Anna Maria Anders-Costa: Dla mnie Władysław Anders był...

  Anna Maria Anders-Costa: Dla mnie Władysław Anders był przede wszystkim tatą [ROZMOWA]

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Anna Anders-Costa z wizytą w SP nr 57 w Gdańsku
  1/17

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Z Anną Marią Anders-Costą, córką gen. Władysława Andersa, rozmawia Monika Jankowska.
  Uczniowie i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku, którą Pani odwiedziła, przyjęli Panią bardzo serdecznie.
  Te dzień był dla mnie bardzo wzruszający. Dzieci przygotowały przepiękną część artystyczną, śpiewały, recytowały wiersze, które same napisały. Oglądałam portrety mojego ojca wykonane przez najmłodszych, które wiszą w szkolnej bibliotece. Co prawda nauczyłam się już nie płakać podczas takich spotkań, chociażby dlatego że muszę udzielać wywiadów albo pozować do zdjęć, ale wciąż wyzwalają one we mnie wiele emocji.

  Zdziwiły Panią pytania , które zadawały dzieci?
  Pytania były bardzo przemyślane, widać było, że dzieci dobrze się przygotowały, że wiedzą, kim był patron ich szkoły. Pamiętam taką zabawną sytuację, gdy odwiedzałam szkołę w Szczecinie. Jakaś dziewczynka zapytała mnie wtedy, czy czuję się sławna. Po krótkim zastanowieniu uśmiechnęłam się i odparłam, że owszem. Ale to dzięki mojemu ojcu i wydarzeniom, jakie się rozegrały pod Monte Cassino.

  Dzieci pytały między innymi o to, jaki prywatnie był Pani ojciec. My znamy go z podręczników historii jako zasłużonego generała i bohatera, Pani z kolei jako kochającego tatę, który jak sama Pani wspomniała, uwielbiał zabierać swoją córkę do cyrku. Co jeszcze zapamiętała Pani ze swojego dzieciństwa?
  O, jest wiele wspaniałych historii. Mieszkaliśmy w Wielkiej Brytanii i razem chodziliśmy na przykład do parku, gdzie karmiliśmy gołębie. Mam w domu zdjęcie, na którym widać, jak mojemu tacie gołąb usiadł na głowie. Dla mnie Władysław Anders był właśnie po prostu tatą, a nie generałem. Mówił, że jestem jego ostatnią i największą miłością. Rozpuszczał mnie potwornie!
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo