
Patrycja Dziadosz
Gazeta Krakowska

Kraków. Buntownicze lokale otwierają się wbrew zakazom. Kelnerzy z termometrem w dłoni czekają na pierwszych klientów
W środę 13 stycznia o godz. 12, mimo obowiązującego zakazu, została otwarta restauracja na os. Na Lotnisku. Właścicielka zdecydowała się wznowić działalność lokalu, ponieważ jej firma, z powodu obostrzeń, jest już na skraju bankructwa. Okazało się jednak, że jednymi z pierwszych gości restauracji były przedstawicielki sanepidu w asyście policji.

Nowa mutacja koronawirusa. Wirusolog dr Rafał Mostowy: Bardzo prawdopodobne, że ten wariant jest już w Polsce
- Bardzo prawdopodobne jest, że ten wariant już jest w Polsce. Wiemy, że jest potwierdzony w Holandii, Danii i Australii. Możliwe więc, że lada moment zostanie potwierdzony także w innych krajach europejskich - mówi o nowej odmianie koronawirusa dr Rafał Mostowy, biolog chorób zakaźnych i epidemiolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Dlaczego w Polsce wciąż tak dużo osób umiera na COVID-19? Lekarze tłumaczą
Bardzo dużo Polaków z COVID-19 umiera - pokazują to dane choćby z minionego tygodnia. Tylko w środę odnotowano 605 zgonów. Dlaczego tak się dzieje? - Musimy sobie zdawać sprawę, że chorzy nie umierają od razu. COVID-19 w pierwszym stadium przebiega zazwyczaj łagodnie. Pogorszenie, często gwałtowne, pojawia się zazwyczaj w 2-3 tygodniu choroby - tłumaczą lekarze. I zachęcają, aby zaszczepić się przeciw COVID-19, gdy tylko szczepionka będzie dostępna.

Pulsoksymetry miały monitorować stan zakażonych w domu. Miesiąc po uruchomieniu okazuje się, że pokładane w programie nadzieje są złudne
Ministerialny program Domowej Opieki Medycznej miał umożliwić szybkie wykrycie pacjentów, którzy przebywają w izolacji domowej, ale ze względu na pogarszający się stan zdrowia powinni trafić do szpitala. Po miesiącu od jego uruchomienia okazuje się, że pokładane w nim przez rządzących nadzieje okazały się złudne.

Koronawirus. Badania przesiewowe w Małopolsce. Prof. Matyja ostro krytykuje
Mieszkańcy Małopolski zostaną objęci testami przesiewowymi pod kątem koronawirusa. Jak poinformował wczoraj Minister Zdrowia, brane pod uwagę są dwa modele. - W jednym z nich damy uprawienia do takich testów lekarzom rodzinnym. Drugi model to wykorzystanie całej sieci punktów drive-thru - zapowiedział Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia nie wyklucza też, że takie badania będą obowiązkowe. Prof. Andrzej Matyja prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, wątpi czy ten pomysł ma sens.

Koronawirus nie sprawił, że inne choroby w magiczny sposób zniknęły. Ukryte ofiary pandemii, umierają w domach
Pandemia koronawirusa nie sprawiła, że inne choroby w magiczny sposób zniknęły. Przeciwnie. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: wciąż najwięcej osób umiera przez nowotwory i problemy z sercem. Szkopuł w tym, że aktualnie znaczna część chorych umiera w domach lub do szpitali trafia, gdy jest już za późno. Powód? Strach przed zakażeniem oraz utrudniony dostęp do świadczeń zdrowotnych.

Szczepionka przeciw COVID-19. Prof. Pyrć: nie należy wpadać w euforię, a już na pewno nie należy opuszczać gardy
O skuteczność szczepionki na konronawirusa firmy Pfizer oraz o tym czy nadzieje związane z tym produktem nie są trochę na wyrost rozmawiamy z prof. Krzysztofem Pyrciem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zdaniem: nie należy wpadać w euforię, a już na pewno nie należy opuszczać gardy.

Koronawirus. Do czerwca może być nawet 80 tys. zgonów - prognozuje prof. Szemberg z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
20 tysięcy zachorowań dziennie do końca października oraz blisko 80 tys. zgonów do końca czerwca przyszłego roku. To najnowszy bilans, jaki zakłada model matematyczny opracowany przez prof. Tomasza Szemberga z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, specjalistę geometrii algebraicznej i algebry przemiennej. Rozmawiamy z nim o tym, na co powinniśmy się przygotować i jakie czynniki brał pod uwagę przygotowując ten bilans.

Minister zdrowia w Krakowie: Liczba nowych zakażeń będzie w najbliższym czasie rosła
- Liczba dziennych zakażeń będzie w najbliższym czasie rosła. Nie należy się spodziewać, że to, co wydarzyło się przez ostatnie dni, jest przejściowe. Przyzwyczajmy się do tych poziomów zachorowań - powiedział w poniedziałek podczas konferencji w Krakowie minister zdrowia Adam Niedzielski. Do Małopolski przyjechał z uwagi na fakt, że jest nadal jednym z regionów odnotowujących najwyższe dobowe przyrosty nowych zakażeń.

Spór kard. Dziwisza z ks. Isakowiczem-Zaleskim o maskowanie pedofilii w Kościele. Ks. Isakowicz-Zaleski publikuje wstrząsający list
Kardynał Stanisław Dziwisz w wydanym we wtorek oświadczeniu zapowiedział, że podejmie kroki aby spotkać się osobiście z Januszem Szymikiem - ofiarą księdza Jana Wodniaka, który wykorzystywał go seksualnie przez pięć lat. Zapewnił, że pragnie rzetelnie wyjaśnić zaistniałą sytuację. Na oświadczenie emerytowanego metropolity krakowskiego odpowiedział w mediach społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Duchowny twierdzi, że oświadczenie kard. Dziwisza zawiera przekłamania. W środę na potwierdzenie swych słów zamieścił wstrząsający list demaskujący księży pedofilów i ujawniających homoseksualistów z archidiecezji krakowskiej.
Najpopularniejsze