Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ataki na chrześcijańskie dziedzictwo kwestionują wartości, jakie przyniósł nam chrzest" – twierdzi abp Gądecki

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Wideo
od 16 lat
- Po odrzuceniu Boga zapanować może jedynie tyrania, która zwróci się przeciwko człowiekowi, zniewoli go i zniszczy – mówił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podczas homilii z okazji Święta Chrztu Polski. Święto obchodzone jest 14 kwietnia, na pamiątkę chrztu Mieszka I w 966 roku.

Podczas Święta Chrztu Polski abp Stanisław Gądecki dokonał uroczystej konsekracji ołtarza w kościele Najświętszej Marii Panny in Summo. Jest to najstarszy zabytek architektury na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Wzniesiono go na dawnych przedromańskich murach pałacu i kaplicy Mieszka I i Dobrawy. Od końcówki XX w. kościół był wyłączony z użytku. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich został ponownie dopuszczony do użytku.

14 kwietnia, w dniu Święta Chrztu Polski metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczył mszy w Kościele Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim, który znajduje się w miejscu, gdzie powstała pierwsza świątynia chrześcijańska na ziemiach polskich. Najprawdopodobniej zbudowano ją z okazji przybycia do Polski Dobrawy. Podczas środowej mszy abp Gądecki poświęcił znajdujący się w kościele ołtarz. Z uwagi na panującą pandemię liturgia odbyła się bez udziału wiernych.  Zobacz zdjęcia ---->

Odprawiono pierwszą mszę po renowacji w najstarszym kościele...

Chrzest Mieszka I przełomowym wydarzeniem dla Polski

Podczas homilii abp Gądecki przekonywał, że trudno znaleźć ważniejszą datę od roku 966. Wówczas Polska stała się państwem chrześcijańskim. Przewodniczący episkopatu podkreślał, że chrzest Mieszka I był wydarzeniem, które odegrało decydującą rolę w powstaniu narodu i kształtowaniu jego chrześcijańskiej tożsamości.

Zobacz także: Wierni opuszczają Kościół

od 16 lat

- W tym znaczeniu data chrztu Polski jest datą przełomową. Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a zaczyna istnieć historycznie

– zauważył metropolita poznański.

Abp Gądecki o atakach na chrześcijaństwo

Święto było też pretekstem, by odnieść się do współczesnych ataków na chrześcijańskie dziedzictwo w Polsce, które „usiłują kwestionować wartości, jakie przyniósł chrzest i jakie stanowią i naszej polskiej i chrześcijańskiej tożsamości”.

– Czasami możemy nawet usłyszeć, że dziedzictwo chrześcijańskie nie ma żadnej wartości. Jest to oczywisty przejaw nihilizmu i droga donikąd, bo to, co się nam proponuje w zamian, to nic innego jak odrzucenie samej kultury

– przekonywał abp Gądecki.

Według metropolity poznańskiego kultura to „uprawa” intelektu i ducha, która bazuje na dziedzictwie przeszłości, tradycji, wartościach i wierze.

– To z Dekalogu wyrasta cały nasz porządek moralny i społeczny, jaki ukształtował Polskę. Niszczenie tego dziedzictwa jest usiłowaniem budowania nowego świata bez Boga. Niestety, po odrzuceniu Boga zapanować może jedynie tyrania, która zwróci się przeciwko człowiekowi, zniewoli go i zniszczy

– dodawał.

Zdaniem abp. Gądeckiego, gdy ludzie przestają liczyć się z Bogiem, nie widzą, kim są i po co żyją. Co więcej, „wszystko, co tworzy świat, staje się w jakiś sposób wypaczone i pozbawione autentyczności”.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski