ATP Masters 2020. Duet Łukasz Kubot/Marcelo Melo zwycięstwem kończy współpracę

AIP
AP/Associated Press/East News
Łukasz Kubot i Marcelo Melo godnie pożegnali się z ATP Masters 2020 w Londynie. Polsko-brazylijski duet pokonał Nikolę Mekticia i Wesleya Koolhofa 6:4, 6:7 (2), 10-8. To było pożegnalne spotkanie Kubota z Melo. Od nowego sezonu polski tenisista będzie grał w parze z... Koolhofem. Wieczorem w O2 Arena w Londynie odbędzie się szlagier o półfinał turnieju singlistów, czyli starcie Stefanosa Tsitsipasa z Rafaelem Nadalem.

Razem zdobyli piętnaście tytułów. Ich największym sukcesem był triumf w Wimbledonie w 2017 roku. Sezon później osiągnęli finał US Open. Ostatnie czasy nie były już jednak tak dobre, obaj tenisiści doszli do wniosku, że czas na zmiany. Kubot w 2021 roku będzie występował z Wesleyem Koolhofem. Melo również będzie miał po swojej stronie siatki Holendera - Jeana-Juliena Rojera.

Polak i Brazylijczyk z marzeniami o półfinale Turnieju Mistrzów pożegnali się po porażce z duetem Kevin Krawietz/Andreas Mies 6:2, 7:6 (7-5). Pierwszego seta meczu z Krawietzem i Miesem przegrali w 29 minut. Drugą partię doprowadzili aż do tie–breaka, ale tam spokojem wykazali się Niemcy. Główną przyczyną porażki pary Kubot/ Melo była niemoc w akcjach po pierwszym serwisie (36 proc. wygranych punktów w pierwszym secie i 37 proc. w drugim).

Pierwszy mecz w grupie Mike’a Bryana przegrali z Amerykaninem Rajeevem Ramem i Brytyjczykiem Joe Salisburym, zwycięzcami tegorocznego Australian Open. To był czwarty występ Kubota i Melo w ATP Finals.

Nadal czy Tsitsipas?

Było blisko, by z turnieju odpadł już zeszłoroczny triumfator gry pojedynczej. Stefanos Tsitsipas obronił piłkę meczową w starciu z Andriejem Rublowem, a następnie doprowadził do wygranej w całym spotkaniu 6:1, 4:6, 7:6(6). Grek zagra dziś o awans do półfinału z Rafaelem Nadalem. Pierwsze miejsce w grupie „Londyn 2020” zapewnił sobie Dominic Thiem. Austriak ograł w niedzielę Tsitsipasa, a we wtorek po dwóch tie-breakach (wygranych do siedmiu i do czterech) pokonał Nadala. Trudno w to uwierzyć, ale Hiszpan jeszcze ani razu nie wygrał Turnieju Mistrzów, choć tegoroczny występ jest już jego szesnastym w karierze.

Dwugłos wielkich gwiazd w sprawie "pięciosetówek"

Ostatnio "Rafa" odniósł się do słów Novaka Djokovicia, który zaapelował do tenisowych władz o zmiany w turniejach wielkoszlemowych. Serb uważa, że powinno się zrezygnować gry do trzech wygranych setów.

- Pojawiła się dość szokująca statystyka, jakoby średnia wieku sympatyków tenisa na świecie wynosiła aż 61 lat. Musimy jakoś zachęcić młodych do tej dyscypliny. To oczywiste, że respektuję fakt, że tenis jest jednym z niewielu sportów tak mocno przywiązanych do tradycji, musimy jednak szukać zmian. Za każdym razem o tym wspominamy, ale brakuje chęci, aby się tym zająć - powiedział Nole.

- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem rezygnacji z meczów do trzech wygranych setów w Wielkim Szlemie. Teraz każdym turnieju wielkoszlemowym mamy przecież dzień przerwy po spotkaniu, a "pięciosetówki" mają ogromny wpływ na losy rywalizacji w całej imprezie. Zwycięstwo w turnieju z tak długimi spotkaniami wymaga od nas czegoś więcej - odpowiedział Nadal.