Aparat bezlusterkowy – na jakiej zasadzie działa i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Materiał informacyjny
Na rynku fotograficznym znajdziemy już nie tylko zaawansowane lustrzanki i aparaty kompaktowe. Kilka lat temu dołączyły do nich bezlusterkowce, czyli sprzęt fotograficzny, który zdobywa coraz większą popularność. Charakteryzują się świetną jakością zdjęć i niewielkimi gabarytami. Na jakiej zatem zasadzie działają i na co zwrócić uwagę podczas zakupu bezlusterkowca?

Jaki aparat robi najlepsze zdjęcia?

Który rodzaj aparatów robi w takim razie najlepsze zdjęcia? Kiedyś znawcy tajników fotografii przyznaliby zgodnie, że najlepsze zdjęcia robi się lustrzankami. Obecnie odpowiedź na to pytanie nie jest już taka prosta. O ile aparat kompaktowy odpada w przedbiegach, o tyle bezlusterkowiec pnie się w rankingach na szczyt. Pierwsze modele na rynku kilka lat temu dalekie były od ideału. Obecnie sytuacja zmieniła się na tyle, że wielu profesjonalnych fotografów wykorzystuje aparaty bezlusterkowe w codziennej pracy.

Na początku najlepsi producenci sprzętu fotograficznego nie traktowali tematu aparatów bezlusterkowych poważnie. Z czasem segment ten stał się jednak na tyle interesujący, że zaczęli wykorzystywać swoje doświadczenie, by udoskonalić bezlusterkowce. Obecnie wielu czołowych producentów, takich jak Nikon, bardzo mocno inwestuje w tę kategorię. Ich nowoczesne aparaty bezlusterkowe z serii Z zostały wielokrotnie nagrodzone na wielu najważniejszych wydarzeniach fotograficznych. Są eleganckie, trwałe i wygodne, podobnie jak lustrzanki cyfrowe Nikon. Niebywałą zaletą jest jednak jest fakt, że wszystkie te cechy znajdziemy w sprzęcie o wyraźnie mniejszych gabarytach.

Dowiedz się więcej o aparatach bezlusterkowych Nikon serii Z: Więcej niż bezlusterkowiec - BEZLUSTERKOWY SYSTEM NIKON

Czym różni się bezlusterkowiec od lustrzanki?

Dzięki temu, że bezlusterkowce pozbawione są lustra, mają fizycznie mniejsze gabaryty. Producenci mogą zastosować ten sam rozmiar matrycy, ale zdecydowanie zmniejszyć gabaryty sprzętu. Nie różnią się natomiast rozmiary obiektywów - pełnoklatkowy bezluterskowiec będzie zbliżony do pełnoklatkowej lustrzanki. Różnicą jest jednak to, że aparaty bezlusterkowe nie mają klasycznego wizjera optycznego.

Z jednej strony bezlusterkowiec ma niewielkie rozmiary, z drugiej – robi bardzo dobre zdjęcia. Właśnie ta jakość łączy aparaty bezlusterkowe z lustrzankami. Wspólną cechą jest także możliwość wymiany obiektywu i zastosowania dodatkowych akcesoriów (np. lampy błyskowej). Zdania w kwestii tego, jaki aparat wybrać, są podzielone. Wielu profesjonalnych fotografów z przyjemnością zamienia lustrzanki na aparaty bezlusterkowe, głównie z powodu poręczności i wygody. Osoby, które dopiero wkraczają na ścieżkę zawodową, chętniej kupują jednak lustrzanki. Wszystko zależy więc od indywidualnych upodobań i budżetu, jakim dysponujemy.

Bezlusterkowiec – jak to dokładnie działa? Jakie są jego zalety?

Aparat bezlusterkowy, tak jak wspomnieliśmy, zajmuje miejsce pomiędzy lustrzankami a aparatami kompaktowymi. Bezlusterkowiec jest bowiem sprzętem cyfrowym z wymienną optyką, w którym, jak sama nazwa wskazuje, nie zastosowano lustra. Możemy podejrzeć obraz na ekranie LCD lub wizjerze elektronicznym (umożliwia to funkcja live view). Matryca cyfrowa umożliwia zapis zdjęć, pozwalając na podgląd obrazu widzianego przez obiektyw. Funkcja live view działa niezwykle płynnie, a co za tym idzie – możemy nakręcić lepsze ujęcia i wychwycić ewentualne błędy możliwe na zdjęciach, jeszcze przed ich wykonaniem.

Bezlusterkowiec - kompaktowy rozmiar, wyjątkowy design i zadziwiająca jakość zdjęć

Aparat bezlusterkowy w języku profesjonalnych fotografów nazywany się aparatem kompaktowym z wymienną optyką. I to zdecydowanie najczęściej doceniany zalety tego sprzętu – lekkość, poręczność i genialna jakość zdjęć. Dzięki nowoczesnym systemom aparat ten tylko nieznacznie ustępuje lustrzance. Plusem dla koneserów designu może okazać się też fakt, że niektóre modele będą wyglądały nieco bardziej vintage. Jeśli cenimy sobie ten styl, wiele bezlusterkowców będzie przypominać stary aparat dziadka.

Cicha praca aparatów bezlusterkowych

Kolejną cechą tego sprzętu, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że bardzo cicho pracują. W lustrzankach słychać głośny dźwięk poruszającego się lustra, w bezlusterkowcach nie będziemy mieli więcej tego problemu. Fakt ten może być pomocny, gdy często fotografujemy np. zwierzęta, które ten odgłos może płoszyć. Przyda się także w fotografii niemowląt, które mogą wybudzać się podczas serii zdjęć lustrzanką.

Bezlusterkowce zadziwiają prostotą

Warto zwrócić również na fakt, że aparaty bezlusterkowe są proste w użyciu dzięki swej budowie. Wyposażone są w ekran dotykowy i by móc robić piękne zdjęcia, wystarczy poznać kilka podstawowych funkcji. Zamiast spędzać długie miesiące lub lata na zgłębianiu każdej możliwej opcji i trybu profesjonalnej lustrzanki, możemy po prostu zacząć robić dobre fotografie. Nowoczesna technologia i nowatorskie rozwiązania, czynią bezlusterkowce najszybciej rozwijającym się segmentem w kategorii aparatów. Zyskują coraz większą liczbę zwolenników, którzy wymieniają na nie swoje lustrzanki.

Na co zwrócić uwagę kupując aparat bezlusterkowy?

Czytając opis tego sprzętu, możemy odnieść wrażenie, że cena aparatu będzie bardzo wysoka. Nic bardziej mylnego – bardzo dobry sprzęt możemy kupić w cenie amatorskiej lustrzanki. Stojąc jednak przed wyborem bezlusterkowca, powinniśmy zastanowić się także nad tym, do czego będziemy najczęściej wykorzystywać aparat. Jeśli będzie to wyłącznie sprzęt do robienia zdjęć – możemy wybierać spośród dostępnych na rynku modeli. Gdy chcemy nim również filmować, wtedy szczególną uwagę zwróćmy na parametry nagrywania.  W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy i jakie oczekiwania stawiamy, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka kwestii.

  • Stabilizacja obrazu: najlepszym rozwiązaniem jest zakup bezlusterkowca z wbudowaną stabilizacją, czyli tą w korpusie. Dzięki temu, możemy podłączyć dowolny obiektyw (bez stabilizacji lub z nią), nie tracąc parametrów sprzętu.
  • Cyfrowy wizjer: jeśli dysponujemy nieco większym budżetem, warto dopłacić za tę opcję. Ułatwi on kadrowanie, a jakość obrazu będzie zbliżona do wizjera optycznego w lustrzankach.
  • Rozmiar ekranu: im większy, tym lepszy, a wraz z rozmiarem zwiększa się także rozdzielczość. Warto wybierać te aparaty, które oferują wysokie parametry, zwiększy to jakość zdjęć. Na rynku znajdziemy ekrany o rozdzielczości nawet ponad 20-24 MP. Dodatkową zaletą będzie możliwość odchylania ekranu, ułatwi to użytkowanie aparatu.

Obiektyw i akcesoria: warto sprawdzić, jakie akcesoria będziemy mieli możliwość podłączyć w przyszłości do sprzętu. W zestawie podstawowym, zwłaszcza w przypadku tańszych modeli, nie liczmy na obiektywy i dodatkowe opcje najwyższej klasy. Znając nasze potrzeby wiemy, jakie akcesoria będziemy chcieli dołączyć do aparatu bezusterkowego. Jeśli dysponujemy nieco wyższym budżetem, możemy kupić lepszej jakości obiektyw w zestawie. Dzięki temu zapłacimy mniej, niż decydując się na niego przy kolejnym zakupie.

Dodaj ogłoszenie