowanie licencji zawodowych

Przyjęcie wspólnego stanowiska przez kilka organizacji działających na rzecz rynku nieruchomości jest wynikiem zapowiedzi rządu o deregulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. - Właśnie deregulacja zawodów spowoduje większe bezrobocie w Polsce - uważa Krzysztof Urbańczyk, prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

Czytaj też: Tusk: Gowin jest ministrem z "pozytywną szajbą". Niektórzy stchórzyli ws. deregulacji zawodów

Wcześniej podpisano porozumienie, w którym przedstawiciele zawodów domagają się oddzielenia spraw rynku nieruchomości od spraw transportu i gospodarki morskiej oraz powołania Ministerstwa Budownictwa z kompetentną osobą na czele.

- Organizacje, które reprezentujemy wyrażają głębokie zaniepokojenie brakiem działań Rządu na rzecz zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych polskich gospodarstw domowych - powiedział Wojciech Kuc, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Zwrócono także uwagę na kwestię zakończenia programu "Rodzina na swoim" i to, że nie zaproponowano innego programu, który byłby wsparciem dla młodych Polaków w pozyskiwaniu pierwszego mieszkania. Kolejnym problemem jest zanik społecznego budownictwa na wynajem o umiarkowanych czynszach i przeniesienie młodych ludzi, bez regularnych dochodów, na rynek najmu komercyjnego.

Czytaj też: Rząd otwiera zawody licencjonowane [LISTA ZAWODÓW REGULOWANYCH]

Według przedstawicieli organizacji gminy nie wywiązują się z obowiązku budowy mieszkań socjalnych dla grup wymagających szczególnego wsparcia, ponieważ brakuje zachęty do przeznaczania gruntów publicznych pod ekonomiczne budownictwo jednorodzinne na terenach podmiejskich, a brak polityki mieszkaniowej i perspektyw dla wielu rodzin przyczyni się do pogarszania sytuacji demograficznej naszego kraju.

Kolejnym problemem jest brak odważnego spojrzenia dla problemy zadłużenia hipotecznego rodzin i programów np. przejściowej pomocy w spłatach kredytów. Dysproporcja między ceną mieszkania a dochodami ludności skłania ludzi do zakupu najmniejszych i jakościowo najsłabszych mieszkań.

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Geraldo
It's serious gold vigour 800 review We have to hand it to Nicki Minaj -- the girl knows all her best angles. The bleach blond rapper may have been shooting the music video for her new single "High School," but that didn't stop her from going for a decidedly more grown-up look as she took the plunge in a shocking neon yellow swimsuit that barely managed to cover up her ample assets. The 30-year-old struck one sexy pose after another as she lounged poolside, later tweeting out the sizzling snapshots originally posted to Twitter by video producer Grizz Lee.
M
Marta
Ja polecam porównywarkę kantorbox.pl naprawdę dużo kantorów można tam porównać :)
e
evenuebic
Finding Jordans shoes increased when compared with World wide web
k
klara
Moim zdaniem bardzo porzadnym i godny polecenia jest równiez taki kantor www.zyskac.pl który spokojnie mogę polecić jesli chodzi o wymiane pieniędzy.Do tego stronka ma same plusy bo nie ma na niej zbednych reklam.
e
e-kantory.pl
warto też rzucić okiem na forum o kantorach internetowych FORUM.E-KANTORY.PL
M
M
Deregulacja może generować spadek i tak ograniczonego zaufania do pośredników w obrocie nieruchomościami w rezultacie pojawiania się na rynku osób nie posiadających wiedzy fachowej, nie potrafiących prawidłowo odczytać choćby zapisów w księdze wieczystej, nie wspominając o głębszej wiedzy, znajomości ustaw "nieruchomościowych", prawa podatkowego, zakresu odpowiedzialności notariuszy, zakresu i form zabezpieczeń w umowach, procesów poprzedzających powstanie czy zmianę statusu nieruchomości, itd. W efekcie może zmniejszyć się popyt na nasze usługi - nie ma przecież obowiązku korzystania z nich. Może pośrednikami zostaną w ogóle wtórni analfabeci - skoro nie będzie wymogów dotyczących wykształcenia i w zasadzie sprzedawca ze straganu z ukończoną szkołą podstawową będzie mógł po zgłoszeniu takiego zamiaru rozpocząć "handel" prawami do nieruchomości. Jako osoba czynnie pracująca w zawodzie wiem, że właśnie dzięki swojej wiedzy wielokrotnie przeprowadziłem klientów przez skomplikowane transakcje, które bez mojej pomocy nie odbyłyby się lub rozpadły ze względu na nieprawidłowe przygotowanie stron do umowy, skutkowałyby również stratami finansowymi po stronie nabywców lub sprzedawców. Liczba biur wzrasta gwałtownie - w moim mieście w ciągu ostatnich czterech lat, odkąd mniej więcej do otrzymania licencji nie jest wymagany egzamin państwowy i wystarczają studia kierunkowe i praktyka - wzrost ten wyniósł ok. 100%, powstało kilkaset nowych firm. Nasze usługi są warte dziś nawet o połowę mniej i coraz rzadziej pobieramy wynagrodzenie od obu stron transakcji - w efekcie nasze dochody są niskie lub żadne. Osobiście mam żal, czuje się oszukany przez Państwo, które zmusiło mnie do podjęcia półtorarocznej kosztownej nauki, ponadto nie zwróci mi straconego czasu i pieniędzy, także tych zainwestowanych w infrastrukturę biura, jeżeli moja firma upadnie. Jeszcze szybszy przyrost liczby biur, dodatkowo prowadzonych przez osoby niekompetentne - szczególnie w okresie kryzysu - może być zabójczy dla wielu z nas. Znam co najmniej kilku pośredników, którzy już nie dali rady z powodu kryzysu i wzrostu konkurencji i zamknęli swoje biura, choć działali długo, mieli wiedzę, doświadczenie i bazę stałych klientów. Deregulacja w obecnej sytuacji na rynku nieruchomości jest błędem. Jest pozorną szansą dla przeciętnego Kowalskiego na pracę, ale nie zapewni mu niestety dzisiaj chleba a tylko straty finansowe i kłopoty. W mojej ocenie deregulacja w naszym zawodzie, do którego dostęp jest łatwy, może mieć na celu tylko okresowe poprawienie danych statystycznych dotyczących stopy bezrobocia, bo faktycznie go nie zmniejszy! O stratach w portfelach klientów kupujących i sprzedających pod opieką "nieruchomościowych" analfabetów nie wspomnę!
S
StrefaWalut.pl
pierwsza porównywarka kantorów internetowych w Polsce, znajdź najtańszy kantor na strefawalut.pl
Dodaj ogłoszenie