Artur Dunin: Prywatyzacja Polskiego Cukru się uda

Ewelina Nowakowska
Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
Z posłem Platformy Obywatelskiej Arturem Duninem rozmawia Ewelina Nowakowska.

Jak ocenia Pan sposób przygotowania prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej SA przez resort skarbu?
Prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej SA w systemie plantatorsko-pracowniczym jest dobrym rozwiązaniem - zarówno dla Skarbu Państwa w sensie procesu i zmian przekształceń własnościowych, jak i dla potencjalnych przyszłych inwestorów - plantatorów oraz pracowników. Do zakupu akcji Krajowej Spółki Cukrowej ma prawo ok. 18 tys. osób. Ministerstwo Skarbu Państwa wystawi do sprzedaży 480 mln akcji. Ponadto MSP posiada deklarację, że pracownicy oraz plantatorzy mają środki, które pozwolą im zaangażować się w tę prywatyzację. Model ten jest właściwy, bowiem również zminimalizuje ryzyko wrogiego przejęcia spółki. Został wypracowany w trakcie licznych konsultacji społecznych ze stroną plantatorsko-pracowniczą spółki. To proces szczególnie monitorowany. Również po to, by został zabezpieczony przed nieprzyjaznymi działaniami. Wyrażam nadzieję, że uda się przeprowadzić prywatyzację zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm.

Jak dziś przebiega prywatyzacja KSC?
W trakcie procesu prywatyzacji otrzymywaliśmy niepokojące głosy, że zakup dużej liczby akcji może się odbywać przez podstawione osoby. Dlatego proces ten został wstrzymany przez resort skarbu na prośbę plantatorów i pracowników. Bardzo mocno włączyła się również Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na posiedzeniu której został przygotowany odpowiedni dezyderat do rządu wyrażający apel o wstrzymanie prywatyzacji. Obawy te były, jak się okazuje, uzasadnione. Kilka tygodni temu na posiedzeniu prezydium Komisji Rolnictwa zaproponowałem, byśmy jeszcze w tym roku udali się do cukrowni i bezpośrednio przyjrzeli się, jak wygląda praca w czasie kampanii cukrowniczej oraz jak przebiegają przygotowania do procesu prywatyzacji KSC SA. Prawdopodobnie w najbliższych dniach wraz z posłami odwiedzimy cukrownię w Kruszwicy.

W ocenie resortu model plantatorsko-pracowniczy jest idealny. Ale w ubiegłym miesiącu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi odrzuciła dezyderat dotyczący przyznawania akcji Krajowej Spółki Cukrowej SA byłym pracownikom i plantatorom, którzy w przeszłości dostarczali buraki cukrowe do spółki. Postulaty Podlaskiej Izby Rolniczej nie miały racji bytu?
Kilka tygodni temu Podlaska Izba Rolnicza próbowała na sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeforsować dezyderat, zgodnie z którym akcje mogliby nabywać także byli pracownicy KSC i plantatorzy. Postulat PIR pozbawiony był merytorycznego uzasadnienia, dlatego sam zgłosiłem wniosek o odrzucenie tego dezyderatu.

Do zakupu 480 milionów akcji Krajowej Spółki Cukrowej ma prawo około 18 tysięcy osób

Wnioskowaliście, że dezyderat ten jest niezgodny z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
Dezyderat zgłoszony przez PIR zakładał, że należy rozszerzyć pulę uprawnionych osób do nabycia akcji KSC o byłych pracowników i plantatorów, którzy już wcześniej otrzymali rekompensaty i odprawy. Wniosek ten według mnie był nieuzasadniony. Byli pracownicy i kooperanci otrzymali stosowną rekompensatę finansową, co wyczerpuje wszelkie roszczenia pod adresem spółki. Zgodnie z ustawą nie mogą zatem uczestniczyć w prywatyzacji. Ponadto ewentualne przyznanie tego prawa byłym pracownikom i kooperantom ponaddwukrotnie powiększyłoby grupę uprawnionych, co przyczyniłoby się do znacznego rozdrobnienia akcjonariatu.
Czy podziały w środowisku plantatorskim mogą utrudnić przebieg prywatyzacji?
Jeżeli nie będziemy burzyć i zmieniać obecnego systemu, to ta prywatyzacja zostanie sfinalizowana bardzo szybko. Każde nowe rozwiązanie może wstrzymać, a nawet zakończyć prywatyzację. Bardzo chciałbym, żeby znalazł się w końcu nowy właściciel Krajowej Spółki Cukrowej SA w postaci plantatorów i pracowników.

Pęknięcia w sprawie prywatyzacji są widoczne. I tu warto odnotować, że wspomniany już postulat uzyskał akceptację 12 posłów z Komisji Rolnictwa.
Ten dezyderat poparli koledzy z PiS. Pozostali parlamentarzyści głosowali za odrzuceniem wniosku.

Czyżby doraźne interesy polityczne przeważyły nad interesami polskiej gospodarki?
Nie chciałbym w to zagadnienie ubierać polityki. Opozycja szuka wyborców. Może szukają ich również wśród byłych plantatorów i pracowników KSC.

Czy możemy zatem mówić o poważnym rozdźwięku w Sejmie ws. prywatyzacji Polskiego Cukru?
Koledzy z SLD wstrzymali się od głosu. Z tego, co pamiętam, poseł z Ruchu Palikota nie był obecny na sali. Pozostali parlamentarzyści głosowali za odrzuceniem tego dezyderatu.

Czy podziela Pan obawy, że zbyt szybkie zniesienie regulacji rynku cukru w UE może zaszkodzić polskiemu cukrownictwu?
Jestem za utrzymaniem obecnych regulacji prawnych. Mam nadzieję, że nie dojdzie do zmian w temacie wspólnej polityki rolnej dotyczącej polskiego cukrownictwa. Każdy taki manewr nie byłby teraz korzystny dla Krajowej Spółki Cukrowej "Polski Cukier " SA.

Nasi plantatorzy powinni mieć czas na przygotowanie się do stawienia czoła zagranicznej konkurencji?
KSC "Polski Cukier" SA posiada 40 proc. polskiego rynku cukru i w ciągu swojej 10-letniej działalności udowodniła, że jest w stanie skutecznie konkurować na polskim i europejskim rynku cukru z potężnymi koncernami zagranicznymi.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dyzma
Tutaj przydałby się Nikoś Dyzma. On by wiedział co zrobić.
Dodaj ogłoszenie