Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autem za granicę? Poznaj zasady panujące w innych krajach

Robert Kowalik
Robert Kowalik
Wybierając się na zagraniczne wakcje warto zapoznać się z obowiązującymi w innych krajach zasadami.
Wybierając się na zagraniczne wakcje warto zapoznać się z obowiązującymi w innych krajach zasadami. Pixabay
Czy wiesz, że lubiący piwo Czesi i Słowacy, nie dopuszczają do jazdy autem pod niewielkim nawet wpływem alkoholu? Z kolei we Włoszech można mieć nawet 0,8 promila. Albo, że są kraje, w których trzeba posiadać komplet żarówek. Poznaj zasady obowiązujące w krajach europejskich, aby uniknąć niepotrzebnych i niemiłych niespodzianek. Także, gdzie i ile musimy zapłacić za korzystanie z autostrad.

Niemcy

U naszych zachodnich sąsiadów w samochodzie powinna znajdować się apteczka. Autostrady są bezpłatne. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila (0,0 promila dla osób mających prawo jazdy krócej niż 2 lata). Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany, 100 poza miastem, autostrady - brak (prędkość zalecana: 130).

Austria

Wybierając się do Austrii musimy mieć w aucie kamizelkę odblaskową i apteczkę. Autostrady są płatne w formie winietek. Koszt: samochód osobowy 10 dni: 8,70 euro; 2 miesiące 25,30 euro. Limity prędkości to: 50 km/h teren zabudowany, 100 poza miastem, 130 autostrady. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila.

Belgia

W Belgii trzeba mieć w samochodzie obowiązkowo kamizelkę odblaskową. Jej brak może skutkować mandatem w wysokości 50 euro. Korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Można mieć do 0,5 promila alkoholu we krwi, a jeśli przekroczy się tę normę, trzeba liczyć się z bardzo wysokimi mandatami. Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany, 90 poza miastem, 120 autostrady.

Bułgaria

Na obowiązkowym wyposażeniu samochodu w Bułgarii musi znajdować się kamizelka odblaskowa, apteczka i komplet żarówek. Honorowane polskie prawo jazdy, a zielona karta nie jest obowiązkowa. Na autostradzie trzeba mieć winietę. Winietki, które należy nakleić na szybę samochodu, są sprzedawane na przejściach granicznych przy wjeździe na teren Bułgarii. Są trzy rodzaje winietek: tygodniowe (5 euro), miesięczne (13 euro) i roczne (34 euro). Cena winietek (w euro) zależy od kategorii pojazdu. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Limity prędkości: Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany, 90 poza miastem, 130 autostrady.

Chorwacja

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to: kamizelka odblaskowa, apteczka, komplet żarówek. Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Musimy mieć dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym badaniem technicznym i ważne ubezpieczenie OC. Nie jest wymagana tzw. zielona karta. Przejazdy autostradami są płatne. Wysokość opłat zależna jest od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Opłaty reguluje się gotówką w lokalnej walucie, np. przejazd z Zagrzeb - Zadar to wydatek 121 kun. 0,0 promila to dopuszczalny poziom alkoholu we krwi. Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany, 90 poza miastem, 130 autostrady. Ważna ciekawostka: znaki drogowe ostrzegawcze i zakazu malowane są nie na białym, lecz na żółtym tle.

Słowenia

Kamizelka odblaskowa, komplet żarówek i apteczka muszą znajdować się na stanie samochodu. Autostrady płatne w formie winietek: 30 dni - 14 euro, 10 dni - 10 euro. Światła obowiązkowe są przez całą dobę w terenie niezabudowanym. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany, 90 poza miastem, 130 autostrady

Czechy

W Czechach jest bardzo dobre piwo, ale warto pamiętać, że dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,0 promila. Na obowiązkowym wyposażeniu samochodu musi znajdować się kamizelka odblaskowa apteczka i komplet żarówek. Podobnie jak w Polsce obowiązkowa jest jazda na światłach także w dzień. Na autostradzie trzeba mieć płatną winietę. Winietka 10-dniowa - ważna przez 10 kolejnych dni włącznie z dniem początkowym: 310 CZK. Winietka miesięczna - ważna od zaznaczonego dnia, to końca tego samego dnia następnego miesiąca - 440 CZK. Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany, 90 poza miastem, 130 autostrady.

Lubuskie Szlaki: wsiadajcie na rower i obierzcie kierunek Santok - Santoczno. Nie pożałujecie!

Słowacja

Na Słowacji także zabroniona jest jazda samochodem po spożyciu alkoholu. W samochodzie muszą znajdować się linka holownicza, kamizelka odblaskowa i komplet zapasowych żarówek. Podobnie jak w Polsce obowiązkowa jest jazda na światłach także w dzień. Przejazd autostradami płatny w formie winietek: tygodniowa 15 euro, miesięczna 30 euro. Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany (60 w godzinach 23-5), 90 poza miastem, 130 autostrady.

Ukraina

U naszych wschodnich sąsiadów trzeba mieć w samochodzie trójkąt, gaśnicę i apteczkę. Autostrady są bezpłatne. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila. Limity prędkości: 60 km/h teren zabudowany, 90 poza miastem, 130 autostrady.

Węgry

Obowiązkowe wyposażenie: linka holownicza, kamizelka odblaskowa i apteczka. Światła przez całą dobę poza terenem zabudowanym. Przejazd autostradami płatny w formie winietek: tygodniowa 2.975 forintów, miesięczna 4780 forintów. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0 promila. Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany, 90 poza miastem, 130 autostrady.

Włochy

Na obowiązkowym wyposażeniu samochodu musi znajdować się kamizelka odblaskowa. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą muszą od razu zapłacić mandat za wykroczenia w ruchu drogowym. Światła przez całą dobę poza terenem zabudowanym. Autostrady są płatne (25, 50 i 75 euro), a dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,8 promila. Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany, 90 poza miastem, 130 autostrady.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii obowiązuje lewostronny. Korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,8 promila. Limity prędkości: 48 km/h teren zabudowany, 96 poza miastem, 112 autostrady.

Francja

Obowiązkowa kamizelka, komplet żarówek, apteczka i alkomat. Obowiązek zapięcia pasów dotyczy wszystkich pasażerów. Płatne przejazdy autostradami i tunelami. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty drogowe można regulować gotówką lub kartami kredytowymi. Ceny kształtują się od kilkunastu do 30-kilku euro, ale za odcinek Nicea - Paryż zapłacić trzeba 75 euro. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany, 90 poza miastem, 130 autostrady.

Grecja

Na obowiązkowym wyposażeniu samochodu musi znajdować się apteczka. Obowiązuje nakaz zapinania pasów na przednich i tylnych siedzeniach. Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu w Grecji. Turyści nie mogą prowadzić pojazdów należących do osób prywatnych mieszkających w Grecji. Kierowca może legitymować się polskim prawem jazdy. Przejazdy autostradami są płatne. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu, np. odcinek Ateny – Korynt kosztuje 2.90 euro. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila. Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany, 90 poza miastem, 120 autostrady.

Hiszpania

Obowiązkowe wyposażenie to kamizelka i komplet zapasowych żarówek. Płatne przejazdy autostradami. Autostrady płatne są według odcinków. Duża część z autostrad w Hiszpanii posiada opłaty zróżnicowane od sezonu czy pory dnia, w godzinach szczytu, weekendy czy święta. Przejazd Girona - Barcelona to koszt 9 euro. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5 promila. Limity prędkości: 50 km/h teren zabudowany, 90 poza miastem, 120 autostrady.

Pszczewskie jeziora to mniej znany zakątek naszego regionu. Zalesione pagórki i schowane wśród nich jeziora, mieniące się całą paletą barw rozległe pola, pełne uroku i spokoju wioski oraz przydrożne kapliczki, to tylko niektóry atrakcje.

Wypoczynek nad wodą w Lubuskiem. Sprawdź, gdzie miło spędzis...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska