Asystent Google: Jak działa? Sprawdź, co potrafi Asystent Google i do czego się przydaje

TK, WOJSA
Wideo
od 16 lat
Asystent Google Polska, na hasło Ok Google potrafi wiele. Jest już dostępny w naszej wersji językowej dla użytkowników telefonów z systemami Android i iOS. Co niesie za sobą narzędzie, które wykorzystuje nowoczesne możliwości komunikowania się z technologią za pomocą własnego głosu? Jak wskazuje globalny trend - w kolejnych latach będziemy więcej mówić do naszych urządzeń, a docelowo zastąpi tradycyjne wpisywanie za pomocą ekranowej klawiatury. Czy tak się stanie? Czas pokaże. OK, Google - powiedz zatem co potrafisz i co zmieni się w moim życiu?

Asystent Google Polska: Co potrafi?

Asystent Google Polska w polskiej wersji to nowość na naszym rynku, która przede wszystkim jest technologicznym przełomem, jeśli chodzi o interakcję, czyli komunikowanie się głosem z urządzeniem.

Google wprowadza swojego Asystenta na trzy platformy:

  • Android
  • iOS
  • słuchawki

I jest to, jak zapowiada firma, dopiero pierwszy krok oswajania polskiego użytkownika z nowym narzędziem.

Jak działa Asystent Google

Asystent nie zmieni od razu naszego życia, ale ma być sporym udogodnieniem, jeżeli chodzi o korzystanie z naszego smartfonu.

Jak działa Asystent Google? Wystarczy powiedzieć „OK, Google” lub dłużej przytrzymać przycisk ekranu głównego, aby aktywować usługę – wówczas można zacząć zadawać pytania lub wydawać polecenia.

Asystent Google może nam powiedzieć na przykład, czy będziemy potrzebować parasola wybierając się do pracy, pomoże znaleźć restaurację czy przypomni o zakupach. Oficjalny blog Google Polska podpowiada, jak można korzystać z Asystenta rano, przed wyjściem z domu:

  1. OK Google, czy dzisiaj będzie padało?
  2. OK Google, ile dziś będzie stopni?
  3. OK Google, jakie mam spotkania na dziś?

Albo podczas prowadzenia samochodu:

  • OK Google, napisz Kubie, że spóźnię się 5 minut.
  • OK Google, wyślij WhatsApp do mamy.
  • OK Google, wyznacz najszybszą trasę do pracy.

Albo po wyjściu z pracy: OK Google, co dziś grają w kinie?

  • OK Google, przypomnij mi, żeby kupić bilety do kina dzisiaj o 19:00.
  • OK Google, pokaż włoskie restauracje w okolicy.
  • OK Google, wyznacz trasę do domu.
  • OK Google, pokaż trasę autobusem na ulicę Świętokrzyską.

A co z wieczorem? Proszę bardzo, oto kilka następnych podpowiedzi od Google:

  • OK Google, ustaw minutnik „pieczenie chleba” na 40 minut.
  • OK Google, włącz jazz na YouTube.
  • OK Google, obudź mnie jutro o 7:00.

Co ciekawe, Asystent Google zna elementy polskiej popkultury i nasze zwyczaje. Wie, kto napisał „Pana Tadeusza”, zna klasykę polskiego kina czy sławne cytaty, może też powiedzieć ciekawostkę o Polsce.

Asystent Google - jak korzystać. Wymagania systemowe

Możliwości Asystenta Google:

  • pogoda - informacje pogodowe
  • zegar - ustawianie licznika czasu, alarmów
  • śmieszne sztuczki - zabawianie użytkownika
  • rozmowy - dzwonienie przy wykorzystaniu głosu
  • wyszukiwarka Google - głosowe wyszukiwanie
  • mapy Google - nawigacja za pomocą głosu
  • najlepsze suchary - dowcipy od Asystenta
  • SMSy - funkcja dyktowania
  • przeliczanie jednostek - waluty i jednostki ze świata
  • tłumaczenia
  • wartości odżywcze - np. ile jest witaminy C w pomarańczy?
  • repertuar i godziny seansów filmowych
  • Gmail - dyktowanie maili
  • mój dzień - szybki przegląd kalendarza z Asystentem Google
  • Chromecast - sterowanie urządzeniami
  • aktualności giełdowe
Google ma wiele oblicz. Jest źródłem odpowiedzi na niemalże wszystkie pytania. Urósł w naszych oczach, stając się kimś bliskim - wszak nie każdego wypada o wszystko pytać. On zdaje się nie mieć z tym problemu. Niektórzy określają go nawet mianem "wujka Google". Skrywa on jednak w sobie wiele tajemnic, które nie wszystkim są znane. Oto 10 z nich. Sprawdź, czy je znasz.

TOP 10 Google TRIKÓW: Wpisz w Google i obserwuj, co się stanie

Actions on Google - asystent dla firm

Razem z Asystentem Google w polskiej wersji językowej startuje w naszym kraju platforma Actions on Google, który zawiera wskazówki mające pomóc firmom w tworzeniu własnych asystentów. Ma być to pomocne w kontakcie z klientem.

Apple ma swoją asystentkę - Siri

Asystent Google nie jest jedynym istniejącym asystentem tego typu. Od lat na rynku funkcjonuje bowiem asystentka firmy Apple - Siri. Można ją poprosić o wysłanie wiadomości, odtworzenie ulubionego programu TV na urządzeniu Apple TV lub rozpoczęcie treningu na zegarku Apple Watch. W samym telefonie to również możliwość dzwonienia, pisania SMS-ów, włączania niektórych aplikacji, stron internetowych czy nawigacji GPS. Siri można poprosić niemal o wszystko.

Jak to działa? Wystarczy powiedzieć "Hey Siri", poczekać na sygnał dźwiękowy i powiedzieć, czego potrzebujemy, np. zapytać o pogodę. Ważne jest, by nie mieć włączonej funkcji oszczędzania baterii. Jeśli funkcja ta będzie włączona, Siri nie zareaguje na nasze wezwanie.

Podstawowa różnica między Asystentem Google a Siri jest prosta: język. W przypadku asystentki Apple, prośby do Siri kierować można wyłącznie w języku angielskim, co dla Polaków może być sporym utrudnieniem: telefon nie odsłucha poprawnie wypowiedzianych przez nas polskich słów lub choćby skomplikowanych imion (np. gdy poprosimy Siri o zadzwonienie do konkretnej osoby), o pisaniu wiadomości po polsku nawet nie wspominając.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Asystent Google: Jak działa? Sprawdź, co potrafi Asystent Google i do czego się przydaje - Dziennik Zachodni

Komentarze 203

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wszystko to lipa, bo smartfon musi być cały czas online z netem. Inaczej Ok Google nic nie potrafi i nic nie mówi. Nie mówiąc o tym, ze co chwilę aplikacja się psuje.
r
rem
a po co? Siri nie wystarcza?
t
tyhtyh
hthtryhgt
Y
Yogi
Nie wiem jakim cudem gazety piszą o asystencie 3 tygodnie po wydaniu. Ludzie 25-27 większość osób to dostała i każdy dostał powiadomienie wraz z instrukcją jak tego się używa. Rozumialbym jak by to było napisane 27-28 stycznia ale 16 luty to trochę przesada.
Ł
Łukasz
Gdyby można było wzbudzać telefon głosem to ok, ale tak nie jest więc do czego się przydaje ano do niczego. Fajny artykuł nic nie wnosi może tylko liczba wyświetleń się liczy bo kasa musi się zgadzać.
A
Ania
Jak to zrobić, żeby asystent ,,przeczytał'' mi znalezione w internecie informacje? Chciałbym np. lepiąc pierogi posłuchać życiorysu Mickiewicza z Wikipedii, albo dowiedzieć się jakie imprezy będą w weekend w mojej okolicy. Samo pokazanie mi stron to za mało, gdy mam ręce całe w cieście.
C
Cpt. Saavik
Potrafi wiele zbędnych rzeczy. Żeby mógł coś pożytecznego trzeba go odblokować. A wtedy mogę się obejść bez niego.
N
Nie
Scam kłórwa
R
RadoX
Wystarczy,że naciśniesz klawisz domowy w swoim telefonie lub poprzez komende ok Google jeżeli nauczyłaś asystenta aby rozpoznał twój głos
p
paulo
inwigilacja w pelnej odslonie. orwell
j
julka
czy pan może mi pomoc
j
julka
jak to włączyć
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu ASYSTENT GOOGLE Polska - Hasło OK, GOOGLE zmieni twoje życie. Co potrafi Asystent Google? Wiele |4 lutego 2019|
M
Maciek
Na telefonie działa zacnie, czekam na wersję PC-tową która zapełni dziurę po Cortanie na którą czekamy już DŁUGIE LATA...
K
Koiiiin
Byłbym niezmiernie wdzięczny gdyby można było asystenta usunąć...
Wróć na i.pl Portal i.pl