Autostrada A1 pod lupą prokuratury. To była zmowa cenowa

  Autostrada A1 pod lupą prokuratury. To była zmowa cenowa

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budowa autostrady A1
  1/6
  przejdź do galerii

  Budowa autostrady A1 © Mikolaj Suchan / Dziennik Zachodni

  Czy budowa autostrady A1 została sfinalizowana za sprawą nielegalnej umowy pomiędzy wykonawcami? Zdaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego istnieje podejrzenie zmowy cenowej.
  Kiedy mieszkańcy województwa śląskiego doczekają się budowy odcinka autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Pyrzowicami? Według planów powinna być ona gotowa najpóźniej w 2018 roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała już umowę na budowę dwóch z czterech odcinków. Nie wiadomo jednak, jak na przebieg przetargów wpłynie zmowa cenowa, do jakiej zdaniem CBA miało dojść podczas składania ofert na budowę autostrady A1.


  Była zmowa cenowa?


  Zmowę cenową odkryły wspólnie GDDKiA oraz CBA, które zawiadomiło Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podejrzeniu zmowy przetargowej między wykonawcami ubiegającymi się o realizację inwestycji w związku z postępowaniami przetargowymi na budowę dróg krajowych.

  - W wyniku analizy materiałów przekazanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, CBA powzięło podejrzenia co do firm budowlanych biorących udział w czterech postępowaniach przetargowych. Dlatego szef CBA Paweł Wojtunik skierował do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu wystąpienia zmowy przetargowej pomiędzy firmami biorącymi udział w tych postępowaniach - mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

  Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie oraz przyznała Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad status pokrzywdzonego. Równolegle postępowanie wyjaśniające prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  Jacek Dobrzyński nie chce zdradzać, o które odcinki budowanych autostrad chodzi. Nieoficjalnie mówiło się, że chodzi o budowę obwodnicy Góry Kalwarii, drogi krajowej nr 8, drogi S51 między Olsztynem a Olsztynkiem oraz jednego z odcinków autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice.

  W poniedziałek podczas konferencji prasowej częściowo wątpliwości rozwiała Izabela Leszczyna, wiceminister finansów, która potwierdziła, że jednym z badanych odcinków jest tzw. odcinek H "Zawodzie - Woźniki".
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  No to poczekamy na autostradę następne 5-10 lat :-( A odcinek Czestochowa - Piotrków pewnie po 2025 r. :(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech lepiej zostawią innej Ekipie

  tekla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Jak Nas Wybierzecie wszystko zrobimy do 2020 roku.Pieniadze były ale się zbyły.SLASK może poczekać bo się jakoś radzicie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zmowa

  franek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Spodziewajmy sie jak zwykle kumunikatu prokuratury,ze wszystko jest w porzadju.Przeciez prokuratura od lat uczesniczy w tych kryminalnych ukladach przestepcow z rzadu....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uwaga

  Iga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Uwaga do dziennikarza- Zdjęcie z żółtymi barierkami z napisem firmy - to zdjęcie które nie dotyczy tego artykułu- a wskazuje niewłaściwie po nazwie właśnie firmę, która z opisywanym problemem nie...rozwiń całość

  Uwaga do dziennikarza- Zdjęcie z żółtymi barierkami z napisem firmy - to zdjęcie które nie dotyczy tego artykułu- a wskazuje niewłaściwie po nazwie właśnie firmę, która z opisywanym problemem nie ma nic wspólnego. Dobrze byłoby trochę właściwiej dobierać zdjęcia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  antypolskie świnie sitwy peło

  s (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  zrobiły z Polski totalny chlew,kradną już wszyscy.otoczenie premiera,szef NIKu,jednym słowem gdzie grzebnąć korupcja,fuj świnie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo