Andrzej Duda w Belwederze podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi: Reprezentujecie państwo nas wszystkich i reprezentujecie polskość

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Wideo
od 16 lat
2 maja obchodzimy Dzień Flagi, a także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Andrzej Duda z małżonką przed południem wzięli udział w uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Po południu zaplanowano wręczenie odznaczeń państwowych działaczom polonijnym.

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama wzięli udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent nadał odznaczenia państwowe sześciu działaczom polonijnym oraz wręczył flagi państwowe przedstawicielom instytucji państwowych. Wręczył również akty nadania obywatelstwa polskiego sześciu osobom.

Coraz więcej działaczy i instytucji uhonorowanych przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu wieńczącym uroczystość podziękował wszystkim zaproszonym gościom za ich oddanie i zaangażowanie w krzewieniu polskiej kultury i języka poza granicami kraju.

- W wielu miejscach, nasi rodacy rozsiani po świecie, gdzie jest cieplej, modlą się czasem o to, by spadł deszcz i nawodnił pola. Naszym rolnikom też jest potrzebny, więc też cieszmy się z niego

- zażartował prezydent, rozpoczynając przemówienie. Nawiązał w ten sposób do deszczu, który zmoczył zgromadzonych tuż przed wystąpieniem Pary Prezydenckiej.

- To spotkanie ma istotne znaczenie nie tylko jako Święto Flagi, związane z naszą niepodległością i suwerennością. To także dzień Polonii i Polaków za Granicą. To dzień ponad 20 milionów naszych rodaków, którzy mieszkają i żyją poza Polską, ale którzy pamiętają o ojczyźnie i pozostają z nią w łączności

- mówił prezydent.

- Co roku spotykamy się w tym miejscu, ściskamy sobie dłonie i wręczamy flagi instytucjom. Czasy przyszły takie, że jest ich coraz więcej, bo coraz więcej jest też instytucji, których przedstawiciele wykonują służbę dla Rzeczypospolitej. Często ryzykują zdrowie i życie. Czasem robią to po to, by bronić ojczyzny, a czasem po to, by służyć drugiemu człowiekowi. Reprezentujecie państwo nas wszystkich i reprezentujecie polskość

- mówił Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu nawiązał też do niedoli Ukraińców i Białorusinów, sąsiadujących z Polską narodów dotkniętych wojną i dyktaturą.

- Mówię o trudnych czasach, bo wszyscy wiedzą, jakie one dzisiaj są dla naszych rodaków mieszkających na Ukrainie czy na Białorusi. Nasi rodacy na Białorusi ciemiężeni są przez białoruski reżim i nie mogą się cieszyć tymi wszystkimi wolnościami, z których korzystamy w Polsce. Nasi rodacy na Ukrainie z bronią w ręku walczą w obronie swojego domu

- mówił prezydent.

- Dziękuję wszystkim Polakom i tym, którzy o Polsce i polskości pamiętają i krzewią ją poza granicami kraju

- powiedział Andrzej Duda w podsumowaniu.

Pierwsza Dama, która przemawiała po prezydencie, podkreślała znaczenie polonijnej edukacji realizowanej w szkołach na całym świecie. Wyraziła ogromne uznanie dla nauczycieli pracujących w takich placówkach. Opowiedziała też pokrótce o swoim udziale w programie Pomoc Polakom na Wschodzie, realizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP.

Dlaczego 2 maja jest świętem?

We wtorek w Polsce obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 2023. Święto to związane jest z datą 2 maja 1945 r., kiedy polscy żołnierze, zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.

Dzień Polonii i Polaków za granicą

2 maja obchodzimy nie tylko Dzień Flagi RP, ale także święto Polonii i Polaków za granicą.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest tego dnia od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Kto ustanowił Dzień Flagi?

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Święto ma przypominać o szacunku do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pochwalam
3 maja, 23:12, Jan:

„Najmity zdrada po polsku gada - wyszkolony,

po niemiecku i rosyjsku, szalony.

Idzie on drogą, gdzie uczciwi nie mogą,

wielka w niesławie - jego niedola.”

Coż za trafna ocena Tuska.

J
Jan
„Najmity zdrada po polsku gada - wyszkolony,

po niemiecku i rosyjsku, szalony.

Idzie on drogą, gdzie uczciwi nie mogą,

wielka w niesławie - jego niedola.”
l
licz na siebie samego
2 maja, 15:20, Gość:

Opinia Dudy nic nie znaczy, Obiecał frankowiczom pomoc i nie zrobił nic. Wypowiada się o reprezentowaniu polskości a sam reprezentuje interes obcych banków.

Obiecał pomoc z cudzych pieniędzy a dlaczego ja miałbym się do waszych franków dokładać ? Dobrze, że nie zrobił nic. Reprezentuje interes zwykłych Polaków.

N
No pasaran!
2 maja, 13:28, jajcarz:

dzien polskiego smierdzacego jaja ktore trafi kaczana w siwy leb- ZBLIZA SIE!

Precz z FASZYZMEM !

c
coś dla przedszkolaków
2 maja, 15:01, Ruchem:

Pamietam jak w jego aucie zalozyli flage na odwrot .mysleli ze to wszystko to samo .ciekawe gdzie siedzi ta osoba na cieplej posadce

...... a sznurowadła w obu bucikach były zasznurowane, nosek wysmarkany, cukierki zabrane, ha?

a
a to ci POlak
2 maja, 13:53, Polak:

On świętuje święto polskiej flagi śmiechu warte.

A Tusk świętuje święto blagi, ot co.

N
Niesłyszący
Mnie najbardziej zainteresowało przemówienie niejakiej agaty d.k.
G
Gość
Opinia Dudy nic nie znaczy, Obiecał frankowiczom pomoc i nie zrobił nic. Wypowiada się o reprezentowaniu polskości a sam reprezentuje interes obcych banków.
R
Ruchem
Pamietam jak w jego aucie zalozyli flage na odwrot .mysleli ze to wszystko to samo .ciekawe gdzie siedzi ta osoba na cieplej posadce
M
MrX
2 maja, 13:53, Polak:

On świętuje święto polskiej flagi śmiechu warte.

POpierasz Donalda ?? Bo dla her Donalda "Polskość, to nienormalność" !!! Jego słowa ;P T

P
Polak
On świętuje święto polskiej flagi śmiechu warte.
j
jajcarz
dzien polskiego smierdzacego jaja ktore trafi kaczana w siwy leb- ZBLIZA SIE!
N
Nemeczek
Co wy tam wiecie o ojczyźnie i honorze?
a
ab
Dzień flagi państwowej jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. Pierwotnie decyzją Senatu 2 maja miał być Świętem Orła Białego, jednak Sejm przemianował go na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Ciekawe, czy data ustalenia Święta Flagi w 2004r. to przypadek, czy działanie z premedytacją? 2004r. to przecież aneksja lub inkorporacja Polski do UE – tworu projektowanego już w 1913r. przez żydowsko-anglosaską finansjerę -, to początek końca polskiej państwowości i politycznej suwerenności, więc na osłodę „elita” IIIRP/Polin zostawiła nam radowanie się z posiadania flagi – oprócz języka, to jeden z ostatnich atrybutów polskości – „elita” okazała nam swoją wspaniałomyślność zwycięzców – dobiją nas później.
Wróć na i.pl Portal i.pl