Andrzej Duda w Zamku Królewskim: Zrobię wszystko, by...

  Andrzej Duda w Zamku Królewskim: Zrobię wszystko, by zasłużyć na ordery, które dziś otrzymałem

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  1/10
  przejdź do galerii

  ©Piotr Smolinski

  W czwartek o godzinie 14 nowy prezydent Andrzej Duda odebrał odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Podczas krótkiej uroczystości w Sali Wielkiej w Zamku Królewskim w Warszawie, polityk wystąpił przed zgromadzonymi gośćmi. Poniżej pełna treść jego przemówienia.
  "Wysokie Kapituły, Szanowni Państwo Kawalerowie Orderów, Pani Premier, Panie Premierze, Pani Marszałek, czcigodny Goście, to wielka dla mnie chwila, chwila wielkiego zaszczytu. Bo oto stałem się Kawalerem dwóch największych w Polsce orderów, orderów wielkiej tradycji - wielkiej tradycji przede wszystkim niepodległej Polski.

  Order Orła Białego - 310 lat. Symbol naszej wolności. Był wręczany wtedy, kiedy Polacy wierzyli, że mieszkają w wolnym kraju.
  Nie zawsze była to Polska wielka. Był wręczany też w Królewskie Polskim, Księstwie Warszawskim, ale była zawsze ta wiara, że ten order oznacza wolność i zawsze starano się nim odznaczać tych najbardziej wybitnych. Tych, którzy w nadzwyczajny sposób zasłużyli się dla Rzeczypospolitej.

  Order Odrodzenia Polski - tradycja krótsza, ale także wielka. II Rzeczpospolita, 1921 rok. Dziś w Polsce, która odzyskała suwerenność i niepodległość, przywrócone są już od lat dawne jego oznaczenia. Orzeł odzyskał koronę, wrócił rok 1918, zastępując czasowo tylko, widniejący 1944.

  I chciałbym dzisiaj zapewnić, przede wszystkim moich Rodaków, ale także wszystkich Państwa, że będę czynił wszystko, aby nawiązać wraz z Kapitułami do najlepszych tradycji tych orderów. Aby otrzymywali je ludzie godni, ludzie, którzy wpisali się w istotny sposób w polską historię, ludzie, którzy dla Rzeczpospolitej mają rzeczywiście znamienite zasługi. To ważne dla budowania naszej tradycji, bo te ordery, dekorowanie nimi także tradycję buduje - buduje historię.

  Przed nami, w niedługim czasie dwie wielkie rocznice o fundamentalnym znaczeniu dla polskiego państwa: 1050-ta rocznica Chrztu Polski w przyszłym roku, a potem setna rocznica odzyskania niepodległości - wydarzenia z całą pewnością niezwykłe. Wierzę w to, że wydarzenia te wpiszą się te znamienite, najwspanialsze polskie ordery, że będą wręczone ludziom godnym, że będzie w ten sposób budowana i historia tych orderów, i historia Rzeczypospolitej.

  Na zakończenie chciałbym powiedzieć jedno. Otrzymałem dziś te ordery, stałem się ich Kawalerem w związku z objęciem urzędu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Traktuję to jako wielkie zobowiązanie, nie tylko w znaczeniu, że trzeba ze wszystkich sił się starać, by podkreślać na każdym kroku godność tych orderów, także poprzez tych, którzy są nimi dekorowani. Ale także dlatego, że nie mam dziś poczucia, abym na te ordery zasłużył. Chcę powiedzieć, że wierzę w to głęboko i będę czynił wszelkie starania, aby na koniec mojej prezydentury Polacy uważali, że byłem tych orderów godny i jestem ich godny".

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo