Anita musi rzucać na plaży

  Anita musi rzucać na plaży

  Paweł Zarzeczny

  Polska

  Polska

  Anita musi rzucać na plaży
  Anita Włodarczyk rekordzistką świata. Tak, tak, cieszę się jak dziecko, zwłaszcza że to w mojej ulubionej konkurencji rzutu młotem. I już zastanawiam się, kto zostanie Sportowcem Roku. Ona, królowa, czy młociarz Fajdek, też rekordzista globu, o przezabawnym zresztą imieniu… Paweł.
  Anita musi rzucać na plaży
  Pani Anita jest dla mnie zagadkowa z wielu względów. Mianowicie nie rozumie, o co w jej fachu chodzi. W tej lekkiej atletyce. Otóż chodzi wcale nie o rekordy! Otóż - matematyka. Im dalej miota panna Anita, tym mniejsze są szanse, że ktokolwiek zaprosi ją na pełnopłatne zawody.

  Tak było z ostatnią Diamentowa Ligą. Stadion od czasów starogreckich ma około stu metrów długości jedynie (stadion to zresztą… miara odległości była, jak i dwa stadiony na przykład).
  I istnieje ryzyko graniczące z pewnością, że panna Anita któregoś dnia z dobrym wiatrem miotnęłaby swój młoteczek albo w finiszujących czterystumetrowców, albo i lepiej. W trybuny między dzieci w sektorze rodzinnym, powiedzmy. I co? Niemożliwe? Niedawno Fajdek pocelował w swojego trenera Cybulskiego i posłał go na L-4 (mam nadzieję nie był trener senior na śmieciówce), czyli jest to niebezpieczne bardzo, im dalsze i nieprzewidziane. Widziałem już sędziego trafionego oszczepem w plecy. Mimo że… zmieniono w oszczepach środek ciężkości, dopychając przód, by dzida lądowała bliżej. A rekordy Żelaznego ponad 100 m nie zagrażały organizatorom, których zawodów nikt nie chciał ubezpieczać.

  Owszem, można, nawet w Polsce ginąć tydzień w tydzień na zawodach triathlonowych (Uprzedzałem. Szczecin trup, młody. Poznań trup, młody i nawet ksiądz), można w żeglarstwie (wczoraj jakiś kapitan wyparował w słonej wodzie Bałtyku), ale nie może być wypadków w najdroższych mityngach. I gdyby lekkoatleci ciężkiej atletyki (sprzeczność, a jednak) umówili się na rekordy dziesięć metrów krótsze, mogliby zbierać premie niczym dyskobol Małachowski!! W tej samej walucie. A tak Anita skazana na rzuty na plaży we Władysławowie (no, daleko na szczęście od plaży) i pan Paweł mogą żyć tylko za moje stypendia wypłacane za pośrednictwem ministerstwa, póki jest, i PKOl, póki nie skończą się pieniądze z darowizny doktora Kulczyka (każda kasa kiedyś się kończy). Młociarze nie zdają sobie sprawy, że nikt dla nich stadionów przebudowywać nie będzie, zwłaszcza że na świecie, choć ludzi przybywa, stawia się raczej na mniejsze.

  A propos śmierci - rzadko świat sportu tyle traci. Bo doktor był jednym z niewielu polskich bogaczy, którzy częścią zysków skłonni byli się podzielić ze społeczeństwem (bo nie dawali, dzielili się, też szlachetnie, ale wiemy o co chodzi). I teraz pytanie, czy znajdzie się ktoś następny… Myślę, że wątpię. Bo w Polsce ludzie boją pokazywać się z pieniędzmi, całkiem jak nie w Rosji, Francji, Hiszpanii i wszędzie indziej. To dlatego, że w Polsce… wszystko musi być inaczej. Wszystko.

  I pewnie dlatego przerzynają Lech i Jagiellonia, a wygrywa Legia. Stałe jest jedno. Kibice piłkarscy w całej Polsce najbardziej (i zgodnie) czczą Powstanie Warszawskie, jakby genetycznie wyczuwali porażkę, że tak bywa w życiu i że żyć można dalej i dalej, i dalej…

  To właśnie jest najwspanialsze w życiu i w sporcie, zawsze... Odrobina nadziei.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zarzeczny

  huberts (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  The Times w nazwie, a felietonista prosto z rynsztoka - patrz poprzedni felieton

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ostatni felieton

  SS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Gdzie poprzedni felieton p. Zarzecznego? Co to cenzura wróciła i na podstawie skarg Krytyki Politycznej teraz Polska The Times będzie usuwać niepoprawne politycznie teksty?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo