Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Brzeziecki – Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Andrzej Brzeziecki (ur. 1978) – redaktor naczelny „Nowej Europy Wschodniej”. Absolwent Wydziału Historycznego UJ. W latach 2002-2008 redaktor „Tygodnika Powszechnego”, publikuje także w „Polityce”. Autor i współautor książek, między innymi: Armenia. Karawany śmierci (wraz z Małgorzatą Nocuń), Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera, Łukaszenka. Niedoszły car Rosji (wraz z Małgorzatą Nocuń) i Lekcje historii PRL w rozmowach . W 2016 roku był laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza oraz finalistą nagród historycznych im. Kazimierza Moczarskiego i Jana Długosza. Członek rady Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.
Andrzej Brzeziecki (ur. 1978) – redaktor naczelny „Nowej Europy Wschodniej”. Absolwent Wydziału Historycznego UJ. W latach 2002-2008 redaktor „Tygodnika Powszechnego”, publikuje także w „Polityce”. Autor i współautor książek, między innymi: Armenia. Karawany śmierci (wraz z Małgorzatą Nocuń), Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera, Łukaszenka. Niedoszły car Rosji (wraz z Małgorzatą Nocuń) i Lekcje historii PRL w rozmowach . W 2016 roku był laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza oraz finalistą nagród historycznych im. Kazimierza Moczarskiego i Jana Długosza. Członek rady Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. Wydawnictwo Czarne
Roman Czerniawski to jeden z najważniejszych Polaków pełniących rolę szpiega w II wojnie światowej. Postać mało znana, o godnym niejednego filmu, życiorysie. Andrzej Brzeziecki przypomina jego pracę i osiągnięcia w dni poprzedzające rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.

Roman Czerniawski był przedwojennym pilotem. Z ambicjami, świetną techniką, swoistą niesubordynacją wynikającą z lotów – popisów niezgodnych z regulaminami czy wręcz zdrowym rozsądkiem. Z kawaleryjską fantazją, za którą zresztą polscy lotnicy się uważali. Kiedy hitlerowcy napadli na Polskę, a Sowieci zaatakowali bez wypowiedzenia wojny, przedostał się do Francji. Bił się z Niemcami, a potem pozostał na Starym Kontynencie. Kalkulował, że więcej może zdziałać nad Sekwaną, niż latając nawet najnowszym modelem spitfire’a. I nie przecenił swoich sił.

Andrzej Brzeziecki pisząc stylem, jaki Polska pokochała od czasów Bogusława Wołoszańskiego, posiłkując się twardymi faktami i opracowaniami, pisze zbeletryzowaną historię założenia przez Polaka jednej z największych siatek szpiegowskich współpracujących z aliantami. To pasmo nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności połączonych z niechlujstwem żołdaków przybiera postać niemal filmowego scenariusza. A tymczasem napisało go życie, a Andrzej Brzeziecki ze swadą kumuluje fakty i niebezpieczne sytuacje. Tak, Czerniawski trafi do hitlerowskiego więzienia i z niego wyjdzie, będzie posługiwał się kobietami i to one go zdradzą, a jednak wyprowadzi w pole i hitlerowców, i Francuzów, i na swój sposób aliantów. Bo pozostanie Polakiem.

„Polaka, który oszukał Hitlera” czyta się łatwo, trzeba jednak mieć pewne pojęcie o historii przebiegu II wojny światowej, by oprócz talentu autora umieć docenić wyjątkowość opisywanej przez niego historii. Czerniawski, Roman Czerniawski – tego człowieka warto pamiętać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny