Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ArcelorMittal chce zredukować emisję dwutlenku węgla w Europie o 35 proc. do 2030 roku. Pomoże reaktor jądrowy w Nowej Hucie?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Nowohucki kombinat
Nowohucki kombinat Joanna Urbaniec / Polska Press
- Podjęliśmy współpracę z Orlen Synthos Green Energy w celu analizy możliwości wykonania małego reaktora jądrowego na terenie naszych zakładów w Nowej Hucie, co może być wstępem do prac nad realizacją takiego projektu - poinformowali przedstawiciele największego producenta stali w Polsce: firmy ArcelorMittal Poland. Elektrownia mogłaby pomóc przedsiębiorstwu ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

ArcelorMittal Poland zaczęło współpracę z Orlenem

Małe reaktory jądrowe chce budować Orlen Synthos Green Energy. Wstępnie podano, że jeden mógłby powstać na terenie nowohuckiego kombinatu. Co na to ArcelorMittal Poland, właściciel krakowskiej huty?

Przedstawiciele firmy zapewniają, że są zdeterminowani, by zdekarbonizować produkcję stali, czyli maksymalnie ograniczyć emisję dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery, w czym reaktor może pomóc.

- Strategia ArcelorMittal zakłada redukcję emisji CO2 w Europie o 35 proc. do 2030 roku i osiągnięcie neutralności pod względem emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Nasz plan działania na najbliższe lata, który pozwoli to zrealizować, obejmuje technologię opartą m.in. na piecach elektrycznych. Będzie to skutkowało dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, a konkretnie na energię niskoemisyjną. Rozważamy kilka rozwiązań, umożliwiających pozyskanie takiej energii, w tym również mały reaktor jądrowy - informuje Marzena Rogozik z ArcelorMittal.

Przedsiębiorstwo podjęło już współpracę z Orlen Synthos Green Energy

- Celem jest analiza możliwości wykonania takiej instalacji na terenie kombinatu, co może być wstępem do prac nad realizacją takiego projektu. Trzeba jednak pamiętać, że do tego potrzebna jest współpraca wielu interesariuszy, w tym mieszkańców i władz miasta - mówi Marzena Rogozik.

ArcelorMittal chwali się jednocześnie, że oszczędza energię. W 2022 roku było to ponad 1500 MWh. Zakład zaoszczędził więc tyle energii, ile zużywa rocznie prawie 800 gospodarstw domowych nad Wisłą.

ArcelorMittal wyprodukował w ubiegłym roku blisko 3,5 mln stali.

Elektrownia atomowa na terenie kombinatu? To możliwe

- Budowa elektrowni jądrowej na terenie nowohuckiego kombinatu teoretycznie jest możliwa - mówił podczas spotkania "Atomowa Nowa Huta? Przyszłość modułowych reaktorów jądrowych" dr Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dyskusję na ten temat we wtorek 4 lipca w Domu Utopii na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie zorganizowała Koalicja Obywatelska.

Naukowiec dodał, że już dziś do kombinatu doprowadzone są różnego rodzaju kanały, którymi dostarczana jest woda. W przypadku elektrowni jest ona niezbędna m.in. do schładzania reaktora.

- Być może przedłużając te kanały, będzie można doprowadzić wodę również do elektrowni. Technicznie jest to wykonalne. Jednak by odpowiedzieć na wszystkie pytania w tej kwestii, musiałbym zapoznać się z dokładnymi analizami, jakie przeprowadziła spółka Orlen Synthos Green Energy, która ma budować w Polsce małe reaktory jądrowe - podkreślał dr Paweł Gajda.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska