Andrzej Duda prezydentem zmiany czy niesamodzielną głową...

  Andrzej Duda prezydentem zmiany czy niesamodzielną głową państwa? [OPINIE PO ORĘDZIU]

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Po czwartkowym zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy politycy i eksperci są podziele ni. Przeważają pozytywne komentarze, większość twierdzi, że prezydent będzie łączył Polaków i unikał konfliktów. Sprawia wrażenie polityka na europejskim poziomie, ale pojawiają się też opinie, że będzie prezydentem, który będzie niesamodzielny i podporządkowany macierzystej partii i Jarosławowi Kaczyńskiemu.
  Marek Wójcik, poseł PO:
  Spodziewałem się czegoś nieco innego. Myślałem, że będzie to wystąpienie bardziej programowe. Z tych nowych treści usłyszeliśmy obietnicę utworzenia biura ds. Polonii w Kancelarii Prezydenta, to z pewnością jest dobry pomysł. Zabrakło mi natomiast zapowiedzi innych inicjatyw, które prezydent będzie podejmował. Miałem wrażenie, że to w dalszym ciągu jest przemówienie bardzo kampanijne, pan prezydent dzielił się wrażeniami z kampanii wyborczej.
  Spodziewałem się, że występując przed Zgromadzeniem Narodowym, zaprezentuje swój program na najbliższe pięć lat. Widziałem salę, która zgodnie oklaskiwała prezydenta, oddawała mu honory, wstając z miejsc, w związku z czym myślę, że wystąpienie zostało właściwie przyjęte przez Zgromadzenie Narodowe. Natomiast były wątki w przemówieniu prezydenta Dudy, które mogły budzić emocje - to były takie sformułowania stosowane bardziej w kampanii wyborczej, wiele osób nie spodziewało się, że padną one również podczas zaprzysiężenia. Spodziewaliśmy się raczej wszyscy wystąpienia programowego. Jeszcze nie wiemy, co kryje się za prezydenturą Andrzeja Dudy, będzie musiał ją teraz wypełnić treścią. Sprawował on jedynie kilka funkcji publicznych i nie był obecny tak długo w życiu publicznym jak jego poprzednicy, więc w dalszym ciągu jest dla wielu z nas zagadką. Mam nadzieję, że będzie prezydentem wszystkich Polaków, że tak jak jego poprzednik będzie blokował różnego rodzaju radykalizmy. Prezydent musi reprezentować interes całej wspólnoty narodowej, nawet wtedy, gdy wymaga to stanięcia obok swoich poglądów. Andrzej Duda pokazał w ostatnich tygodniach, że ma poglądy bardzo konserwatywne, mam nadzieję, że nie będą mu one przeszkadzały.

  Bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, wikariusz generalny metropolity krakowskiego:
  Każda zmiana łączy się z nową nadzieją. Jeśli chodzi o nowego prezydenta - pana Andrzeja Dudę - modlę się, by za jego prezydentury dobre nadzieje się spełniły. Jakie są te nadzieje? Mówiłem o tym wobec kilku tysięcy ludzi w sanktuarium św. Jana Pawła II w czasie mszy św. w intencji Ojczyzny, a także nowego prezydenta Polski. W homilii nawiązałem do słów św. Jana Pawła II na temat Ojczyzny i odpowiedzialności rządzących. Przypomniałem szczególnie te fragmenty z nauczania papieża Polaka, które wydają się ważne teraz, kiedy kończy swoją służbę jeden prezydent i zaczyna służbę narodowi drugi prezydent. Jan Paweł II podkreślał, przemawiając w polskim parlamencie, że działalność każdego polityka, a szczególnie odnosi się to do prezydenta, do premiera, do członków rządu - powinna służyć dobru wspólnemu. I ostrzegał wtedy, żeby rządzący nie służyli wąskim grupom, specjalnie uprzywilejowanym, czy to ekonomicznie, czy to partyjnie, czy jeszcze innym. W homilii przypomniałem również, że Jan Paweł II często podejmował problem sumienia, odnosząc go do wszystkich ludzi, szczególnie wierzących, ale i do rządzących. Podkreślał, że sumienie jest głosem Boga w sercu człowieka, ale sumienie trzeba wciąż odnawiać, prostować, bo może być deprawowane. Wreszcie św. Jan Paweł II zawsze podkreślał, żeby szanować każdego człowieka, jego postawę, jego poglądy, lecz równocześnie zaznaczał, aby każdy człowiek, w tym rządzący, zachował wierność wyznawanym przez siebie wartościom.
  Wraz z kilkoma tysiącami ludzi modliłem się o to, żeby nowy prezydent na początku swojej posługi przyjął nauczanie św. Jana Pawła II, a wraz z nim wszyscy, którzy pełnią i będą pełnić w najbliższej przyszłości służbę publiczną. Mam nadzieję, że tak się stanie, bo znam dobrze rodzinę pana prezydenta. Jego rodzice należą do grupy profesorów AGH, z którymi spotykam się co miesiąc już od kilkunastu lat.

  Prof. Kazimierz Kik, politolog:
  Po pierwsze, z dużą swobodą, bo ma łatwość wypowiedzi. Widać, że z każdym kolejnym wystąpieniem coraz większą. Potrafi syntetycznie ujmować problemy. Po trzecie, potrafi mówić bardzo przejrzyście o skomplikowanych sprawach. Myślę, że jeśli chodzi o komunikowanie społeczne to u Dudy nie będzie z tym problemów. Drugie wrażenie jest takie, że dużo uwagi poświęcił bezpieczeństwu i polityce zagranicznej, bez wymieniania konkretnych państw. Mówił hasłami, więc trudno wysnuć z tego jakąś tezę, ale wiadomo, że będzie zajmował się wzmocnieniem obronności Polski. Mniej czasu poświęcił sprawom gospodarczym. Istotne było, że poświęcił czas kulturze i kontaktom z Polakami za granicą. Zapowiedź stworzenia odrębnej instytucji przy prezydencie do spraw kontaktów z emigrantami, czyli mówiąc krótko - wzmacnianie polskości. Bardzo pozytywne odczucia. Spokój, pewność siebie, zdolność do łatwego komunikowania. Spójny i przejrzysty przekaz. Nie było bajdurzenia. Wypadł dużo lepiej niż niektórzy członkowie Zgromadzenia Narodowego.
  Może trochę rutynowo, ale nie było kontrowersyjnie. Żadna rewolucja, tylko ewolucja czeka Polaków. W sali sejmowej zwracał się do wszystkich, nie tylko do swoich. Ważne, że gdy mówił do konkretnych gości, kierował się do nich wzrokiem i twarzą. Zdał egzamin na piątkę w sześciostopniowej skali.

  Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność":
  To, co było bardzo ważnymi punktami podczas kampanii wyborczej, zostało przedstawione przez Andrzeja Dudę już nie jako elekta, ale zaprzysiężonego prezydenta. To sprawy gospodarcze, polityka zagraniczna, powiązane z najważniejszymi kwestiami, czyli problemami ekonomicznymi młodych ludzi, które są wynikiem złej polityki społeczno-gospodarczej. W tych dwudziestu dwóch minutach prezydent podsumował wszystko, co dla mnie jako przewodniczącego Solidarności jest bardzo ważne. Były też priorytety, które zostały zawarte w naszej wspólnej umowie programowej, dotyczące wieku emerytalnego, kwoty wolnej od podatku. Prezydent nie zapomniał także o emigracji, o Polakach za granicą, o osobach które opuszczają nasz kraj nie dlatego, że chcą, mają taki kaprys i pomysł na życie, ale tylko dlatego, że muszą emigrować. Trudno było zawrzeć te wszystkie problemy i zamierzenia prezydenta w tak krótkim czasie, ale Andrzejowi Dudzie się to udało. Przemówienie bardzo dobre, dynamiczne i bez czytania z kartki.

  Prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich:
  Obawiam się, że Andrzej Duda może być prezydentem tylko jednej partii. Jeżeli nie będzie potrafił odciąć się od Prawa i Sprawiedliwości, to czarno widzę nie tylko tę prezydenturę, ale też przyszłość Polski. Nie chciałbym, żebyśmy szli drogą Węgier, Turcji czy putinowskiej Rosji. A wystarczy trochę postudiować projekty konstytucji PiS, żeby wiedzieć, że chodzi tu o skumulowanie władzy w jednych rękach. Obawiam się, że może ona trafić do osoby, która nie będzie podlegać żadnej odpowiedzialności konstytucyjnej, czyli prezesa PiS. Niemniej jednak jestem człowiekiem wielkiej nadziei, dlatego liczę na to, że prezydent Andrzej Duda będzie prezydentem wszystkich Polaków i będzie w stanie zasypać głębokie podziały między Polakami.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prywatnie nie mam nic do Dudy, nie znam chłopa, ale....

  Tomek Nowak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  musi zrozumieć, że tutaj na Śląsku będziemy go witać tak jak kiedyś Polacy witali carów następców. Bardziej ulegli (autonomiści) jako szansę na zmiany, radykałowie jako symbol okupacji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezydent

  Ecik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Z mojego dziecinstwa przypomina mi sie DOBRANOCKA do DZIECI pt" Jacek i Agatka super podobny z zachowania i wygladu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  komu się chciało tego słuchac?

  piiii (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  normalnie śni mi się to (jak poprzednio, gdy Pis rządził, ale wtedy to długo nie trwało, nie wierzę, że teraz będzie trwało)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jedno wielkie widowisko,szkoda ze nie zrobiono tego na stadionie narodowym

  ministrant na emeryturze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Proponuje wszystkim aby sie modlono za tych co zamiast martwic sie o swoje owieczki wtracaja sie do polityki na czele z Biskupami. To co widzialem na ekranie to wcale sie nie dziwie jak przyjda...rozwiń całość

  Proponuje wszystkim aby sie modlono za tych co zamiast martwic sie o swoje owieczki wtracaja sie do polityki na czele z Biskupami. To co widzialem na ekranie to wcale sie nie dziwie jak przyjda burze
  grzmoty i pioruny.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na emeryturę...

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Na emeryturę, to warto by było wysłać całą bezmyślną głupotę - czy jest to zadanie wykonalne?
  Jaki, twoim zdaniem, program powinien przedstawić mądry człowiek, dla takiej zbiorowości?
  Co by...rozwiń całość

  Na emeryturę, to warto by było wysłać całą bezmyślną głupotę - czy jest to zadanie wykonalne?
  Jaki, twoim zdaniem, program powinien przedstawić mądry człowiek, dla takiej zbiorowości?
  Co by zrobił z konkretnym programem, gdyby wybory do Sejmu i Senatu wygrali tacy, jak ty? A jakiego programu oczekujesz ty? Jeszcze nie wiesz dokładnie, czy wiesz już na pewno, że powinno ci być lepiej?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Duda

  kpina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  prezydentem zmiany,tak ale na gorsze..... głową państwa, tak ale osadzoną na szyi jarkozbawa, który będzie nią kręcił i to by było na tyle

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Woda sodowa ?

  Jaś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Najbardziej mnie zaskoczyło powitanie córki A. Dudy przez dowódców rodzajów wojsk, podczas uroczystości objęcia zwierzchnictwa nad wojskiem. Kim jest ta panienka, że podczas oficjalnej uroczystości...rozwiń całość

  Najbardziej mnie zaskoczyło powitanie córki A. Dudy przez dowódców rodzajów wojsk, podczas uroczystości objęcia zwierzchnictwa nad wojskiem. Kim jest ta panienka, że podczas oficjalnej uroczystości witają ją generałowie ustawieni w szeregu niemal na "baczność"? Czy tej, skądinąd uroczej panience, nie uderzyła do głowy woda sodowa? Kto ustalił taki porządek ceremoniału?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komu, co uderzyło do głowy?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Czy to ta dziewczyna ustawiła generałów w szeregu, na baczność?
  Co tobie uderzyło do głowy, że nie widzisz tego, co widać?
  Uspokój się, na tobie jej nie zależy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielkie...

  Święto... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 18

  ...wszystkich Polaków od serca. Pierwszy Prawdziwie Polski Prezydent od 1945 roku !
  My Polonia - cieszymy się najmocniej i życzymy Mu wytrwałości i powodzenia w pracy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszystkich polakow

  kpina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  katoli, chodzących na sznurku KK i radia maryja. Czy o take polske-jak mawiał pewien uczony elektryk-nam chodzi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JUŻ SZCZEKAJĄ, JUŻ JUDZĄ. JUŻ DZIELĄ POLAKÓW !!!!!!

  BrawoDusa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 16

  I TO NIE PIS, A APARATCZYKI Z PO, KTÓRZY NIE MOGĄ SIĘ POGODZIĆ Z PORAŻKĄ I PERSPEKTYWĄ UTRATY KORYTA !!!! LUDZIE ZOBACZCIE KTO W TYM KRAJU SIEJE ZAMĘT I NIENAWIŚĆ !!! NIE JEST TO PIS, TYLKO TA...rozwiń całość

  I TO NIE PIS, A APARATCZYKI Z PO, KTÓRZY NIE MOGĄ SIĘ POGODZIĆ Z PORAŻKĄ I PERSPEKTYWĄ UTRATY KORYTA !!!! LUDZIE ZOBACZCIE KTO W TYM KRAJU SIEJE ZAMĘT I NIENAWIŚĆ !!! NIE JEST TO PIS, TYLKO TA SKUNDLONA PEŁO !!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a we mnie wielka RADOŚĆ i NADZIEJA

  jaga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 20

  widać gołym okiem, że ten prezydent nie rzuca słów na wiatr, chce wspólnej Polski dla wszystkich, gorzej to już było, wraz z odejściem Komorowskiego skończyła się bufonada i kpiny z Polaków inaczej...rozwiń całość

  widać gołym okiem, że ten prezydent nie rzuca słów na wiatr, chce wspólnej Polski dla wszystkich, gorzej to już było, wraz z odejściem Komorowskiego skończyła się bufonada i kpiny z Polaków inaczej głosujących, prezydent Duda jest gwarantem dobrych zmian w Polsce i odbudowy zaufania Polaków do rządzących, we mnie jest tylko RADOŚĆ i NADZIEJA !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to bylo wiadomo od dawna

  .... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  ze ten plastus pisdus to zwykly podwladny nieudacznika zimnioka ale chcieliscie macie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda na ciebie słów

  zxc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Debil, no debil i tyle. Debil wyprany z mózgu albo płatna Po-wska gnida.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo