Andrzej Sośnierz: Trzeba zlikwidować pakiet onkologiczny. To...

  Andrzej Sośnierz: Trzeba zlikwidować pakiet onkologiczny. To marnowanie pieniędzy

  Anita Czupryn (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - W ostatnich latach podwojono nakłady na onkologię i nic z tego nie wyniknęło. Samo zwiększanie środków nie przynosi efektu - mówi Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ, w rozmowie z Anitą Czupryn.
  Andrzej Sośnierz

  Andrzej Sośnierz ©Marzena Bugala/Polskapresse

  Jeśli PiS wygra wybory parlamentarne, Pan będzie tą osobą, która zajmie się naprawianiem służby zdrowia?
  Z pewnością będę jedną z tych osób, która będzie się tym zajmowała. Funkcje jeszcze nie są podzielone. Trwa dyskusja co do drogi. A droga też nie jest jeszcze ostatecznie ustalona. Program jest ogłoszony, ale metody działania, metody osiągania tych celów, o których mowa, mogą być różne. Jestem związany z ekipą Jarosława Gowina, z Polską Razem, od wielu lat jestem bezpartyjny.

  No, ale po porozumieniu prawicy, startuje Pan z list PiS.
  I w ramach tej grupy są różne pomysły, jak zrealizować te hasła i postulaty.

  I panuje zgoda co do tych postulatów?
  Gdyby nie było zgody, to nie byłoby dyskusji. W tej chwili jednak są, jak wspomniałem, pewne różnice w sposobie osiągnięcia tych celów. W swoim działaniu bardziej chcę nawiązywać do tradycji Śląskiej Kasy Chorych, która generalnie na Śląsku bardzo dobrze się sprawdziła i w tej chwili staje się nawet mitycznym wzorcem dobrego działania. Część grupy PiS, wygląda na to, chce nawiązywać do pomysłu budżetowej służby zdrowia. Myślę, że ostatecznie po wyborach zdecyduje się, które metody będą bardziej akceptowane.

  Mam wrażenie, że w tej kampanii, która przecież ciągle jeszcze trwa, kwestie służby zdrowia mocno nie zaistniały. Politycy boją się o tym mówić, bo to temat, na którym można więcej stracić niż zyskać?
  Ma pani rację, ale to wynika z tego, o czym powiedziałem przed chwilą - kiedy trwają jeszcze dyskusje co do metod, trudno ogłaszać, że wszystko jest już przesądzone. Dlatego może i lepiej, że nie mówi się w kampanii o ostatecznych rozwiązaniach. A to, że politycy się boją dotykać służby zdrowia? Może moje słowa zostaną odebrane jako zadufanie, ale jestem jedną z niewielu osób, która wielokrotnie już funkcjonowała w strukturach oficjalnych na wysokich stanowiskach w służbie zdrowia i wciąż nie straciłem dobrej opinii o swoich działaniach. To rzadkie zjawisko w Polsce. Ci, co weszli w służbę zdrowia, potem odchodzili w niesławie.

  Pan też miał problemy, kiedy był szefem Śląskiej Kasy Chorych.
  Oczywiście, związane były z walką polityczną, z tym, w jaki sposób chciano mnie zneutralizować, stąd wymyślone procesy itp. Ale takie jest życie polityczne, że czasem pada się ofiarą prowokacji, insynuacji i to dzieje się od wiek wieków.

  Porozmawiajmy o pomysłach PiS. Jednym z nich jest likwidacja NFZ. Co Pana zdaniem, oceniając aktualny stan służby zdrowia, zostało najbardziej zaniedbane i co trzeba zmienić, co naprawić?
  Jest kilka rzeczy, które można zrobić bardzo szybko. Likwidacja NFZ trwać będzie około roku, natomiast można błyskawicznie poprawić niektóre rozwiązania. Szybko trzeba zmienić wymogi stawiane zakładom opieki zdrowotnej co do wyposażenia czy wymogów sanitarnych. To powoduje zaduszanie tych zakładów kosztami. One często zmuszone są do kupowania niepotrzebnej na co dzień aparatury, zatrudniania czasem nadmiernie dużego personelu lekarskiego. Można również szybko moim zdaniem zmienić zasady kontraktowania. Nieszczęsny system rankingowania komputerowego spowodował już mnóstwo nieszczęść i nieprawidłowości, również i w naszym, śląskim województwie, bo niby komputer wybiera sprawiedliwie. Jak sprawiedliwie wybierał, mogliśmy się przekonać. Można powiedzieć, że były to wybory aferalne. To maszyna, która wykona odpowiednio ukryte, zaszyte algorytmy, które powodują, że wygrywa ten, co ma wygrać, a nie ten, co powinien. No i trzeba zlikwidować pakiet onkologiczny, który jest rozwiązaniem niezwykle nietrafionym. Pakiet spowodował zmniejszenie środków na onkologię. On po prostu nie działa, mało tego, przynosi szkody.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo