reklama

Anton T., szwedzki neonazista z Nordyckiego Ruchu Oporu wydalony z Polski. MSWiA: Zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Zaktualizowano 
Szef MSWiA, na wniosek szefa ABW, podjął decyzję o natychmiastowej deportacji obywatela Szwecji Antona T.
Szef MSWiA, na wniosek szefa ABW, podjął decyzję o natychmiastowej deportacji obywatela Szwecji Antona T. Piotr Smolinski
Szef MSWiA, na wniosek szefa ABW, podjął decyzję o natychmiastowej deportacji obywatela Szwecji Antona T. - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak dodał, Anton T. jest członkiem neonazistowskiej organizacji, zaś jego obecność w RP jest niepożądana.

„31 października 2019 r. minister spraw wewnętrznych i administracji podjął decyzję o natychmiastowym wydaleniu z Polski obywatela Szwecji Antona T.” - poinformował w udostępnionym w mediach społecznościowych komunikacie Stanisław Żaryn.

Jak czytamy, szef resortu spraw wewnętrznych podzielił obawy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego co do obecności Szweda w Polsce uznając, że stwarza on „poważne, rzeczywiste i aktualne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

Mężczyzna jest członkiem neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu, który stawia sobie za cel stworzenie, w drodze rewolucji, północnoeuropejskiej republiki socjalizmu narodowego. Nordycki Ruch Oporu ma oddziały w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii.

Z komunikatu wynika, że Anton T. został w przeszłości skazany przez szwedzki sąd na półtora roku więzienia za współudział w zamachach z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych m.in. na ośrodek azylowy w Goeteborgu.

Do Polski przyjechał na szkolenie paramilitarne, w trakcie którego zamierzał nauczyć się używania takiej samej broni, jaką wykorzystał sprawca zamachu na meczety w nowozelandzkim Christchurch Brenton Tarrant. Tarrant został oskarżony o zamordowanie 51 osób i usiłowanie 40.

„Decyzja Szefa MSWiA jest przykładem skutecznej profilaktyki zagrożeń terrorystycznych. Zobowiązanie cudzoziemca do powrotu do kraju pochodzenia pod rygorem natychmiastowej wykonalności pozwala państwu na neutralizację potencjalnego zagrożenia” - głosi komunikat.

Od 2016 r. ABW doprowadziła do wydalenia z Polski łącznie 14 osób; umieściła w tym okresie 26 osób w wykazie osób, których obecność w Polsce jest niepożądana.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Od 11 listopada Polacy będą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
R-n

Paskudników trzeba się pozbywać puki czas.Swoją drogą, to należałoby się przyjrzeć tym, do których on przyjechał.

D
Do widzenia

No i bardzo dobrze.

Dodaj ogłoszenie