Antycyklon nadciąga nad Wrocław. Rekordowo wysokie ciśnienie, trudny czas dla meteopatów [PROGNOZA POGODY]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
archiwum Polska Press
Mimo, że podwyższone ciśnienie mamy w Polsce od 25 lutego, od czwartku (17 marca) ma być jeszcze gorzej. Wszystko za sprawą zbliżającego się do nas antycyklonu (wyżu) Oliver. Wielu z nas może odczuć to na własnej skórze.

Wyż Oliver nadciągnie nad Polskę już od dzisiejszej nocy (z 16 na 17 marca). Przyniesie ze sobą bardzo wysokie ciśnienie. Dla Wrocławia będzie ono wynosić 1048 hPa. Jest to jednak pomiar zredukowany do poziomu morza. Nasze barometry wskażą około 1014 hPa. Z czego wynika ta różnica?

"Na każdej stacji jest mierzone ciśnienie, które redukuje się do poziomu morza specjalnymi wzorami. Trzeba uwzględnić przy tym m.in. temperaturę i wilgotność. Dzięki temu możemy porównać ciśnienie w całym kraju, a nawet na całym globie" - wyjaśnia rzecznik prasowy IMGW-PIB, Grzegorz Walijewski.

Najwyższe wartości ciśnienia będą notowane w piątek i sobotę (18 i 19 marca). Następnie nieco ono spadnie, chociaż mimo wszystko cały będzie relatywnie wysokie. Sytuacja utrzyma się nawet przez tydzień - do 25 marca (piątek).

Skutki wysokiego ciśnienia - gorsze samopoczucie, bóle głowy

Wyż mocno wpłynie na meteopatów. Mogą odczuwać nadmierną drażliwość, zmęczenie, poddenerwowanie a nawet ból. Szczególnie nieprzyjemnie reagować mogą osoby chorujące na migrenę.

Ciśnieniowe rekordy

Ciśnienie 1048 hPa, mimo że wysokie, nie jest rekordowe. Najwyższy zredukowany do poziomu morza pomiar ciśnienia dla Wrocławia wynosił 1050,7 hPa i został zanotowany 23 stycznia 2006 roku. W Polsce najwyższe zredukowane ciśnienie to 1054,4 hPa - zostało zarejestrowane w grudniu 1997 roku w Suwałkach. Natomiast światowy rekord wynosi 1094 hPa i został odnotowany w 2020 roku w Mongolii.

Wiosna we Wrocławiu!

Sam antycyklon, oprócz wyższego ciśnienia, przyniesie ze sobą poprawę pogody - będzie dużo słońca, mało chmur i wiatru. W najbliższych dniach temperatura będzie iście wiosenna. Dzisiaj (16 marca) wynosi 12 st. C, w nocy ze środy na czwartek spadnie do około -1 st. C. Następnie w czwartek (17 marca) wynosić ma 12 st. C, w nocy z czwartku na piątek prognozuje się około 0 st. C. W piątek w trakcie dnia będzie 9 st. C, w sobotę 8 st. C, w niedzielę 9 st. C. Przyszły tydzień zapowiada się jeszcze lepiej, bo termometry pokażą nam 15, a nawet 18 st. C.

Pył saharyjski dotarł do Polski

Pomimo zachęcającej do spacerów pogody, wychodząc z domu, warto zakładać maseczkę. Nad Europę przywiało bowiem pył saharyjski - piaski z Sahary zostały podniesione przez wiatr i wędrują nad całą Europą. Najgorzej pod tym względem wypada Hiszpania, gdzie meteorolodzy porównują tamtejsze niebo do tego występującego nad Marsem. Pył unosi się nad Francją oraz Niemcami i płynie do Polski - w środę (16 marca) rano dotarł już nad zachodnią i południowo-zachodnią część kraju. Pył znajduje się na wysokości od 1,5 do 5 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Niestety, na południe kontynentu przesunie się dopiero 18 marca. Do tego czasu możemy spodziewać się nawet opadów... piasku - samochody, ulice oraz chodniki mogą pokryć się pomarańczowym osadem.

"Taka sytuacja ma miejsce w Polsce co jakiś czas. Na pewno mniejsze zjawisko niż w Hiszpanii czy Francji, ale mimo wszystko u nas występuje. Szczególnie zdziwić mogą się osoby jadące przykładowo w Sudety, gdzie śnieg może zmienić swoje zabarwienie. Te zmiany są efektem opadającego piasku" - uspokaja Grzegorz Walijewski.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl