Autostradą Łez od lat rządzi strach. Zaginęło wiele osób

Andrzej Dworak
Highway 16 to 1300 kilometrów drogi wiodącej przez przepiękną Kolumbię Brytyjską. Nie brak tu jednak miejsc jak z horroru - opuszczonych domostw i ruin
Highway 16 to 1300 kilometrów drogi wiodącej przez przepiękną Kolumbię Brytyjską. Nie brak tu jednak miejsc jak z horroru - opuszczonych domostw i ruin wikimediacommons
Highway 16 w Kanadzie to 1300 kilometry drogi – z odnogami – łączącej miejscowość Prince George we wschodniej części Kolumbii Brytyjskiej z położonym na wybrzeżu Pacyfiku miastem Prince Rupert. Wiedzie przez zalesione, wilgotne i górzyste tereny, na których łatwiej spotkać niedźwiedzia niż człowieka.

Może nawet lepiej stanąć oko w oko z czarnym baribalem – lub jego rzadką odmianą, baribalem białym – niż natknąć się na jakąś ludzką bestię. Bowiem wzdłuż tej drogi od 1969 roku miały miejsca liczne morderstwa i zaginięcia – głównie kobiet i głównie członkiń First Nation, jak w Kanadzie zwie się rdzennych mieszkańców. Oficjalne dane mówią o 18 takich przypadkach, miejscowi twierdzą, że było ich co najmniej 46. Większość spraw nie została wyjaśniona. Wielu podróżnym przemierzającym drogę nr 16 towarzyszy lęk przed mrocznym nieznanym kryjącym się gdzieś w pobliżu.

Okolica jest jak z horroru – dzikie tereny pełne wygłodniałych zwierząt, zasięgu telefonicznego w wielu miejscach brak, wzdłuż autostrady liczne leśne drogi, którymi łatwo pojechać objazdem, w zimie śnieżyce ograniczają widoczność i natychmiast zasypują jakiekolwiek ślady – opon i ludzi.

Highway 16 została nazwana Autostradą Łez w 1998 roku podczas czuwania w miejscowości Terrace upamiętniającym cztery zamordowane i dwie zaginione kobiety. Przynajmniej od tego czasu przy drodze ustawiane są znaki i wielkie banery przestrzegające przed podróżowaniem autostopem, które głoszą: „Girls don’t hitchhike on this Higway of Tears” (Dziewczyny, nie podróżujcie autostopem Autostradą Łez). Ramona Wilson nie posłuchała przestróg, zaginęła i po jakimś czasie została odnaleziona martwa.

Chciała tylko potańczyć

Dla Brendy, siostry Ramony, przejażdżka drogą nr 16 za każdym razem budzi bolesne wspomnienia i jest wyprawą w tragiczną przeszłość. Zbrodnia miała miejsce ponad 20 lat temu, ale do dziś kładzie się cieniem na bliskich Ramony, którzy nie potrafią sobie poradzić z tym, co ich spotkało. Do dziś po śmierci dziewczyny odczuwają ból, złość oraz zmagają się z poczuciem winy i smutkiem. Zamordowanie siostry całkowicie załamało Brendę. Poczucie winy wpędziło ją w alkoholizm. Była starsza o 12 lat i opiekowała się nią, a tego dnia nie ochroniła jej dostatecznie.

11 czerwca 1994 roku wieczorem Ramona wyszła z domu, żeby pojechać do sąsiedniej miejscowości, w której urządzano tańce. Na Highway 16 nie kursuje komunikacja publiczna, a w domu wszyscy byli czymś zajęci, więc nikt nie zechciał podwieźć jej samochodem. Co się później działo z 16-latką, tego nigdy do końca nie wyjaśniono. Może wina leży po stronie policji, która niezbyt ochoczo zajmowała się sprawą zaginięcia i zamordowania dziewczyny z plemienia Inuitów – o co zresztą kanadyjska policja jest wciąż oskarżana, gdyż większość spośród 46 zaginionych kobiet i ich niewyjaśnione sprawy dotyczą przedstawicielek First Nation, nie kobiet o białej skórze. Dobrych kilka dni upłynęło, zanim policja potraktowała poważnie zawiadomienie o zaginięciu Ramony.

Osiem miesięcy po zaginięciu 16-latki w pobliżu lotniska w Smithers znaleziono jej ciało. Wkrótce zakończono dochodzenie – sprawca nie został znaleziony. Ray Michalko, były policjant, a obecnie prywatny detektyw, który po zakończeniu służby zajmuje się dalej niewyjaśnionymi sprawami zaginięć, jest przekonany, że gdyby Ramona była niebieskooką blondynką, przebieg dochodzenia byłby inny, policja dołożyłaby więcej starań na rzecz rozwiązania zagadki jej śmierci. A na liście ofiar podobnych przypadków jest więcej.

Lista ofiar i sprawców

Traci Clifton. Dokładna data jej zaginięcia nie jest znana – nastąpiło ono gdzieś w latach 70. Traci pokłóciła się z mamą, wyszła z domu i zaczęła spacerować drogą nr 16. Nikt nigdy już jej więcej nie widział.

Helen Claire Frost. Wyszła z domu w centrum Prince George wieczorem 13 października 1970 roku i zaginęła. Mieszkała wówczas ze swoją siostrą Sandy i pracowała w kawiarni oraz dla firmy malarskiej, malując stacje benzynowe między Prince George i Terrace. Sandy zgłosiła zaginięcie swojej siostry, policja przyjęła raport o zaginięciu, ale według Sandy „nic nie zostało zrobione”.

Jean Mary Kovacs. Nagie ciało Kovacs znaleziono w wodnym rowie 40 km na wschód od Prince George 11 października 1981 roku. Raport z autopsji dowodzi, że miała 4 rany postrzałowe w głowę. Po raz ostatni widziano ją na skrzyżowaniu starej autostrady Cariboo i drogi nr 16. Jej ciało odnalazł mężczyzna zbierający drewno na opał w pobliżu jeziora Purden. Skazany na dożywocie za zabicie Kovacs oraz dwóch innych kobiet został seryjny morderca Edward Dennis Isaac.

Alberta Gail Williams. Zaginęła 25 sierpnia 1989 roku. Jej ciało znaleziono miesiąc później około 37 km na wschód od Prince Rupert. Została uduszona i napastowana seksualnie.

Rząd premiera Trudeau powołał jesienią 2016 roku komisję śledczą, której zadaniem jest wyjaśnianie spraw zaginionych

Marnie Blanchard. Ostatni raz widziano ją nad ranem 22 listopada 1989 roku opuszczającą Rock Pit Cabaret w Prince George. Wsiadała do szarej furgonetki toyota. Kierowca miał ciemne włosy do ramion. Jej szczątki zostały odkryte przez narciarzy biegowych trzy tygodnie później na nieoznakowanej drodze. Szczątki zostały naruszone przez zwierzęta i zostały zidentyfikowane na podstawie zapisów dentystycznych i rentgenowskich. Zabił ją 30-letni seryjny morderca Brian Peter Arp którego skazano także za zamordowanie kolejnej kobiety.

Roxanne Thiara. Pracowała jako prostytutka. Powiedziała przyjaciółce, że wychodzi z klientem. Zniknęła. Jej ciało znaleziono 17 sierpnia 1994 roku w krzakach wzdłuż drogi nr 16 6 km na wschód od jeziora Burns. Lana Derrick. Widziano ją ostatni raz w październiku 1995 roku na stacji paliw w Thornhill. Niesprawdzona plotka głosi, że wsiadła do samochodu z dwoma niezidentyfikowanymi mężczyznami.

Nicole Hoar. Poruszała się autostopem do Smithers. Zaginęła. Była ostatnio widziana na stacji benzynowej przy 5952 Gauthier Road, na zachód od Prince George 21 czerwca 2002 roku około 14.50, kiedy rozmawiała z mężczyzną w pomarańczowym samochodzie…

Cynthia Martin. Ostatnia na liście. Widziana 23 grudnia 2018 roku podczas jazdy jako pasażerka w samochodzie w pobliżu mostu Hagwilget niedaleko Hazelton. Członkowie grupy ratowniczo-poszukiwawczej z siedzibą w Smither szukali jej z helikoptera, ale nie znaleźli żadnego śladu.

Na liście stosunek liczby ofiar do sprawców jest jak 10:1. Specjalna jednostka utworzona przez Royal Canadian Mounted Police powiązała 18 morderstw i zaginięć w latach 1969-2006 z drogą nr 16 i dwiema jej odnogami. Od tego czasu kobiety nie przestały znikać, a działacze społeczni i krewni zaginionych twierdzą, że ich liczba zbliża się do 50. Autostrada Łez stała się politycznym skandalem w Kanadzie. Ale przypadki z nią związane to tylko niewielki ułamek liczby zamordowanych lub zaginionych indiańskich kobiet w całym kraju. Kanadyjska Królewska Policja Konna oficjalnie policzyła około 1200 takich przypadków w ciągu ostatnich trzech dekad, ale badania przeprowadzone przez Native Women Association of Canada (Stowarzyszenie Kobiet Rdzennej Ludności) stwierdzają, że rzeczywista liczba może przekraczać nawet 4 tys. Choć Indianki to jedynie 4,3 proc. kobiet Kanady, padają ofiarami aż 16 proc. wszystkich morderstw w kraju.

Rząd premiera Justina Trudeau powołał jesienią 2016 roku specjalną komisję śledczą, której zadaniem jest wyjaśnianie spraw zaginionych i zamordowanych rdzennych mieszkanek Kanady. Ma dojść do „całkowitego odnowienia” relacji Kanady z jej rdzennymi obywatelami. Okazuje się bowiem, że części tych zbrodni udałoby się uniknąć, gdyby nie opieszałość policji w stosunku do ludzi z First Nation.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Autostradą Łez od lat rządzi strach. Zaginęło wiele osób - Plus Polska Times

Wróć na i.pl Portal i.pl