Anita Włodarczyk wraca do formy, by uczcić wyjątkowy rok...

  Anita Włodarczyk wraca do formy, by uczcić wyjątkowy rok PZLA

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Biliński

  Aktualizacja:

  Sportowy24

  Polski Związek Lekkiej Atletyki w tym roku będzie obchodził dwa jubileusze. 100. rocznicę powstania oraz dziesięciolecie współpracy z PKN Orlen. - Sezon jest wyjątkowy. Nie wątpię, iż w najbliższych miesiącach ponownie lekkoatleci przyniosą polskim kibicom dużo radości - stwierdził prezes PZLA Henryk Olszewski.
  Anita Włodarczyk, Piotr Lisek i Piotr Małachowski to troje z 18 sportowców Grupy Sportowej Orlen.
  1/10
  przejdź do galerii

  Anita Włodarczyk, Piotr Lisek i Piotr Małachowski to troje z 18 sportowców Grupy Sportowej Orlen. ©Pawel Relikowski / Polska Press

  PZLA został założony 11 października 1919 r. w Krakowie, jako pierwszy związek sportowy w odrodzonej po 123 latach zaborów Polsce. – Plany obchodów ustalaliśmy odkąd zostałem prezesem związku w 2016 r. – zapewnił szef PZLA Henryk Olszewski. – Odbędą się one nie w październiku, a w listopadzie. Po pierwsze będziemy tuż po mistrzostwach świata w Dosze, a po drugie swój jubileusz ma w tym czasie także Polski Komitet Olimpijski. Rozmawiałem z prezesem Andrzej Kraśnickim i nie ma sensu robić sobie konkurencji – dodał z uśmiechem.

  Mistrzostwa świata Katarze odbędą się wyjątkowo późno, bo od 28 września do 6 października. Wprawdzie w marcu w Glasgow odbędą się halowe mistrzostwa Europy, ale to zawody w Dosze są docelową impreza tego sezonu. – Dla mnie ten termin jest dobry, bo mam więcej czasu na dojście do odpowiedniej formy po kontuzji – stwierdziła dwukrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk, która niespełna miesiąc pod mistrzostwach Europy doznała kontuzji stawu skokowego w prawej nodze. Wkrótce przeszła operację więzadeł. Takim sam uraz, tyle że w lewej stopie, miała po mistrzostwach Europy w 2009 r.

  – Powrót do zdrowia idzie zgodnie z planem. Przede mną obóz w Afryce, gdzie czeka mnie ciężka praca. Zwłaszcza jeśli chodzi o obudowę kontuzjowanej nogi. Gdy zdjęłam gips, zdziwiłam się, jak szybko moje mięśnie się zmniejszyły. Trening rzutów zaczniemy prawdopodobnie na kolejnym zgrupowaniu, w USA. Nie ma sensu się spieszyć, by później nie pluć sobie w brodę – zaznaczyła rekordzistka świata.

  Jej cel w Dosze to złoty medal, o krążkach myślą też wicemistrz świata w skoku o tyczce Piotr Lisek i dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem Piotr Małachowski. W tego drugiego po zmianie trenera wstąpiły nowe siły. – Aż sam się zdziwiłem, już nie myślę o zakończeniu kariery – zapewnił 35-letni dyskobol, który dodał, że rozgrywane późno mistrzostwa świata nie są dobre z perspektywy przygotowań do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. – Przerwa między sezonami będzie bardzo krótka. Oczywiście każdy będzie miał takie same warunki – podkreślił.

  Troje sportowców wcześniej czy później powinniśmy zobaczyć podczas imprez w Polsce. Część z nich będzie sponsorowana przez PKN Orlen, który od 2009 r. wspiera wybranych lekkoatletów, jak chociażby wspomnianą trójkę (w sumie kontrakty indywidualne ma 18 lekkoatletów). 4 lutego w Atlas Arenie w Łodzi odbędzie się Orlen Cup, a 16 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie drugi raz w historii rozegrany zostanie Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego.

  – Współpraca z PZLA stanowi istotny element naszego zaangażowania we wsparcie polskich sportowców. Bardzo ważne są dla nas również programy poszukiwania następców dzisiejszych mistrzów wśród polskiej młodzieży i system szkolenia, który w przyszłości zapewni kolejne sukcesy lekkoatletyczne – zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

  Olszewski: – Nie wątpię, iż w najbliższych miesiącach ponownie lekkoatleci przyniosą polskim kibicom dużo radości. Sezon jest wyjątkowy, bo obchodzimy 100-lecie PZLA, będziemy gospodarzem drużynowych mistrzostw Europy i czekają nas równie ciekawe imprezy międzynarodowe. To wszystko jest jednak etapem, którego finalnym celem jest Tokio i olimpijski start w sierpniu 2020 roku.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo