Armia USA w Polsce. Premier Szydło na powitaniu wojsk amerykańskich w Żaganiu

Henryka Bednarska
Oficjalne powitanie wojsk amerykańskich w Żaganiu przez premier Beatę Szydło, 14 stycznia 2017 r.
Oficjalne powitanie wojsk amerykańskich w Żaganiu przez premier Beatę Szydło, 14 stycznia 2017 r. Mariusz Kapała
W sobotę, 14 stycznia, o godz. 14.00 premier Beata Szydło w obecności dowódców wojskowych oficjalnie powitała w Żaganiu amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygady Grupy Bojowej. Ale już od 12.00 na rynku trwa piknik "Bezpieczna Polska", który zakończy występ zespołu Pectus.

Godz. 14.50
Zakończyło się oficjalne powitanie żołnierzy amerykańskich. Na scenie najpiękniejsze piosenki wojskowe zaśpiewa Estrada Czarnej Dywizji.

Zobacz: Premier Beata Szydło i minister Antoni Macierewicz wśród mieszkańców Żagania:

Co jeszcze czeka mieszkańców Żagania i gości?
15.20-15.50 odbędzie się prezentacja spotów reklamujących wspólne szkolenia żołnierzy 11 LDKPanc. i Armii Amerykańskiej – rozmowy, wywiady z żołnierzami polskimi i amerykańskimi.
O 15.30 zapraszamy na koncert gwiazdy – wystąpi zespół Pectus.
16.40-16.50 prezentacja spotów reklamujących wspólne szkolenia żołnierzy, 16.50-17.00 zakończenie imprezy z udziałem władz miasta i Czarnej Dywizji.

Godz. 14.25
- Witamy was serdecznie tu na Ziemi Piastowskiej, witamy Was w całej Polsce. Czekaliśmy na was długo, czekaliśmy na was dziesiątki lat. Często mając poczucie osamotnienia, często mając poczucie, że się na Was już nie doczekamy, często mając poczucie, że jesteśmy jedynymi, którzy bronią cywilizacji od zagrożeń ze Wschodu. Dzisiaj jest dobry dzień, jest dzień w którym nadzieje się ziściły. Ale trzeba pamiętać, że były one okupione ciężką pracą i dużym wysiłkiem - mówił minister Antoni Macierewicz. - Razem bronimy niepodległości wschodniej flanki NATO, niepodległości Europy - podkreślił.

Godz. 14.18- Dzisiaj w Polsce są już nie setki, ale tysiące amerykańskich żołnierzy. Polska to ważny sojusznik Ameryki. Polska będzie zawsze razem z Ameryką broniła wolności - mówił ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

14.10Następnie głos zabrała Beata Szydło. - Cieszymy się, że jesteśmy razem z nami - mówiła zwracając się do żołnierzy amerykańskich.
- Rząd dopełnił dziś swojego zobowiązania wobec Polaków. które podjął w trosce o bezpieczeństwo Polaków. To wielki dzień, kiedy możemy na polskiej ziemi, tutaj w Żaganiu, powitać reprezentantów najlepszej armii świata.
- Dla polskiego rządu bezpieczeństwo ojczyzny, Polaków jest kwestią nadrzędną - podkreśliła premier. Zapewniła że rząd zrobi wszystko, aby obywatele czuli się bezpieczni.

Powitanie wojsk amerykańskich w Żaganiu
Oficjalne powitanie wojsk amerykańskich w Żaganiu przez premier Beatę Szydło, 14 stycznia 2017 r. Mariusz Kapała
Premier Beata Szydło
Minister obrony Antoni Macierewicz, premier Beata Szydło i Generał dywizji Jarosław Mika Mariusz Kapała / GL

Godz. 14.02
Na scenie są już najważniejsi goście, z premier Beatą Szydło na czele. Orkiestry grają hymny obu państw.
Jako pierwszy głos zabrał gen. dywizji Jarosław Mika. Powitał wszystkich dostojnych gości, mieszkańców, a w szczególności żołnierzy amerykańskich.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ NA FACEBOOKU
Godz. 13.42Trwają przygotowania do oficjalnego powitania. Z głośników płyną właśnie informacje w języku polskim i angielskim, kto będzie uczestniczył w ceremonii powitania. Weźmie w nich udział m.in. generał Frederick Hodges, dowódca wojsk USA w Europie.

Godz. 13.30Właśnie przybyła grupa amerykańskich żołnierzy, która za chwilę się ustawi się na placu.

Powitanie wojsk amerykańskich w Żaganiu
Oficjalne powitanie wojsk amerykańskich w Żaganiu przez premier Beatę Szydło, 14 stycznia 2017 r. Mariusz Kapała

Godz. 13.28Na placu Gen. Maczka, gdzie odbędzie się oficjalne powitanie wojsk przez premier Beatę Szydło, wszyscy w pełnej gotowości. Za taśmą ochronną, pilnowaną przez żandarmerię wojskową, stoją mieszkańcy miasta. Jest dużo młodzieży uczącej się w klasach wojskowych. Na placu roi sę od mundurów.
Jak dowiedzieliśmy się minister Antoni Macierewicz ma przyjechać o 13.50, a o 14.00 pojawi się premier Beata Szydło. Przygotowano tutaj miniscenę udekorowaną polskimi i amerykańskimi flagami.

Godz. 13.03
Zgromadzeni przy scenie mogą teraz posłuchać o historii pancernej grupy bojowej. Dodajmy, że dzisiaj tę historię bardzo szczegółowo prezentujemy w dzisiejszej „GL”.

Godz. 12.53Właśnie na scenie zakończył się występ dzieci z sekcji wokalnej Czarnej Dywizji.

Godz.12.47Wyjątkowo chętnie Amerykanie pozują do zdjęć, pojedynczo i całymi grupami. Nikt nie ma problemu żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Są na każde zawołanie.

Powitanie wojsk amerykańskich w Żaganiu
Oficjalne powitanie wojsk amerykańskich w Żaganiu przez premier Beatę Szydło, 14 stycznia 2017 r. Mariusz Kapała

Godz.12.44Na placu Żaganiu coraz więcej mieszkańców. Przeważają mężczyźni. Spotkaliśmy m.in. Krzysztofa Kalinę, którego synek Krystian z wielkim zainteresowaniem oglądał sprzęt.

- Nic dziwnego, jestem wojskowym. Byłem z Amerykanami w Warszawie na ćwiczeniach Anakonda, znam ich ich dobrze. To bardzo sympatyczni i mili ludzie. Świetni fachowcy i logistycy. - powiedział nam pan Krzysztof. A Krystian dodał z uśmiechem, że podoba mu się wszystko, co jest na placu.

Godz. 12.16
Mieszkańcy i wielu przyjezdnych m.in. ze Szczecina, Wrocławia i zielonej Górzy wspólnie fotografują się z amerykańskimi żołnierzami, wchodzą do wozów bojowych Bradley i tam poznają tajniki amerykańskiego sprzętu. Wojskowi zaprosili mieszkańców na grochówkę.

Godz. 12.00
Na scenie jest wojewoda Władysław Dajczak, burmistrz Daniel Marchewska, gen. dywizji Jarosław Mika i dowódca generalny wojsk RP Leszek Surawski.

- Jesteśmy w historycznym dla Polski momencie, bardzo cieszymy się, zę wojska USA po raz pierwszy stacjonują na wschód od Odry - powiedział wojewoda.

Uroczystość transmituje TVP. Można ją oglądać na żywo na telebimach w miastach wojewódzkich.

Godz. 11.45
Na 15 minut przed rozpoczęciem pikniku wojskowego w Żaganiu na placu przy rynku kręci się kilkadziesiąt osób. Wokół rynku ustawiony jest sprzęt wojskowy, m.in: transportety opancerzone Rosomak, wóz piechoty Bradley, czołg Leopard, haubica Dana, wyrzutnia Langusta.

Niektórzy mieszkańcy przyjechali lub specjalnie, inni z lekkim zdziwieniem spoglądają na wojskowy sprzęt.

- Oczywiście, to historyczna chwila. Żagań to dla Amerykanów zamarłe miasto., które dzięki nim może się rozwinąć - powiedział nam Adam Sobieraj z Ruszowa pod Żaganiem i dodał: żaden inny minister nie zrobił tyle, co Macierewicz.

Z kolei Grażyna Piękosz powiedziała, że z pewnością przyjdzie na uroczystości i szybko pobiegła z zakupami do domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 54

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
esp
W dniu 16.01.2017 o 09:38, kosztorysowy napisał:

To dlaczego USA placilo i PLACI do dzisiaj za pobyt amerykanskiej armii w bazach wojskowych na terenie Niemiec, Japoni i innych krajow ?

Owszem,koszty pobytu wojsk USA w bazach stałych są pokrywane z amerykańskiego budżetu. Natomiast w Polsce będzie 5 miejsc stacjonowania sprzętu ale nie będą miały one statusu baz stałych. Dopiero od 2018 roku USA pokryją koszty funkcjonowania jednej swojej,niestałej bazy w Redzikowie /obsadzonej przez 150-200 osób personelu/. Ma to związek z budową tam elementów tarczy antyrakietowej.

Stałych baz amerykańskich w Polsce nie będzie.

Bazy w Niemczech czy w Japonii, to są molochy, w których prócz żołnierzy są także ich rodziny. Dlatego USA opłacają koszty. W Polsce nie przewiduje się zamieszkania rodzin żołnierzy.

!
Po krzyżackich, austriackich, niemieckich i ruskich, kolejni amerykańscy US okupanci Polski.
To wielki sukces? - mniejsze zło, niż bezbronność! i przy okazji zhańbienie się wprowadzaniem US najemników do Ojczyzny i darmowe, dekado-letnie oddanie eksterytorialnych enklaw Polskiej Ziemi US okupantom pod bazy.
Tradycyjna staropolska głupota Polski nie zginęła, kiedy my żyjemy...
k
kosztorysowy
W dniu 15.01.2017 o 12:28, esp napisał:

Niestety,nie płaci. Koszty ich pobytu w całości pokrywa polski podatnik z budżetu centralnego. 

To dlaczego USA placilo i PLACI do dzisiaj za pobyt amerykanskiej armii w bazach wojskowych na terenie Niemiec, Japoni i innych krajow ?

Z
Zakuta pała.
Masz rację idioci sami się wytłuką, a ty żywcem do Nieba pójdziesz i już teraz myśl, co będziesz miał tam do powiedzenia!
&
Bardzo smutne. Zdrajcy daja w lapy okupanta nasz kraj i przyjmuja go z kwiatami a ludzie mra z glodu, z mrozu...
Nastepny rozbior Polski. USA opiekuja sie nami jak Ukraina i co ? rozlew krwi. To samo czeka Polske.
R
Ronin
To nie było pikniku country z mrożonymi hamburgerami ?
G
Gość
Jak również będzie stosownie procentowało dla mamy i jej chłopca
m
masz zakutą palę
w chełm, jak 1/4 ludu na ziemi pozostanie to będzie 99% mniej idiotów takich jak ty, tylko czekać na to.
G
Gość
jak popędzili kota zasrancenom kodziarskim.
t
twoj donek blyszczy
hahahahahahahaha
h
hanysie
zaraz zamelduje sie u pani Ogorek
l
lachociagu prusacki ?
wez ty sie tepaku za gramatyke, albo po niemiecku wal.
s
slawa
58 protestowalo, a ilu glosowalo? Moze ci pozostali, x, glosowali, zeby Rosjanie przyjechali i dalej w niewoli nas trzymali?
k
kasienka
kradniemy bez faktur
Na agenta Macierewicza Putin może zawsze liczyć
Wróć na i.pl Portal i.pl