Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź gościem konferencji o godności człowieka. Pojawi się na niej również abp Jędraszewski

Tomasz Rozwadowski
Tomasz Rozwadowski
Przemysław Świderski
W najbliższy piątek i sobotę w Gdańsku odbędzie się konferencja „Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy“. Honorowymi gośćmi wydarzenia będą między innymi kontrowersyjni arcybiskupi - gdański i krakowski.

Konferencja „Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy” rozegra się w ważnych dla historii najnowszej miejscach - obrady odbędą się w historycznej Sali BHP na terenach postoczniowych, a rozpocznie ją msza w bazylice św. Brygidy. Liturgii przewodniczyć będzie arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, z kolei homilię wygłosi arcybiskup Marek Jędraszewski. Obaj hierarchowie wezmą udział także w obradach.

Organizatorami są władze NSZZ Solidarność oraz Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności związane z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorzy otrzymali 82,2 tys. zł dotacji z Narodowego Centrum Kultury, czyli z budżetu państwa.

Konserwatywne skrzydło

Zaproszenie biskupów i obsadzenie ich w honorowych rolach było pomysłem przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy, który według związkowego informatora „Gazety Wyborczej” w wielu sprawach podziela zdanie Głódzia i Jędraszewskiego.

Obaj hierarchowie są głównymi postaciami konserwatywnego skrzydła polskiego episkopatu, obaj też słyną z aktywnego poparcia dla rządów Prawa i Sprawiedliwości i jego koalicjantów, czyli obozu „Dobrej Zmiany”. Ich wspólną cechą jest krytyka i brak popularności wśród części otwartych katolików oraz części społeczeństwa niezwiązanej z Kościołem rzymskokatolickim i PiS. Znani są także z postaw i zachowań odebranych przez część opinii publicznej jako mocno kontrowersyjne.

Arcybiskup gdański Sławoj Leszek Głódź był niedawno antybohaterem reportażu „Czarno na białym” w TVN, w którym ujawniono przypadki poniżania i mobbingowania przez niego podległych mu księży. W reportażu pojawiły się także zarzuty korupcyjne. Drugą głośną sprawą była ogłoszona przed miesiącem odmowa dochodzenia w sprawie zmarłego w 2010 r. prałata Henryka Jankowskiego, wieloletniego proboszcza wspomnianej już parafii św. Brygidy, legendarnego kapelana NSZZ Solidarność. Duchowny był oskarżany o czyny pedofilskie.

Arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski przed kilkoma miesiącami wzbudził falę krytyki słowami o „tęczowej zarazie” na temat społeczności LGBT. We wrześniu br. zwolnił zaś trzy niezamężne matki, pracownice biura prasowego archidiecezji.

W opinii krytyków obaj hierachowie zaproszeni przez związek zawodowy nie słyną z respektowania praw pracowniczych własnych podwładnych, duchownych czy świeckich.

Na prawo od ECS

Pozostałymi gośćmi honorowymi gdańskiej konferencji będą arcybiskup wrocławski Józef Kupny, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, oraz włoski konserwatywny polityk chadecki prof. Rocco Butglione, którego kandydatura na zastępcę przewodniczącego Komisji Europejskiej i komisarza do spraw sprawiedliwości została odrzucona ze względu na jego konserwatywne poglądy, m.in. dotyczące homoseksualizmu i roli kobiety w rodzinie.

Udział w konferencji wezmą także członkowie Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności z Polski, Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier i zaproszeni goście - obserwatorzy z Argentyny.

Konferencja odbędzie się w stoczniowej Sali BHP, czyli w tym samym miejscu, w którym w miniony wtorek Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, oraz Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, wręczyli nominacje 21 członkom rady, która będzie ciałem doradczym nowego Instytutu Dziedzictwa Solidarności. IDS jest powszechnie postrzegany jako prawicowo-konserwatywna przeciwwaga dla mieszczącego się kilkaset metrów od Sali BHP Europejskiego Centrum Solidarności, z którego współorganizacji władze NSZZ Solidarność wycofały się przed kilkoma miesiącami, odbierając także ECS prawo do używania logotypu Solidarności.

- Instytut Dziedzictwa Solidarności to instytucja absolutnie niezbędna do tego, żeby przypominać wielki, zwycięski ruch Solidarności, którego w obecnej Polsce nie pamięta się w takiej skali, w jakiej sobie życzymy - mówił podczas uroczystości Jarosław Sellin. I dodawał: - Będziemy wspierać jej pomysły i działania, bo Solidarność to wspaniała historia, o którą musimy dbać.

Roczny budżet Instytutu Dziedzictwa Solidarności wynosi 4 mln zł, czyli prawie dokładnie tyle, ile MKiDN zaoszczędziło, wycofując się z dotowania ECS.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl