Andrzej Duda na FE w Krynicy: UE jest silna, ale bezradna...

  Andrzej Duda na FE w Krynicy: UE jest silna, ale bezradna wobec istotnych problemów

  Tomasz Dereszyński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Andrzej Duda
  1/2
  przejdź do galerii

  Andrzej Duda ©Liis Treimann

  - Unia Europejska jest silna, ale bezradna wobec istotnych problemów - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Krynicy-Zdroju, gdzie trwa XXV Forum Ekonomiczne. Prezydent mówił też o kryzysie w strefie euro, problemie imigracji oraz o marginalizowaniu wojny na Ukrainie. - Musimy wrócić do korzeni - ocenił prezydent.
  Fragmenty przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy w Krynicy:
  "Odniosę się do kwestii silnej Europy. Europa w pojęciu UE jest silna – w moim przekonaniu tak jest. Problem polega na tym, że jest dosyć bezradna wobec tych problemów które trapią ją w stopniu istotnym. Problemem w najszerszym ujęciu czasoprzestrzennym jest demografia, spadająca dzietność w krajach UE. To bardzo zła wróżba na przyszłość i to wielkie wyzwanie i Polski, i krajów UE, by ten trend odwrócić.

  Oprócz tego mamy problemy, które stały się w ostatnich kilku latach. Pierwsze to kryzys strefy euro, sytuacja Grecji i kilku innych krajów europejskich. To jest problem rzeczywiście imigracji, który dotknął nas szczególnie mocno w ostatnim czasie i nabrzmiewa.
  I trzecia kwestia – która wydaje się niebezpiecznie marginalizowana – to problem wojny na Ukrainie i rosyjskiej agresji i wspierania separatystów, którzy zmierzają do oderwania fragmentu tego państwa. Zawarte porozumienie mińskie przyniosło pewne pozytywne skutki, w istotnym stopniu ograniczyło konflikt, ale nie zakończyło go. A chciałbym to mocno zaakcentować – dla mnie, biorąc pod uwagę przyszłość i konieczność uniknięcia niebezpiecznych precedensów, musi zakończyć się trwałym pokojem, a nie zamrożeniem konfliktu.
  To kwestia bardzo trudna i bez jednoznacznego działania i ze strony UE, ale szerzej – ze strony wolnego świata. Do sytuacji najlepszej doprowadzić się dziś nie da, stąd moje pytania: co będzie po 31 grudnia, gdy porozumienia mińskie powinny być zrealizowane? Jak dalej będą wyglądać rozmowy pokojowe? Nie mam żadnych wątpliwości, że konieczne są bardziej intensywne działania, a Polska mogłaby się w te działania mocniej włączyć.

  Ogólnie wyróżniam trzy podstawowe filary, które warunkują dobrą przyszłość Europy: pierwszy to jedność. Dla mnie jedność to przede wszystkim partnerstwo, a więc nie dzielenie zjednoczonej Europy na kraje gorsze i lepsze. Najważniejsze jest zachowanie wzajemnego szacunku i zasad partnerskich. Tym, co jest niebezpieczne w tym kontekście to egoizmy państwowe i całkowite pomijanie interesów innych państw. Trudno nie mieć wątpliwości co do tej jedności. Właśnie słyszymy, że została podpisana umowa NordStream II, zupełnie pomijająca polskie interesy. Dla mnie jedność to partnerskie relacje, Europa równych państw.

  Kolejna kwestia to bezpieczeństwo, które opiera się na dwóch elementach. Z jednej strony to NATO. Tutaj wzmacnianie spójności, jedności jest niezwykle istotne, bo to jest gwarancja bezpieczeństwa. Drugi filar to Unia Europejska, której największym zadaniem jest budowanie wspólnoty poprzez zrównoważony rozwój. Trzecia sprawa to wolność. Cóż można mówić o Europie, której społeczeństwa mają poczucie braku wpływu na instytucje europejskie? Pytanie o przyszłość Europy to również pytanie o demokrację.

  Widzę wielki potencjał w Unii Europejskiej – także poprzez rozszerzanie, ale musimy wrócić do korzeni. To powinna być unia suwerennych państw narodowych, unią partnerską. Dla mnie to jest kwestia najistotniejsza i działanie na zasadzie: nic o nas bez nas".

  Źródło: tvn24bis

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powrot do korzeni.

  Less (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Duda swoja wiedze na temat polityki zaganicznej chyba czerpie na festynach w remizach strazackich.
  Czy on we wlanym malzestwie pozastaje calkowicie molnym? Jezeli tak, to malzenstwo sie rozpadnie....rozwiń całość

  Duda swoja wiedze na temat polityki zaganicznej chyba czerpie na festynach w remizach strazackich.
  Czy on we wlanym malzestwie pozastaje calkowicie molnym? Jezeli tak, to malzenstwo sie rozpadnie. Jemu sie wydaje,ze mozna czerpac garsciami z UE , NIC NIE DAJAC.
  Co oznacza "powrot do korzeni"? Jezeli to ,ze biskupi beda o w wszystkim jak dawniej decydowac,to
  mozemy sobie pogratulowac wyboru prezydenta.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spadająca dzietność w krajach UE

  niebowziete (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ale tyle uchodźców

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "podstawowe filary, które warunkują dobrą przyszłość Europy"

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Polska racja stanu opiera się w polityce zagranicznej na dwóch fundamentach – wojskowym sojuszu natowskim i gospodarczym członkostwie unijnym.
  NATO i Unia mają swoje siedziby w Brukseli.
  I tam...rozwiń całość

  Polska racja stanu opiera się w polityce zagranicznej na dwóch fundamentach – wojskowym sojuszu natowskim i gospodarczym członkostwie unijnym.
  NATO i Unia mają swoje siedziby w Brukseli.
  I tam trzeba było przede wszystkim pojechać w pierwszej podróży.
  Tam się załatwia sprawy dla Polski a nie w państewku bez znaczenia wielkości Łodzi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sznowny panie DUDA mam pytania ?

  polak obywatel nie głosowalem na pana... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Kiedy złoży pan do sądu pozew przyciwko Tomaszowi Lisowi za opunlikowaie w NEWSWEEK informacji że wykorzystywał pan publiczne pieniądze na podróż do pryywatnej pracy na uczelni w Nowym Tomyśle ??...rozwiń całość

  Kiedy złoży pan do sądu pozew przyciwko Tomaszowi Lisowi za opunlikowaie w NEWSWEEK informacji że wykorzystywał pan publiczne pieniądze na podróż do pryywatnej pracy na uczelni w Nowym Tomyśle ??
  Czemu pan unika odpowiedzi i nie sklada zawiadomienia?
  Będziemy stale o tym przypominać?
  Czy znalazł pan już dokumęnty ułaskawienia kolegi zięcia l kaczyńskiego i męża marty kaczyńskiej?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie martw się

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Nie martw się. Znajdziesz jeszcze więcej "sensacji" w różnych gazetach i, zapewniam cię, będzie to jedna głupsza od drugiej.

  Myślisz, że Prezydent powinien tracić swój cenny czas na prostowanie...rozwiń całość

  Nie martw się. Znajdziesz jeszcze więcej "sensacji" w różnych gazetach i, zapewniam cię, będzie to jedna głupsza od drugiej.

  Myślisz, że Prezydent powinien tracić swój cenny czas na prostowanie każdej GŁUPIEJ ploty? Przecież wtedy, naprawdę nie zajmowałby się tym, czym zajmować się powinien.

  Nie będziesz miał wtedy żadnych pretensji? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo