Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Marek Jędraszewski zastąpił kard. Stanisława Dziwisza. Przyjaciel Jana Pawła II emerytem

Grażyna Starzak
Kard. Stanisław Dziwisz pozostanie na emeryturze w Krakowie
Kard. Stanisław Dziwisz pozostanie na emeryturze w Krakowie fot. Andrzej Banaś
Kościół. Kardynała Dziwisza zastąpi metropolita łódzki, abp Marek Jędraszewski. Przez wiele lat to stanowisko obejmowali krakowscy duchowni.

Decyzja papieża Franciszka miała być „dużym zaskoczeniem”. I była. Nie tylko dla zebranych w krakowskiej kurii dziennikarzy, ale również dla wielu pracowników tej instytucji. Z pewnego źródła wiemy też, że sam zainteresowany, czyli abp Marek Jędraszewski, o decyzji papieża dowiedział się zaledwie 10 dni temu…

To zapewne dlatego wśród duchownych, których wymieniano jako potencjalnych następców kard. Stanisława Dziwisza, nazwisko abp. Jędraszewskiego pojawiło się dopiero wczoraj. Częściej wymieniano kard. Stanisława Ryłkę z Watykanu (w imieniu papieża czuwał nad ŚDM), krakowskiego biskupa pomocniczego Grzegorza Rysia, a także biskupa polowego WP Józefa Guzdka.

Autor: Oskar Nowak

Kiedy wczoraj podawaliśmy jego nazwisko na stronie internetowej „Dziennika”, sami nie wierzyliśmy, że to może być prawda. Po pierwsze dlatego, że do tej pory tak ważny urząd w polskim Kościele, w tak znaczącej archidiecezji, obejmowali duchowni związani z Krakowem i ziemią krakowską. Po drugie, papież Franciszek do tej pory konsekwentnie odmładzał polski Kościół, mianując coraz młodszych duchownych biskupami i ordynariuszami diecezji. Poza tym sądzono, że nowym metropolitą zostanie hierarcha, który ma wizję Kościoła bliską tej, jaką prezentuje papież Franciszek, Kościoła bardziej otwartego, mniej ortodoksyjnego. Tymczasem abp Jędraszewski nie uchodzi za liberała. Uważany jest za zwolennika Radia Maryja.

- Nominacja jest osobistą decyzją papieża - podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik episkopatu. - Arcybiskup Marek Jędraszewski to wybitny intelektualista, autor wielu nagradzanych książek. To także duszpasterz młodzieży akademickiej - dodaje ksiądz rzecznik. Z kolei zdaniem naszego informatora z Watykanu, „można przypuszczać”, iż tę kandydaturę zasugerował Franciszkowi papieski jałmużnik - abp Konrad Krajewski, z którego zdaniem w wielu sprawach Ojciec Święty bardzo się liczy. - Wiadomo, że abp Krajewski pochodzi z diecezji łódzkiej. Być może ma zamiar tam wrócić na opuszczone miejsce… - sugeruje nasz rozmówca.

Decyzję papieża Franciszka ogłosił wczoraj przechodzący na emeryturę kard. Stanisław Dziwisz. Był wyraźnie wzruszony, gdy wspomniał, że 11 lat pasterzował w archidiecezji krakowskiej. - Przyszedł czas na zmianę. Witamy nowego arcypasterza. Zapewniamy go o oddaniu całego prezbiterium i ludu Bożego. Modlimy się o Boże błogosławieństwo w nowej misji - mówił kard. Dziwisz. Jednocześnie poinformował, że do czasu kanoniczego objęcia rządów przez abp. Jędraszew-skiego będzie administratorem archidiecezji krakowskiej.

Boża pomoc na pewno będzie potrzebna nowemu metropolicie. Przychodzi bowiem do zupełnie nowego dla siebie środowiska. Pytani wczoraj o arcybiskupa Jędraszewskiego pracownicy krakowskiej kurii rozkładali bezradnie ręce, dając do zrozumienia, że wiedzą na jego temat tyle co my.

Kim jest nowy krakowski metropolita? Arcybiskup Marek Jędraszewski ma 67 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w maju 1973 r., a święcenie biskupie w czerwcu 1997 r. Od 2012 roku pełnił funkcję arcybiskupa metropolity łódzkiego, wcześniej przez pięć lat był biskupem pomocniczym w Poznaniu, skąd pochodzi. Od 2014 r. piastuje funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jest filozofem i teologiem. W 1991 r. uzyskał habilitację z filozofii, w 2002 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. Uchodzi za jednego z najbardziej wyrazistych polskich hierarchów. Zasłynął zdecydowanymi wypowiedziami m.in. przeciwko tzw. czarnym protestom, mówiąc, że „są przerażającą współczesną manifestacją cywilizacji śmierci” czy na temat katastrofy smoleńskiej: „Kłamstwo smoleńskie wciąż trwa”. Jest też zdeklarowanym przeciwnikiem ideologii gender i metody in vitro. Wypowiada się na ten temat m.in. w czasie tzw. „Dialogów w katedrze”, comiesięcznych spotkań z wiernymi z diecezji łódzkiej, w trakcie których przedstawia spojrzenie Kościoła katolickiego na aktualne i kontrowersyjne tematy.

Nowy metropolita krakowski musi objąć swój urząd w ciągu dwóch miesięcy od dnia mianowania. Za kilka dni ma przyjechać do Krakowa, by spotkać się z kard. Stanisławem Dziwiszem. Odchodzący na emeryturę metropolita powiedział wczoraj, że nie zamierza opuszczać Krakowa. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, zamieszka przy ulicy Kanoniczej, w kamienicy należącej do krakowskiej kurii. Podobnie jak jego poprzednik - nieżyjący dziś kard. Franciszek Macharski - będzie piastował funkcję kardynała seniora, nadal pełniąc obowiązki duszpasterskie. Pracy zapewne będzie miał sporo, bo jest wszak inicjatorem i szefem Rady Patronów Centrum JPII „Nie lękajcie się”, które wciąż jeszcze jest w budowie.

***

Opinie o nowym metropolicie krakowskim

Ks. dr Stanisław Łucarz, jezuita, dyrektor Instytutu Filozofii w Akademii Ignatianum w Krakowie: - Nominacją papieża Franciszka zostałem całkowicie zaskoczony, podobnie jak chyba niemal wszyscy. Nie znam nikogo, kto wcześniej wymieniałby abp. Marka Jędraszewskiego jako przyszłego metropolitę krakowskiego.

Nominację odbieram bardzo pozytywnie. Mam jednak świadomość, że w Krakowie i poza nim nie będzie brakowało osób inaczej oceniających tę decyzję, a może nawet nieco nią wystraszonych.

Nie jest przecież tajemnicą kierunek myślenia i nauczania abp. Marka Jędraszewskiego jako biskupa łódzkiego i wiceprzewodniczącego Konfederacji Episkopatu Polski. Jest wyrazistym kapłanem, mającym zdecydowane poglądy na temat sytuacji w kraju czy wobec nowych, tzw. nowoczesnych, liberalnych prądów myślowych.

Artur Sporniak, kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”: - Należy uświadomić sobie, czym jest Kościół krakowski, a tym samym jakie wyzwania stawia on przed swoim arcypasterzem. To Kościół o wielkiej tradycji, wręcz przytłaczającej. Metropolitą był tutaj Karol Wojtyła, Franciszek Macharski czy Stanisław Dziwisz. Mam nadzieję, że abp Marek Jędraszewski będzie kontynuował dzieło poprzedników. Do nowej roli jest bardzo dobrze przygotowany. Ma długi staż biskupi, jest filozofem specjalizującym się w filozofii dialogu, a jej silny ośrodek znajduje się w Krakowie. Recenzentem jego pracy habilitacyjnej był ks. prof. Józef Tischner. O ile wiem, krakowski filozof wystawił jego pracy wysoką notę, a nowy metropolita nie krył uznania dla ks. Tischnera jako filozofa. Poprzez filozofię dialogu abp Jędraszewski ma związki z Krakowem.

Ks. dr Lucjan Bielas, duszpasterz akademicki studentów Uniwersytetu Jana Pawła II i jego wykładowca: - Nawet sekundy nie zastanawiałem się nad tym, kto zostanie nowym metropolitą krakowskim. Wychodzę z biznesowego założenia, że jeśli nie masz na coś wpływu, nie zajmuj się tym, bo marnujesz swój czas, swoje życie zamieniasz w bezsens. Wierzę, że to, co robi papież Franciszek, jest dobre i korzystne dla Kościoła, w tym krakowskiego. Nie mam cienia wątpliwości, że papież, wybierając abp. Marka Jędraszewskiego na metropolitę krakowskiego, działał pod wpływem łaski Bożej, Ducha Świętego.

Oczywiście, że dla Kościoła i jego wiernych szalenie ważna jest osobowość biskupa, bo przecież to on wyznaczy kierunek, w którym pójdzie diecezja. Ufam, że nowy metropolita krakowski będzie wrażliwy m.in. na duszpasterstwo akademickie.

Prof. Krzysztof Ożóg, kierownik Zakładu Historii Polski Średniowiecznej UJ: - Przypadki przechodzenia z jednego biskupstwa na drugie mają wielowiekową tradycję. W 1392 r. papież Bonifacy IX na biskupstwo krakowskie mianował Maffiolusa de Lampuganno, duchownego z kurii rzymskiej. „Nie” tej kandydaturze powiedzieli jednak polscy królowie: Jadwiga i Jagiełło, a papież ustąpił. Biskupem krakowskim został wtedy duchowny wielkopolski - Piotr Wysz. De Lampuganno został natomiast biskupem płockim, choć cały czas przebywał w Rzymie. W 1412 r. biskup poznański Wojciech Jastrzębiec został przeniesiony na biskupstwo krakowskie. Praktyka taka jest dość powszechna w Kościele. Przypomnę, że kard. Kazimierz Nycz, zanim został metropolitą warszawskim, był biskupem pomocniczym w Krakowie, a potem diecezjalnym w Koszalinie.

Adam Szostkiewicz, dziennikarz „Polityki”: - Trzej poprzednicy abp. Marka Jędrasze-wskiego, kardynałowie Wojtyła, Macharski i Dziwisz, podtrzymywali w jakiś sposób linię otwartego Kościoła soborowego. Nowy metropolita nie dość, że nie ma żadnych bliższych związków z Kościołem krakowskim, to w Kościele w Polsce stoi na antypodach linii Macharskiego i Wojtyły, blisko związanych z środowiskami „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. Nie pojmuję, dlaczego Franciszek zgodził się, by następcą tych wielkich postaci został przedstawiciel katolicko-narodowej wojny kulturowej ze światem liberalnym.

Metropolita krakowski to jedna z centralnych postaci Kościoła, na dodatek następca św. Jana Pawła II. Kto nim jest, ma w Polsce wciąż wielkie symboliczne znaczenie. Decyzja Kurii Rzymskiej w tym sensie jest rozczarowaniem.

O. Krzysztof Mądel, jezuita, kapelan chorych w krakowskich szpitalach: - Słyszałem pogłoski, że nowym metropolitą krakowskim zostanie ktoś spoza diecezji, ale nie spodziewałem się, że będzie to abp Marek Jędraszewski. Z trudnej diecezji łódzkiej przechodzi do być może jeszcze bardziej wymagającej krakowskiej, a z pewnością najbardziej prestiżowej.

To kapłan mocno obecny w świecie nauki. Dlatego, na co liczę, zrobi wiele na rzecz ożywienia i współdziałania środowiska akademickiego i porozumienia między różnymi uczelniami i uczonymi o różnych światopoglądach. Do Krakowa przyjeżdżał już dawno, bo wykładał filozofię na PAT, w czasach, gdy pierwsze skrzypce grał tam znakomity tandem mądrych księży: Michał Heller i Józef Życiński. Mieszkał wtedy u nas, jezuitów. Radzę zaufać wyborowi papieża Franciszka.

Włodzimierz Knap

***

Cytaty nowego metropolity krakowskiego:

Abp Marek Jędraszewski o:

gender - To ideologia szalenie niebezpieczna, która prowadzi do śmierci cywilizacji. Mogę sobie łatwo wyobrazić, że za jakiś czas (...) nieliczni biali będą pokazywani innym rasom ludzkim tu, na terenie Europy, tak jak Indianie są pokazywani w rezerwatach.

katastrofie smoleńskiej - Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości.

O protestach kobiet- To, co się dzieje, te czarne marsze, są współczesną przerażającą manifestacją cywilizacji śmierci. Chce się dzisiaj bronić anty-ewangelii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest nowy metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski [CYTATY]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski