Australian Open. Wygrana Radwańskiej, Linette odpadła w pierwszej rundzie, rekord Karlovicia

Hubert Zdankiewicz
Magda Linette
Magda Linette Andrzej Szkocki Polska Press
Agnieszka Radwańska pokonała Bułgarkę Cwetanę Pironkową 6:1, 4:6, 6:1 i jest w drugiej rundzie wielkoszlemowego turnieju Australian Open. Magda Linette walczyła, ale przegrała 5:7, 4:6 z reprezentantką Luksemburga Mandy Minellą. Rekord turnieju w liczbie zaserwowanych asów pobił we wtorek Chorwat Ivo Karlović.

Radwańska rozpoczęła mecz bardzo dobrze, wydawało się, że zakończy go w dwóch setach. W drugim straciła jednak koncentrację i pozwoliła rywalce na zbyt wiele. Wszystko wróciło do równowagi w kolejnej części. Krakowianka tradycyjnie popisała się kilkoma efektownymi uderzeniami, w tym jednym, gdy odbiła rakietą piłkę między nogami, które od razu trafiło na listę kandydatów do "zagrania miesiąca". - Lubię oglądać tenis w wykonaniu Federera i Kyrgiosa. Podpatrzyłam u nich takie sztuczki i staram się nad nimi pracować - powiedziała ze śmiechem po meczu.

Dla Linette był to drugi w karierze występ w turnieju głównym Australian Open. Różnica jest jednak taka, że rok temu nie miała nic do powiedzenia (3:6, 0:6) w meczu z Portorykanką Moniką Puig. Tym razem znów przegrała, ale po znacznie bardziej wyrównanym spotkaniu.

Zacięty był zwłaszcza pierwszy set, w którym poznanianka prowadziła nawet 3:1. Minella zdołała jednak odrobić straty i ostatecznie wszystko rozstrzygnęło się w dwunastym gemie. Linette walczyła do końca, zdołała obrobić trzy piłki setowe. Przy czwartej była już jednak bezradna.

W drugim secie Polka już na samym początku dała się przełamać i to wyraźnie wybiło ją z rytmu. Grała chaotycznie, częściej się myliła i oddawała inicjatywę rywalce. Reprezentantka Luksemburga również nie grała wielkiego meczu, ale wystarczyło jej po prostu skorzystać z błędów rywalki.

Było to drugie spotkanie obu tenisistek. W 2011 roku, w kwalifikacjach Roland Garrosa, również górą była Minella [7:6(4), 6:4]. Kolejną rywalką tenisistki z Luksemburga będzie Rosjanka Jelena Wiesnina.

Nieoczekiwane problemy z awansem do drugiej rundy miał we wtorek Szwajcar Stan Wawrinka. Mistrz Australian Open z 2014 roku potrzebował aż pięciu setów (4:6, 6;4, 7:5, 4:6, 6:4), by pokonać Słowaka Martina Klizana (któremu pozostał jeszcze występ w deblu, w parze z Mariuszem Fyrstenbergiem).

Prawie trzy godziny musiał spędzić na korcie lider rankingu ATP, Szkot Andy Murray, zanim rozprawił się z Ukraińcem Illią Marczenko [7:5, 7:6(5), 6:2]. Bardzo dobrze wrócił za to po półrocznej przerwie do wielkoszlemowej rywalizacji Roger Federer. Szwajcar stracił seta w meczu z Jurgenem Melzerem, ale wygrał ostatecznie 7:5, 3:6, 6:2, 6:2.

Bez większych problemów awansowała do drugiej rundy Serena Williams. Amerykanka pokonała 6:4, 6:3 Szwajcarkę Belindę Bencić.

Drugiego dnia turnieju pobity został rekord. Chorwat Ivo Karlovic zaserwował w meczu z Argentyńczykiem Horacio Zeballosem 75 asów. Poprawił tym samym osiągnięcie Joachima Johanssona, z 2005 roku. W spotkaniu z Amerykaninem Andre Agassim Szwed zaliczył 51 takich zagrań.

- Spodziewałem się, że będzie tych asów trochę więcej - stwierdził z przekąsem po ostatniej piłce Karlović, który wygrał ostatecznie to spotkanie 6:7 (6-8), 3:6, 7:5, 6:2, 22:20.

Inne wyniki pierwszej rundy kobiet

Dominika Cibulkova (Słowacja, 6) - Denisa Allertova (Czechy) 7:5, 6:2
Jelena Wiesnina (Rosja, 14) - Ana Bogdan (Rumunia, Q) 7:5, 6:2
Alize Cornet (Francja, 28) - Myrtille Georges (Francja, WC) 6:3, 4:6, 6:1
Julia Putincewa (Kazachstan, 31) - Lara Arruabarrena (Hiszpania) 7:6(6), 7:6(10)
Anna Blinkowa (Rosja, Q) - Monica Niculescu (Rumunia) 6:2, 4:6, 6:4
Jelena Ostapenko (Łotwa) - Lin Zhu (Chiny, Q) 6:4, 6:0
Maria Sakkari (Grecja) - Anett Kontaveit (Estonia) 6:0, 6:4
Sara Errani (Włochy) - Risa Ozaki (Japonia) 7:5, 6:1
Naomi Osaka (Japonia) - Luksika Kumkhum (Tajlandia, WC) 6:7(2), 6:4, 7:5
Oceane Dodin (Francja) - Cagla Buyukakcay (Turcja) 7:5, 6:7(1), 6:2
Donna Vekić (Chorwacja) - Lizette Cabrera (Australia, WC) 7:5, 6:2

Transmisje z Australian Open w Eurosporcie, Eurosporcie 2 i usłudze Eurosport Player