reklama

Argentyńczyk Luis Moreno-Ocampo pomoże sprowadzić wrak tupolewa do Polski

Jakub Oworuszko AIPZaktualizowano 
Hamza Turkia/Xinhua/Photoshot/REPORTER
Polski rząd wynajął byłego głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Luisa Moreno-Ocampo, aby pomógł sprowadzić do Polski szczątki prezydenckiego tupolewa – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak przyznaje w rozmowie z „DGP” Luis Moreno-Ocampo, o pomoc poprosił go polski rząd, a konkretnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Zostałem poproszony, by w oparciu o prawo międzynarodowe i moje doświadczenie w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych wziąć udział w procesie zmierzającym do odzyskania wraku polskiego samolotu z Rosji – wyjaśnia i zaznacza, że „najważniejsza jest prawda”, a jego rola w sprawie odzyskania wraku ma być ekspercka.

- Jako szef Międzynarodowego Trybunału Karnego miałem do czynienia z różnymi liderami, z wieloma prezydentami – wyjaśnia Moreno-Ocampo.

Czytaj także: Czy przetarg na remont Tu-154M w 2009 r. był ustawiony?

- Jednak zasadniczą kwestią we wszystkich tych sprawach zawsze była prawda. Zajmowałem się przecież m.in. sprawą ludobójstwa w Darfurze, prowadziłem dochodzenie w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych zarówno przez libijskie siły bezpieczeństwa lojalne wobec przywódcy Muammara Kaddafiego, jak i opozycję do rządu Kaddafiego, złożyłem wniosek do MTK, aby wydać nakaz aresztowania Kaddafiego, jego syna Sajfa al-Islama oraz szefa wywiadu Abdullaha Senussiego za zbrodnie przeciwko ludzkości. Byłem zaangażowany w sprawę konfliktu w Gruzji w 2008 r., a więc sprawy Rosji leżały też w obszarze moich działań – podkreśla.

Pierwszą rzeczą jaką ma zrobić Argentyńczyk jest odsłuchanie ostatniej godziny rozmów z kokpitu tupolewa. - O ile wiem, to istnieją i funkcjonują, różne wersje rozmów z kabiny pilotów rządowego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Trzeba przeprowadzić analizę naukową nagrania, ustalić, do czego faktycznie doszło, kto co mówił, czy rzeczywiście ktoś wchodził, czy nie – tłumaczy.

Czytaj także: Brytyjczycy zbadają szczątki Tu-154M. Poszukają śladów materiałów wybuchowych

Luis Moreno-Ocampo na co dzień mieszkam w Nowym Jorku i wykłada na Harvardzie. Media okrzyknęły go Oskarżycielem świata, gdy w przeszłości stawiał zarzuty najgroźniejszym dyktatorom.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Odpalamy TVPIS a tu ziemiec z odpowiednią modulacją głosu intonuje zachwyty na rzecz prezesa czerpiąc inspiracje z północnokoreańskich spikerów.
TVN i Polsatu nie ma bo wyleciały z multipleksu.
No to włączamy TRWAM a tam program „polski punkt widzenia” i zachwyty dziennikarza w sutannie i gościa specjalnego, jak zawsze z PIS, nad wygranym referendum nad POLEXITEM.
Jeszcze przerzucam kanał na TV Republika a tam dyskusja z udziałem braci Karnowskich, Gmyza, Semki i Lisickiego. Nudy na pudy, wszyscy się ze sobą we wszystkim zgadzają.
Chwytam za czasopisma, biorę do rzeczy, na okładce prezes i tytuł „bohater roku”, biorę w „w sieci” również prezes i tytuł „patriota roku”.
Nie trzeba nawet zaglądać do środka, wystarczą okładki.
Na szczęście od pary miesięcy nadaje znów Radio Wolna Europa.
Skubani zakłócają ale coś tam można usłyszeć co tam nadają w wolnym świecie.

c
ciekawe kto zaplaci????

bo Putin juz ze strachu robi w gacie !!! bo Antek zuch wypowie mu wojne!!! A ile rzad mo dugo w EU??? tak sie pytom.!

r
rebeliant

wrak jest wykorzystywany przez PiS do gry politycznej i ruski dobrze robi ze go nie oddaje!?.

m
mam propozycję

w dz jest wielu dziennikarzy śledczych, no nie ale one ino znajdujom
naturszczyków co culajom kolbami ło dzrwi ...

n
najlepsze foto poslijcie

do Niemiec

Zadam pytanie zagadkę "Po wodzie pływa i kaczka się nazywa"

Oczywiście dziennikarska - niegdyś wypominano DZ że na się zająć regionem

teraz to trudne więc medialność przykryła skrzydła ?

o
ość

Kurdupel rządzi od półtora roku - i jak efekty?
Dużo wraku odzyskał?

H
Hehe

Jesteśmy spokojni, że komisje smoleńskie chuuuja ustalą, bo wszystko już dawno ustalono, tzn. średniej klasy pilot uległ naciskom i próbował lądować we mgle.
Doskonale wiadomo, że wszystkie pisowskie wersje przeczą dowodom, zdrowemu rozsądkowi i nawet samym sobie.

g
gość

Rząd "marnuje podatkowe pieniądze"!

Nie to, co Tusk, któremu nie był potrzebny jakiś "szmelc", w niczym nieprzypominający dawnego TU-154 M, który przestał być "potrzebny", bo kto by to... pozbierał z wysypiska, niepodobnego do ŻADNEGO wrakowiska? Tego nie dało się wykorzystać nawet do badań, bo: jak tu odróżnić rozkładające się leśne rumowisko od pozostałości po wybuchu, gdy wszystko razem się "zespoliło"?

JEDNO i DRUGIE TAK SAMO... ŚMIERDZI!

g
gość

Po co ten "pośpiech"? Rosja dopiero SIEDEM LAT "bada i bada" i nie wiadomo czy skończy, zanim resztki "wraka", niepotrzebnego polskim Laskom i Millerom, się rozsypią pod wpływem czynników atmosferycznych!

Nie to, co podkomisja smoleńska, która już analizuje i bada, DOSTĘPNE DZIŚ dowody, dłużej niż... ISTNIEJE! Nie dłużej? Podobno ona bada już PÓŁTORA ROKU czyli dłużej, niż obecnie rządzący rząd rządzi! A ILE to MIESIĘCY ten rząd istnieje? A to "opieszalcy" z tej podkomisji! Takie ODKRYTE "odkrycia" przedstawiają media, ZACHWYCONE wynikami "badań" BEZ BADANIA, czego dokonały, TYLKO, dwie komisje: Millera i Laska! Ciekawe, że "uwinęły się" z tym zanim Rosja mogła im dostarczyć OSTATECZNĄ ŚCIĄGĘ... Jaki ostateczny wynik odkryje Rosja? A co z tym zrobią polscy... ściągacze?

,,,

,,,

z
z resztą,

chuj im wszystkim w dupę.

H
Hahahahahaha!

Hahahahahaha!

z
zak1953

dotąd nie wykazał się skutecznością w prowadzonych sprawach. O oddaniu wraku będzie mowa dopiero po zakończeniu polskiego śledztwa. Dopóki Polacy zgłaszają rozmaite zarzuty i koncepcje, Rosjanie zechcą trzymać wrak, aby móc ewentualnie sprawdzić ich zasadność. Rząd nadal marnuje podatkowe pieniądze.

t
ten

facio z kosmosu najpierw załatwi świrowi ancla w Toszku to uwierzę a w sumie to po co nam ten złom ?

s
szatan

WOŁODIA NIE ODDAJ TYM IDIOTOM ZAMULONYM Z pisiu WRAKU TYLKO W MORDĘ IM DAĆ OSZUSTOM -=-=- MORDERCA JEST NA MIEJSCU W KRAJU BRAĆ GO ZANIM WYKITUJE .,.,

Dodaj ogłoszenie