Audytorzy:- "Przygotowaliśmy koncepcję oddłużenia szpitala w Grudziądzu. Opracowanie nie jest planem naprawczym"

(PA)
Szpital w Grudziądzu jest jednym z najbardziej zadłużonych w Polsce. Dług szacowany jest na kilkaset milionów złotych.
Szpital w Grudziądzu jest jednym z najbardziej zadłużonych w Polsce. Dług szacowany jest na kilkaset milionów złotych. archiwum GP
Pokłosiem artykułu „ Pod lupą wojewody plan naprawczy szpitala” jest oświadczenie firmy Formedis, które wpłynęło do naszej redakcji.

W publikacji informowaliśmy o tym, że wojewoda wszczął procedurę unieważnienia uchwały przyjętej przez radę miejską a dotyczącą planu naprawczego szpitala. Podczas konferencji prasowej, prezydent Glamowski wymieniał argumenty na jakie powołuje się wojewoda. - „Głównym jest to, że program naprawczy nie został złożony przez dyrektora placówki. Tak się nie stało, gdyż go po prostu nie ma - podawał Maciej Glamowski. - Drugi „zarzut” dotyczy okresu na który zostały przygotowane prognozy planu naprawczego. Zgodnie z przepisami powinien wynosić 3 lata, a my wspólnie z Formedisem przygotowaliśmy je na 5 lat.

CZYTAJ TEŻ: Cały skład Kolegium RIO głosował za odrzuceniem odwołania władz Grudziądza w sprawie negatywnej opinii Wieloletniej Prognozy Finansowej

Formedis w oświadczeniu podnosi m.in. że zgodnie z umową łączącą Formedis z miastem, firma  była zobowiązana wyłącznie do opracowania „prognoz finansowych szpitala na 5 lat (2018-2022), uwzględniając wdrożenie działań naprawczych, w tym programu restrukturyzacji zadłużenia szpitala. Czytamy również (...) „Przygotowane przez nas opracowanie nie jest programem naprawczym w myśl zapisów ustawy o działalności leczniczej, a koncepcją kierunków strategicznych działań restrukturyzacyjnych niezbędnych do oddłużenia szpitala oraz odzyskania przez niego rentowności na poziomie podstawowej działalności, jaką jest działalność lecznicza”. (...)
„Zwracaliśmy uwagę, że realizacja wspominanych rezultatów  niezbędnych do osiągnięcia konkretnych założeń scenariusza modelu restrukturyzacji szpitala, będzie niezmiernie trudna, jednocześnie wskazując na możliwe scenariusze alternatywne” (...).

PISALIŚMY TEŻ: „Recepta” na oddłużenie szpitala Grudziądza podzieliła radnych na sesji


Pełna treść oświadczenia:

Szanowni Państwo,
w związku z pojawiąjącą się w wymienionym artykule nazwą naszej firmy, w kontekście wszczęcia przez Wojewodę Województwa Kujawsko-Pomorskiego procedury unieważnienia uchwały dotyczącej planu naprawczego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu pragniemy jednoznacznie oświadczyć, że zgodnie z umową łączącą Formedis Sp. z o.o. Sp. k. z Miastem-Gminą Grudziądz, Formedis był zobowiązany wyłącznie do opracowania „prognoz finansowych Szpitala na 5 lat działalności Szpitala (2018-2022), uwzględniających wdrożenie działań naprawczych, w tym programu restrukturyzacji zadłużenia Szpitala”.
W świetle powyższego przygotowane przez nas opracowanie jest koncepcją kierunków strategicznych działań restrukturyzacyjnych niezbędnych do oddłużenia Szpitala oraz odzyskania przez niego rentowności na poziomie podstawowej działalności jaką jest działalność lecznicza. Nie należy go tym samym traktować jako programu naprawczego, w myśl zapisów ustawy o działalności leczniczej, którego to opracowanie powinno być kolejnym etapem prac, poprzedzonym szczegółowym audytem aktualnej sytuacji Szpitala.
Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, że podstawowym zadaniem postawionym przed nami w ramach realizacji wspomnianych prognoz finansowych było przedstawienie konkretnego scenariusza modelu restrukturyzacji Szpitala, w którym przede wszystkim (i) wygeneruje on za 2019 r. zysk netto o wartości większej od wartości bezwzględnej straty netto wygenerowanej przez Szpital w 2018 r. oraz (i) zakładać będzie restrukturyzację zadłużenia Szpitala poprzez przejęcie konkretnej części jego zobowiązań przez Gminę – Miasto Grudziądz. W świetle niniejszego założenia dotyczące: (i) wynegocjowania z NFZ zapłaty 85% wartości zrealizowanych przez Szpital w 2018 r. tzw. nadwykonań, czyli świadczeń leczniczych zrealizowanych przez Szpital w 2018 r. powyżej wartości posiadanego przez Szpital ryczałtu w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej oraz powyżej limitu określonego w pozostałych umowach Szpitala z NFZ oraz (ii) pozyskania przez Szpital kredytu restrukturyzacyjnego w wysokości 190 mln zł należy traktować jako rezultaty (warunki) konieczne dla spełnienia się konkretnych założeń scenariusza modelu restrukturyzacji Szpitala.
Zarówno w przedmiotowym opracowaniu, jak i podczas prezentacji wyników naszych prac przed przedstawicielami Miasta-Gminy Grudziądz zwracaliśmy uwagę na fakt, że realizacja wspominanych rezultatów (warunków) koniecznych niezbędnych do osiągnięcia konkretnych założeń scenariusza modelu restrukturyzacji Szpitala, będzie niezmiernie trudna, jednocześnie wskazując na możliwe scenariusze alternatywne (m.in. w przypadku zapłaty przez NFZ za mniejszą niż 85% wartość zrealizowanych przez Szpital w 2018 r. nadwykonań).
Z poważaniem,
Paweł Magdziarz
Partner Zarządzający

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl