Ankieta w szkole: Czy Żydzi są winni śmierci Chrystusa?

Mathilda Shayn, Edyta Tkacz
Grzegorz Mehring/POLSKA
Udostępnij:
Do szkół średnich w całym kraju trafiła ankieta przygotowana przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miała pokazać, jakie poglądy ma polska młodzież na temat Żydów i Szoah.

Jednak pytania, które znalazły się w formularzu, wzbudziły szereg kontrowersji wśród uczniów i nauczycieli. Podzieliły nawet socjologów. Ankietę przygotowała i opracowuje dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, dyrektor Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego. - To znana na całym świecie i ceniona specjalistka w dziedzinie stosunków polsko-żydowskich - zapewnia prof. Zdzisław Mach, dyrektor Instytutu Europeistyki, któremu podlega centrum.

Kwestionariusze z Uniwersytetu rozesłano do losowo wybranych liceów. W badaniu wzięli udział uczniowie drugich klas. Wyniki zostaną opracowane na podstawie tysiąca ankiet.

Każdy formularz składał się z 63 stwierdzeń, do których mieli ustosunkować się uczniowie. Pytania dołączone do zdań będących wyrazem stereotypowego myślenia o Żydach miały formę zamkniętą (licealista musiał odpowiedzieć czy zgadza się z danym stwierdzeniem, czy nie zgadza się z nim).

W ankiecie znalazły się pytania typu: "Czy zgadzasz się z opinią, że Żydzi mają zbyt dużo wpływu na świecie?" i stwierdzenia takie jak: "Niektórzy ludzie twierdzą, że wiele zbrodni w obozie w Oświęcimiu i w innych obozach koncentracyjnych w rzeczywistości nie miało miejsca. Czy zgadzasz się z nimi, czy nie zgadzasz?". Autorka ankiety nie umieściła w formularzu pozytywnych stwierdzeń stereotypowych mówiących np. o mądrości narodu żydowskiego. Były tylko negatywne lub co najwyżej obojętne.

I właśnie to wzbudziło niepokój nauczycieli. - Nagromadzenie negatywnych stereotypów na temat narodu żydowskiego nawet w ankiecie może przynieść negatywne rezultaty - mówi Hanna Hołownia, nauczycielka z I LO w Mrągowie. Wyjaśnia, że uczniowie bardzo często nie zastanawiają się nad tym skąd i w jakim kontekście pochodzą niektóre stwierdzenia. Bezkrytycznie przyjmują je za swoje i bezrefleksyjnie powtarzają. Hołownia zwraca również uwagę, że pytania zamknięte, które znalazły się w ankiecie nie sprzyjają refleksji. - Autorzy badań chyba nie chcieli się dowiedzieć co na prawdę myślą uczniowie o Żydach i Holokauście - ocenia nauczycielka.

Na ankiecie suchej nitki nie zostawia także socjolog prof. Maria Flis, dziekan Wydziału Filozoficznego UJ. - Jest to po prostu źle skonstruowane narzędzie badawcze - mówi krótko. I zaraz dodaje: - Jeśli młodzież dotychczas nie znała tych negatywnych stereotypów, to pozna je w wyniku przeprowadzonego badania - twierdzi socjolog. - Choć z logicznego punktu widzenia formularz zawiera pytania, to jednak z psychologicznego punktu widzenia są one negatywnym przekazem.

Potwierdza to także znany psycholog społeczny Jacek Santorski. Jego zdaniem ankieta może nieść szkodliwe społecznie skutki. - Jestem ciekaw, czy twórcy tego narzędzia zdają sobie sprawę, że budzi ono, utrwala, a nawet rodzi negatywne stereotypy? - pyta Santorski. I dodaje: - Wcześniejsze konsultacje z metodologami z psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pozwoliły- by uniknąć błędów.
Radosław Tyrała, socjolog z AGH, wskazuje jeszcze jeden poważny błąd w ankiecie. - Jest przygotowana dla Polaków bez żydowskich korzeni, a przecież może trafić do każdego.
Arkusz z pytaniami pokazaliśmy 21-letniej Miriam, studentce żydowskiego pochodzenia. - Jestem zniesmaczona. Gdybym w szkole dostała taką ankietę, poczułabym się dotknięta - mówi.

Ankiety dr Jolanty Ambrosewicz-Jacobs broni prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - To nie jest tak, że nastolatek słyszący pytanie: "czy zgadzasz się, że Żydzi mają zbyt duży wpływ na sytuację w kraju" natychmiast zacznie tak myśleć. On odpowie szczerze jak myśli - mówi Krzemiński. Wyjaśnia, że dzięki temu autorka badania dowie się, w jakim duchu jest młody człowiek jest wychowywany, czy w jego otoczeni dominują antysemici, czy też osoby tolerancyjne. - Samo pytanie nie wypaczy poglądów uczniów. A nawet ponad 60 pytań utrzymanych w tym samym duchu. To jest cały czas sondaż, a nie pranie mózgu - przekonuje.

Dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs odmówiła "Polsce" rozmowy na temat swoich badań. A prof. Zdzisław Mach, dyrektor Instytutu Europeistyki, zgadza się z tym, że formułowanie negatywnych pytań może mieć zły wpływ na młode osoby. Ale zaznacza, że kwestionariusza nie może ocenić. Dlaczego? Bo go nawet nie przeczytał.

***

Fragmenty ankiety przygotowanej dla liceów przez Centrum Badań Holokaustu UJ

Na współczesnych Żydach ciąży odpowiedzialność za ukrzyżowanie Chrystusa.
Niektórzy ludzie twierdzą, że wiele zbrodni w obozie w Oświęcimiu i w innych obozach koncentracyjnych w rzeczywistości nie miało miejsca. Czy zgadzasz się z nimi, czy nie zgadzasz?
Niektórzy uważają, iż Holokaust nie jest ważny dzisiaj, ponieważ miał miejsce ponad 60 lat temu. Czy zgadzasz się z tą opinią?
Można też usłyszeć opinię, że Żydzi sami są winni temu, co ich spotyka. Czy zgadzasz się z tą opinią czy nie?
Gdyby nie wpływ Żydów, nasza gospodarka rozwijałaby się lepiej.
Żydzi ze względu na swoje pochodzenie nigdy i nie byli, i nie będą prawdziwymi Polakami.
Żydzi mają zbyt duży wpływ na niektóre dziedziny życia społeczeństwa polskiego.
Czy zgadzasz się z opinią, że Żydzi posiadają zbyt wiele wpływów na świecie.

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja
Kuźwa za przeproszeniem, czy prawdziwy Polak musi być KATOLIKIEM???!!!
Kto to niby wymyślił... Moim zdaniem katolik nie powienien sie nazywac polakiem!!!!!!!! oooo
s
spokojny
czy narodem wybranym są żydzi (pisani z małej litery podobnie jak chrześcijanie) czy Żydzi (pisani z dużej litery jak Polacy)? A może uważasz, że to to samo.

Np. co to znaczy, że ktoś jest Żydem? Nie jest to ani obywatelstwo jakiegoś państwa (w szczególności Izraela, bo tam też nie-Żydzi mieszkają) ani język (bo Żyd w Moskwie mówi
po rosyjsku a Żyd w Nowym Jorku po angielsku) ani nawet religia, bo wielu Żydów jest np. ateistami. To co?
A
Anilah
Żydzi sami to wymyślili, że są Narodem Wybranym. Napisali to w Piśmie Świetym a współcześni chrześcijanie niepotrzebnie wierzą w to. Żydzi nadużywając tego biblijnego zapisu egzekwują specjalne ich traktowanie
niezależnie od tego czy oni postepują dobrze czy też haniebnie.
Dowodzą tego np. postępki Żydów w stosunku do Palestyńczyków ze Strefy Gazy -porównaj, poza innymi,mord 800 kobiet i dzieci, użycie pocisków i bomb fosforowych.
Teraz czeka nas nie mały rejwach zwaizany z tym nieszczęsnym sondażem.
A może by tak w końcu uznać, że Żydzi to jeden z wielu narodów i tak
jak inne powinni być traktowani. A więc chwaleni za postępki chwalebne
i ganieni za haniebne. W tym ostatnim przypadku ganiący nie powinni być
automatycznie kwalifikowani jako antysemici.
Pojęcie narodu wybranego powinno być wykreślone z współczesnego języka
a osoby przypisujące Żydom prawo do szczególnego ich traktowania
powinny być oskarżane o dyskryminowanie pozostałych narodów.
N
Nie lubie ich
Juz widze, jak za chwile Żydzi z całego świata bedą wymachiwac wynikami tego badania i beda twierdzili ze Polacy to antysemici. A jak do cholery sa skonstruowane te pytania??? Jesli ktos odpowie tak na pytanie czy Żydzi maja za dużo wpływu na świecie (lub podobne pytanie) to od razu oznacza ze jest antysemita. To jest po prostu skandal
s
spokojny
Teraz tylko czekać jak podobną ankietę zrobią Żydzi o Polakach. Wyobrażam sobie, że pytania też będą zamknięte. Np. „Czy uważasz, że cały naród polski przestał już być tradycyjnie antysemicki?“. Obojętnie czy ktoś powie „tak” czy „nie” zawsze wyjdzie na niekorzyść Polaków. No, bo jak odpowie, że „tak”, to też potwierdzi, że „cały naród polski był tradycyjnie antysemicki”. A jak powie, że „nie” to stwierdzi, że „cały naród polski jest dalej tradycyjnie antysemicki”.

Niestety media też przyczyniają się do tworzenia schematów narodowych przeróżnymi, pozornie niewinnymi sondażami.

Kiedy ktoś mnie np. pyta: czy lubisz Amerykanów?
to odpowiadam: "jakich Amerykanów, nazwiska poproszę,
bo nie jestem w stanie wypowiadać się naraz o 300 milionach ludzi". To samo jest z innymi narodami. W każdym
są ludzie sympatyczni i niesympatyczni a gdzie i jakich
jest więcej? Kto to zmierzy? To takie samo bajanie jak
hasła typu "Paryż to ładne miasto a Londyn nie".
Gdzie Paryż jest ładny, pytam? Pod wieżą Eifla?
Może, jak ktoś lubi składnice złomu. Ale są też tam miejsca zwyczajnie obskurne. Tak samo jest w Londynie.
Reszta to całkiem subiektywna i niemierzalna psychologia.
Można nią manipulować jak się chce.

Po jednej wypowiedzi francuskiego prezydenta nagle
Polacy mówią "nie lubię Francuzów" - śmieszne.
Potem będzie inna wypowiedź pojedynczego człowieka i nagle będziemy lubić 50 milionów ludzi?

Albo niektórzy mowią: lubię Rosjan ale nie lubię Putina.
To jak? Lubią 149999999 Rosjan a tylko jednego nie?
Przecież ten prezydent ma rząd, posłów w parlamencie,
miliony wyborców, którzy go popierają. To może oznacza to,
że lubi się 50% Rosjan niepopierających Putina a tych drugich 50% się nie lubi? Czyste rozdwojenie jaźni, bo jak
odróżnić jednych od drugich, może ponumerować i pokolorować?

Bawmy się dalej w gazetowe horoskopy i pseudonaukowe sondaże. życie idzie swoją drogą.

Dla mnie jest rzeczą śmieszną, że ktoś może mnie „lubić” czy „nie lubić”, nie znając mnie, nie mając ze mną kontatu, tylko dlatego że mam jakąś religię czy narodowość. Tak samo jest rzeczą śmieszną dla mnie, że ja mógłbym kogoś tak na odległość oceniać. Liczy się konkretny człowiek a nie jakaś systemowa magma.

Pojęcie "naród" obejmuje zbyt wielu ludzi żeby można było
lubić czy nie lubić naród. To trochę tak
jakby zastanawiać się czy lubię
zupy w kolorze brązowym. Nie wiem.
Bo może to jakaś krwista czarnina albo grzybowa
czy jeszcze coś innego. Nie wiem czy lubię
czarną rasę, ewangelików, Argentyńczyków
czytelników "Filipinki" itp.
Dla mnie liczy się konkretny człowiek
a wypowiadając się o grupie niszczę
te wszystkie subtelne niuanse jakie
poszczególnych osób dotyczą - stąd tylko
krok do stwierdzeń typu "Polak-złodziej",
"Rosjanin-pijak" itp.
F
Franek
Tego typu pytania pozwolą na właściwa opinię o poglądach młodych Polaków. Ja bym umieścił jeszcze jedno pytanie : czy Żydzi są winni śmierci Żyda Jezusa.
S
SKIN
Jezus nie był Żydem tylko Aramejczykiem!!
k
kaktusnadłoni
To że biblijny Jezus był Żydem, o tym się mało mówi, ale bezrozumne religianctwo pozwala, dzięki między innymi i niektórym księżom, na szerzenie antysemityzmu i szowinizmu.
S
SKIN
nie ma głupich pytań mogą byc tylko głupie odpowiedzi. Że pytania są stereotypowe? Stereotyp moze byc fałszywy ale też i prawdziwy. To znakomita ankieta, ale pewnie się boicie szanowni szanowni filosemici że wyniki będą inne niż byscie3 sobie tego życzyli prawda? Macie okazje sprawdzić na ile skuteczna była dotychczasowa akcja indokrtynacyjna polskiej młodizeży na ile udało wam się zjudaizować myślenie polskiej młodziezy...bo że polska młodzież że w ogóle Polacy są poddaawani żydowskiej propagadndzie to fakt, wystarczy tylko przypomnieć ile to ostatnio odbywa się róznych imprez kulturalnych o tem atyce zydowskiej: festiwal 4 kultur Dni Judaizmu w kościele Hannuka w której to obchodach bierze udział prezydent RP w cała wierchuszka władzy polskiej(?) a czy w Izraelusą dni kultury polskiej obchodzone? duzo jest filmów o holocauście a oraz mniej mówi sie o cierpieniach narodu polskiego w czasie ostatniej wojny.. czyzby to miało przygotowywać grunt pod powtórne osadnictwo żydów na ziemiach polskich? szystko n to wskazuje no bo wygląda nato że Araby ich w końcuz ziemi świetej przegnają i gdzieś musza się podziać a gdzie? najlepiej w Polsce no bo tu japręzniejsze jest żydowskie lobby GazetaWyborczą na cele + wyduszenie 60 mld $ odszkodowania ze współsprawstwo w holocauście (pisze o tym w swj książce prof Finkelsztejn"holocust biznes")
a
adhock
Wszystko zależy od składni pytania i kogo się pyta. Izraelczyk wiadomo co odpowie. Muzułmanin też. Chrześcijanin , to różnie. Będzie się wahał by nie urazić bliźniego, bo tak mu nakazuje religia. No a historyk, to zależy kiedy miał odpowiadać. Przed Holokaustem, czy po. Dla mnie odpowiedź jest jasna. O cokolwiek zapytamy to ocena i tak zależy od pytającego.
t
totylkoja
Skad taka nienawisc? Z jednej strony ganicie ludzie za nietolerancje stereotypy by zaraz samemu zaminic sie w czlowieka osadzajacego innych wg jednego schematu (tj. katolik=glupek, antysemita, narodowiec). Sama nie identyfikuje sie z katolicyzmem, ale jak czytam takie komenatrze to mnie krew zalewa. Kazdy kto to pisze musi miec swiadomosc, ze ma niedojrzale spojrzenie na swiat. Obecnie wsrod mlodziezy wysmiewa sie i szykanuje ososby wierzace... moim zdaniem jest juz cos powaznie nia tek, ze jesli nie chcesz byc brany za ograniczonego narodowca musisz wypierac sie wyznania...
F
Frant
Syn boga Jahwe nazywał się Jeszua (Jezus) i był Żydem, podobnie jak jego matka Żydówka - Maria.
INRI (lub INBI) – napis umieszczany na krucyfiksach, oznaczający skrót łacińskich słów IESVS NAZARENVS REX IVDÆORVM (Jezus Nazarejczyk Król Żydowski).
s
sceptyk
na pewno nie polacy którym dzisiaj żydzi w izarealu i USA przypisują organizację holocaustu i szerzą informacje o polskich obozach smierci

w III Rzcezpospolitej prasa kontynuuje przy pomocy środków techniczych skazywanie ludzi za niewinnośc żadając dla siebie bezkarności i przenosi ten model na dzsiejsze zycie społeczne,
podobnie postepuję Parlament, Partie polityczne itzw elyty
Dodaj ogłoszenie